Licznik czasu pracy maszyny – co to jest, działanie, zastosowanie

19 kwietnia 2022 0

Autor:

Co to jest licznik czasu pracy?

Licznik czasu pracy maszyn i urządzeń jest niezastąpionym elementem w wielu zakładach przemysłowych i produkcyjnych. Dzięki nim zapobiega się występowaniu wielu przykrych zdarzeń i awarii. Liczniki czasu pracy umożliwiają określenie czasu pracy poszczególnych urządzeń, instalacji, maszyn i części, na skutek czego podejmuje się wiążące decyzje, co do konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych lub przeglądowych. W razie potrzeby można się też zdecydować na remont wybranej maszyny lub podzespołu.

Liczniki czasu pracy maszyn i urządzeń – czemu tak chętnie się z nich korzysta?

Prawidłowe korzystanie z liczników czasu pracy maszyn i urządzeń pozwala na zachowanie pożądanej ciągłości produkcji. Nie trzeba się wtedy decydować na żadne przestoje i nie dochodzi do rażących opóźnień. Kontrola czasu pracy poszczególnych maszyn doprowadza do tego, że maszyna nie będzie się nadmiernie zużywała i w porę wykona się jej konserwację. Jak wiadomo niektóre urządzenia podlegają okresowym przeglądom (zgodnie z obowiązującymi normami) i trzeba tego bezwzględnie przestrzegać, tak aby zagwarantować sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy.

Licznik godzin pracy maszyny – jakie ma zastosowanie?

Wspomniany wyżej licznik czasu pracy ma bardzo szerokie zastosowanie, ponieważ korzysta się z nich:

– na przestrzeni magazynowej,

– w halach produkcyjnych i przemysłowych,

– w pojazdach specjalistycznych i napędach,

– w pompach.

To tylko niektóre przykłady, ponieważ popularność liczników czasu pracy maszyn i urządzeń rośnie z każdym kolejnym dniem. W ten sposób zainteresowani mają pewność, że użytkowane maszyny wymagają konserwacji, remontu lub dogłębnej naprawy. Czasami wystarczy wymiana jednego podzespołu, a innym razem nie obejdzie się bez kompleksowej renowacji sprzętu.

Licznik czasu pracy gwarantuje użytkownikom wysoką dokładność realizowanych pomiarów, tak aby przypadkiem nie wprowadzić nikogo w błąd. Służą do skutecznego kontrolowania suwnic, podnośników, wózków widłowych czy też wind.

Licznik czasu pracy maszyny – dostępne rodzaje

Warto zastanowić się również nad tym, z jakich konkretnie rodzajów liczników pracy urządzeń i maszyn można obecnie skorzystać. Do dyspozycji klientów oddano wiele ciekawych propozycji, a mianowicie: liczniki cyfrowe z wyświetlaczami LCD, systemowe i elektromechaniczne. Każdy inwestor samodzielnie dobiera sobie najkorzystniejszy sposób odczytu dokonywanych pomiarów.

Licznik godzin pracy maszyny można też podzielić ze względu na możliwość resetowania. W tym przypadku mówi się o licznikach resetu ręcznego, resetu elektrycznego i bez możliwości kasowania. Kluczowe okaże się przeanalizowanie najmocniejszych stron poszczególnych sprzętów, tak aby na samym końcu wybrać ten najdogodniejszy.

Licznik czasu pracy cena

Licznik czasu pracy w zależności od zaawansowania i funkcjonalności kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złoty.

W kolejnych artykułach opisujemy

Liczniki – rodzaje, zasada działania, zastosowanie

Rodzaje przełączników w automatyce

Rodzaje przekaźników elektrycznych w automatyce

Stycznik – co to jest, rodzaje, budowa, jak działa?

Licznik impulsów – co to jest, rodzaje i zastosowanie

Diagnostyka maszyn i urządzeń – na czym polega?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco