Blok rozdzielczy – co to jest, budowa, rodzaje i zastosowanie

28 maja 2022 0

Autor:

Co to jest blok rozdzielczy?

Bloki rozdzielcze to niezwykle funkcjonalne akcesoria. Znajdują bardzo szerokie zastosowanie w szafach rozdzielczych (instalacjach elektrycznych). Blok rozdzielczy sprawia, że dzięki niemu można precyzyjnie i bezpiecznie łączyć ze sobą różne przewody elektryczne, która są zasilane wyłącznie z jednego źródła. Instalacja jest w ten sposób odpowiednio przygotowana do pracy i nie powinna sprawiać użytkownikom większych problemów.

Blok rozdzielczy – jak jest zbudowany?

Aktualnie zainteresowani klienci mają do dyspozycji różnorodne bloki rozdzielcze, dlatego też nie będzie żadnych trudności z tym, aby dopasować je do swoich indywidualnych zamiarów. Inwestorzy dobiorą je pod kątem:

– wymiarowania przewodów elektrycznych,

– stopnia zróżnicowania obwodów w zakresie obciążenia,

– wielkości instalacji elektrycznej.

Analizując wszystkie te czynniki można mieć pewność, że ostateczna decyzja będzie w pełni przemyślana i racjonalna. Najważniejszym elementem składowym każdego profesjonalnie zaprojektowanego bloku rozdzielczego jest miedziana listwa, na której montuje się przewody zasilające oraz odpływowe.

Fachowcy skupiają swoją uwagę na tym, aby przewody znalazły się w odpowiednich otworach montażowych. Stosuje się do tego zaciski śrubowe (większa trwałość) oraz sprężynowe (szybsza praca). Nie obejdzie się bez dostatecznie rozwiniętej wiedzy. Co istotniejsze omawiany blok rozdzielczy może się składać nawet z kilku listew (np. dwóch lub czterech). W takiej sytuacji na pierwszy plan wysuwają się niezawodne wsporniki, dzięki którym listwy są właściwie izolowane i zachowuje się pomiędzy nimi optymalne odstępy.

Za co odpowiadają bloki rozdzielcze i jakie są ich rodzaje?

Jak widać zaprojektowanie bezpiecznie działającej instalacji elektrycznej to dość wymagające przedsięwzięcie. Z racji tego warto bazować na wiedzy i umiejętnościach profesjonalistów. Kluczowe jest m.in. to, aby obwody zasilające połączyły się z odpływowymi, na skutek czego dojdzie do rozprowadzenia energii do łączników i gniazd.

Blok rozdzielczy jest wykorzystywany wszędzie tam, gdzie znajduje się co najmniej kilka obwodów elektrycznych. W tym wypadku nie pozostaje nic innego, jak skutecznie je połączyć. Za to odpowiadają wspomniane wyżej bloki.

Do dyspozycji klientów oddano m.in. bloki modułowe (wielopolowe – instalowane na szynach typu DIN), przelotowe (umożliwiają sprawne oraz bezpieczne połączenie przewodów miedzianych i aluminiowych) i kompaktowe (jednopolowe – łączą przewody o różnych średnicach). Każdy z inwestorów powinien poznać ich mocne strony oraz przeznaczenie, dzięki czemu będzie w stanie dobrać je do zaplanowanych prac.

Najważniejsze właściwości bloków rozdzielczych

Wypada jeszcze pochylić się nad kilkoma charakterystycznymi cechami bloków rozdzielczych. Do bloku rozdzielczego można podłączyć przewody zasilające o zróżnicowanych przekrojach. Na szynach zlokalizowano specjalne otwory montażowe, dzięki czemu nie ma najmniejszych kłopotów ze swobodnym połączeniem cienkich i grubych żył. Wystarczy się na tym odrobinę znać i wykonać taką czynność z należytym zaangażowaniem.

Podłączane mogą być różnego rodzaju przewody, a więc zarówno linki, jak i druty. Co najważniejsze połączenia te są trwałe, wytrzymałe, łatwe do przeprowadzenia i odporne na negatywnie działające czynniki zewnętrzne. Bloki powinny być jednak pokryte osłoną, tak aby zwiększyć bezpieczeństwo ich intensywnego użytkowania.

Opisywany w artykule blok rozdzielczy jest zaprojektowany w taki sposób, aby w krótkim czasie wyeliminować najsłabsze punkty w rozdzielnicach i tym samym znacznie ograniczyć ryzyko wystąpienia poważnej awarii. Jeśli takie awarie zaistnieją, nie będzie żadnych problemów z tym, aby zdiagnozować ich przyczynę i skutecznie je wyeliminować. Prawidłowa budowa szafy rozdzielczej (instalacji elektrycznej) to podstawa sukcesu, a bloki rozdzielcze pełnią w tym zakresie nieocenioną rolę. W sytuacji, gdy ktoś zlekceważy ich profesjonalny dobór, dojdzie do rozmaitych nieprawidłowości, które mogą się zakończyć groźnymi dla otoczenia usterkami.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

– Rodzaje przekaźników elektrycznych w automatyce

Wyłącznik, rozłącznik, odłącznik – co to jest i jakie są różnice?

Rozdzielnica niskiego napięcia – co to jest, co zawiera?

Wyposażenie rozdzielni elektrycznej – co powinna zawierać?

Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe – co to jest, rodzaje, zalety

Montaż rozdzielnicy elektrycznej – jak podłączyć?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco