Rodzaje przekaźników elektrycznych w automatyce

1 lutego 2022 0

Autor:

Przekaźniki w elektryce służą m.in. do bezproblemowego otwierania oraz zamykania obwodów elektrycznych. Steruje się je elektrycznie, a co najważniejsze można z nich skorzystać również na kilku innych płaszczyznach. Chodzi m.in. o umiejętne odseparowanie sekcji przełączania od sterowania i swobodne przełączania stanu złącza. Przekaźnik elektryczny pełnią niebagatelną rolę w procesie przełączania obciążeń dużej mocy z wysokim napięciem. Jednocześnie nie zużywają przy tym zbyt dużej energii. To także bardzo duża pomoc przy zwielokrotnianiu sygnałów. Sprawdź najpopularniejsze rodzaje przekaźników elektrycznych.

Podstawowe rodzaje przekaźników elektrycznych

Kluczowym aspektem dla wielu specjalistów jest umiejętne dobranie przekaźników elektrycznych, tak aby praca z obwodami elektrycznymi zakończyła się pełnym sukcesem. Obecnie do dyspozycji zainteresowanych oddano kilka różnych rodzajów przekaźników. Każdy z nich ma swoje indywidualne właściwości oraz mocne strony. Nie pozostaje nic innego, jak zapoznanie się z ich poszczególnymi parametrami.

Przekaźniki polaryzowane

Przekaźniki z tej kategorii odpowiadają za zmniejszenie zużycia energii. Ich podstawowym wyposażeniem jest specjalny magnes. W tym wszystkim kluczowe jest zachowanie optymalnej biegunowości.

Przekaźniki czasowe

Charakteryzują się bardzo rozbudowaną funkcjonalnością, więc specjaliści od przekaźników uważają jest za najbardziej przydatne. Z ich pomocą można m.in.:

– ustawić cykliczność realizowanych czynności (wraz z ewentualnymi przerwami),

– skorzystać z opóźnionego załączania i wyłączania,

– skutecznie sterować urządzeniami znajdującymi zastosowanie w szeroko pojętym budownictwie (np. wentylacją, oświetleniem i ogrzewaniem).

Dostęp do przekaźników czasowych jest obecnie bardzo rozpowszechniony, więc jeśli ktoś będzie chciał się w nie wyposażyć powinien to zrobić bez najmniejszych trudności. Nie są to najdroższe urządzenia, za to zaskoczą użytkowników swoją wydajnością i niezawodnością.

Przekaźniki bezpieczeństwa

Jak sama nazwa wskazuje przekaźniki bezpieczeństwa będą odpowiadać za zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Wiadomą sprawą jest to, iż w pewnych sytuacjach instalacje są narażone na rozmaite uszkodzenia oraz usterki. Przekaźnik bezpieczeństwa ma za zadanie odłączyć zasilanie od poszczególnych elementów instalacji w momencie wystąpienia potencjalnego zagrożenia. Czyni to bardzo szybko i skutecznie. W takich przekaźnikach znajdują się dwa specjalnie dobrane przekaźniki wewnętrzne.

Przekaźniki elektromagnetyczne

Działają na dość skomplikowanej zasadzie, lecz nie dla fachowców z branży elektrycznej. Prąd płynący w takich przekaźnikach jest odpowiedzialny za wytworzenie pola magnetycznego i przyciągnięcie tzw. kotwicy. Tym samym dochodzi do bezproblemowego otwierania lub zamykania konkretnych styków.

Przekaźniki statyczne

Przekaźniki statyczne to kolejny rodzaj przekaźników elektrycznych, które nie generują zbyt dużego poziomu hałasu, dlatego też bardzo często korzysta się z nich w:

– mieszkaniach,

– domach,

– biurach,

– gabinetach,

– urzędach.

Przekaźniki statyczne mogą wykorzystywać rozmaite części magnetyczne, optyczne oraz elektroniczne, natomiast nigdy nie uświadczy się w nich elementów ruchomych. Dodatkowym atutem jest fakt, że bez problemów radzą sobie ze wstrząsami i wibracjami.

Alternatywnymi rozwiązaniami będą przekaźniki bistabilne, monostabilne i priorytetowe (przydatne przy rozbudowanych obwodach, do których podłącza się przynajmniej dwa odbiorniki o pokaźnej mocy).

Przekaźnik elektryczny – co jeszcze należy o nim wiedzieć?

Wspomniane wyżej rodzaje przekaźników elektrycznych to zdecydowanie najbardziej popularne modele na rynku. Ich dobieranie nie należy do najłatwiejszych rozwiązań, jednak doświadczeni specjaliści uporają się z tym bez większych kłopotów. Duże znaczenie ma oczywiście to, gdzie konkretnie zostaną wykorzystane pożądane przekaźniki. Można z nich skorzystać m.in. w budownictwie (zwłaszcza mieszkalnym), ale też motoryzacji (umożliwiają właściwy przepływ prądu z akumulatora do odbiornika).

Popularność przekaźników elektrycznych rośnie z każdym kolejnym dniem, lecz w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad ich wyborem. Jak widać dostępnych rodzajów jest pod dostatkiem, a niewłaściwe dobranie przekaźnika może grozić przykrymi konsekwencjami. Profesjonalnie skonstruowane urządzenia gwarantują swobodne sterowanie napięciem oraz natężeniem prądu czy też temperaturą. Ponadto należy docenić pozytywny wpływ na ergonomię całego systemu, który tworzą jako jeden z elementów składowych i znaczną poprawę komfortu użytkowników.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Przekaźnik czasowy – zasada działania, budowa, rodzaje

Przekaźnik półprzewodnikowy (SSR) – zasada działania, budowa, rodzaje

Przekaźnik impulsowy – rodzaje, zasada działania, który wybrać?

Wyłącznik, rozłącznik, odłącznik – co to jest i jakie są różnice?

Licznik czasu pracy maszyny – co to jest, działanie, zastosowanie

Stycznik – co to jest, rodzaje, budowa, jak działa?

Ściemniacz oświetlenia – co to jest, rodzaje, jak dobrać?

Przekaźnik bistabilny – co to jest, rodzaje, zasada działania, zastosowanie

Styk pomocniczy – co to jest, rodzaje, zastosowanie

Przekaźnik bezpieczeństwa – co to jest, budowa, zasada działania

Przekaźnik kontroli faz – co to jest, zasada działania, rodzaje

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco