Przekaźnik impulsowy – rodzaje, zasada działania, który wybrać?

13 lipca 2021 0

Autor:

Przekaźnik impulsowy to dobrze znana i bardzo popularna konstrukcja. Pomimo tego, że jego wytrzymałość jest gorsza od przekaźnika elektromagnetycznego monostabilnego, i tak jest bardzo chętnie wybierany. Posiada bowiem jedną cechę, która sprawia, że zyskał większą renomę. Przekaźnik impulsowy jest znacznie tańszy i oszczędniejszy w eksploatacji. Za co jeszcze jest tak lubiany? Dowiesz się z naszego artykułu.

Jak działają przekaźniki impulsowe?

Przekaźniki impulsowe mają takie samo zastosowanie, jak pozostałe rodzaje przekaźników. Umożliwiają za pomocą jednego obwodu sterowanie pracą innego obwodu. Różnica pomiędzy nimi tkwi w konstrukcji wewnętrznej i jest ona dosyć istotna, ponieważ młoteczki nie powracają samoczynnie do pozycji podstawowej. Przekaźnik impulsowy ma więc możliwość odłączenia obwodu sterującego, jak i pozostawienia niezmienionego stanu obwodu sterowanego. Jest to zjawisko bistabilności. Oznacza, że przekaźnik impulsowy będzie zachowywał stabilność przy zwartym oraz rozwartym obwodzie wtórnym. Taka budowa sprawia, że pobór prądu jest znacznie niższy. Wynika to z tego, że w stanie włączonym nie jest wymagane podtrzymywanie różnicy potencjałów na końcach obwodu sterującego. Impuls elektryczny wykorzystywany jest wyłącznie w momencie przełączania stanów.

Rodzaje przekaźników impulsowych

Przekaźniki impulsowe – w porównaniu ze standardowymi przekaźnikami – mają inne możliwości sterowania obwodami. Z uwagi na ten fakt dzieli się je na cztery rodzaje. Różnice w ich konstrukcji nie są bardzo duże, jednak umożliwiają zastosowanie innych mechanizmów kontroli obwodu sterującego.

Włącz-wyłącz – jest to podstawowy wariant przekaźnika impulsowego, który stosowany jest do kontroli pojedynczych obwodów. Są to zwykle obwody jednym odbiornikiem. Pełen układ sterujący złoży jest z wyłącznie jednego przekaźnika, sterującego pracą danego obwodu. Cała konstrukcja nie jest zbyt złożona. Można nią zarządzać przy zastosowaniu energii elektrycznej.

Grupowy – jest to dość złożony układ przekaźników, wykorzystywany do sterowania obwodami na kilka sposobów. Pierwszy przewiduje sterowanie w taki sposób, jak ma to miejsce w przekaźnikach włącz-wyłącz, jednak wyłącznie w ograniczonym obszarze. Komponentem nadrzędnym jest zestaw przekaźników włącz lub wyłącz wszystko, ponieważ pozwalają one centralnie zewrzeć lub rozewrzeć wszystkie obwody sterowane przez większą ilość przekaźników lokalnych.

Z wyłącznikiem czasowym – jest to rozwiązanie, które posiada nie tylko możliwość wyłączenia sterowanego obwodu za pomocą przycisku, ale również opcję domyślnego wyłączenia odbiorników po upłynięciu konkretnego czasu. Miernik czasu, który jest wbudowany w przekaźnik, samoczynnie rozwiera sterowany obwód, co oznacza, że nie ma konieczności samodzielnego rozłączania go.

Sekwencyjny – jest to przekaźnik, który umożliwia sterowanie dwoma lub więcej obwodami przy użyciu tylko jednego przycisku. Nie posiada on centralnego sterowania (tak jak przekaźnik grupowy), a każdą operację można przeprowadzić z poziomu przekaźnika lokalnego. Jego nazwa związana jest z zastosowaniem przy sekwencyjnie uruchamianych świecznikach.

Który przekaźnik impulsowy wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przekaźnika impulsowego? Poniżej przedstawiamy najważniejsze kryteria, które pozwolą Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb.

Cena – nie ma co ukrywać, cena stanowi bardzo ważne kryterium przy wyborze przekaźników impulsowych. Jeśli zależy Ci na naprawdę solidnej konstrukcji, musisz nastawić się na poniesienie większych kosztów. Jednak ta inwestycja jest warta swojej ceny.

Marka – w przypadku przekaźników impulsowych marka ma również duże znaczenie. Wysoka jakość wykonania, solidne podzespoły i nienaganna precyzja pracy – to mogą zapewnić tylko dobrze znane i cenione na całym świecie marki, takie jak Finder, Eaton czy Schneider.

Prądy styków – zarówno prąd obwodu sterującego, jak i prąd obwodu sterowanego powinny być dopasowane do potrzeb oraz konstrukcji danej instalacji. Przekaźnik bistabilny 230 V będzie odpowiedni do sterowania obwodem 230 V z obwodu 230 V, zaś przekaźnik impulsowy 12 V może sterować dowolnym obwodem o napięciu od 12 V w górę.

Montaż – przekaźniki impulsowe można montować na szynę, choć jest to mniej popularne rozwiązanie lub do puszki. Sposób, w jaki przekaźniki są montowane może zwiększyć lub zmniejszyć ich funkcjonalność, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Sterowanie – przekaźniki bistabilne uruchamia się na różne sposoby. Najczęściej stosowane są dłuższe oraz krótsze przytrzymania przycisku. Warto jednak mieć na uwadze, że w konkretnych zastosowaniach ten system może się nie sprawdzić. Przed zakupem najlepiej więc zapoznać się ze specyfikacją danego rozwiązania.

Zapraszamy również do przeczytania:

Przekaźnik półprzewodnikowy (SSR) – zasada działania, budowa, rodzaje

Ogranicznik przepięć – podłączenie, co to jest, jak działa, budowa

Wyłącznik nadprądowy – jak dobrać, podłączenie, charakterystyka

Rozłącznik izolacyjny – co to jest, jak dobrać, budowa, zastosowanie

Łącznik krzywkowy – jak podłączyć, zasada działania

Przekaźnik czasowy – zasada działania, budowa, rodzaje

Rodzaje przekaźników elektrycznych w automatyce

Stycznik – co to jest, rodzaje, budowa, jak działa?

Przekaźnik bistabilny – co to jest, rodzaje, zasada działania, zastosowanie

Przekaźnik termiczny – co to jest, zastosowanie, jak dobrać?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco