Przekaźniki, Styczniki

Przekaźniki, Styczniki

Przekaźniki i styczniki znajdują bardzo szerokie zastosowanie w automatyce. Ich zasada działania nie wydaje się być skompilowana. Wysterowanie cewki przekaźnika powoduje przekazanie sygnału dalej, przez styki. Układy sterowania oraz układy automatyczne nie mogłyby bez nich sprawnie pracować. Zależnie od wybranego modelu cewki przekaźnika będą zasilane 5, 12, 24VDC, lub 230VAC. Przekaźniki występują w wersji do lutowania, lub montażu w specjalnej podstawce. Spotkamy także przekaźniki przeznaczone do montażu na szynie DIN. Styczniki elektromagnetyczne, działają na tej samej zasadzie, są one jednak elementami wykonawczymi, przeznaczonymi do załączania dużych obciążeń. Wyróżniamy styczniki silnikowe - przeznaczone do rozruchu silników indukcyjnych, oraz styczniki instalacyjne, które służą do załączania głównych obwodów instalacji elektrycznych. 

Przekaźniki  mogą również spełniać różne funkcje logiczne. Posiadamy w ofercie przekaźniki czasowe, które umożliwiają realizacje wielu funkcji logicznych, między innymi: opóźnienie załączenia, opóźnienie wyłączenia, generowanie impulsów o dostrajanym wypełnieniu itp. Kolejnym rodzajem przekaźników, są przekaźniki nadzorcze, które kontrolują poziom jakiejś wartości, przykładowo wartość prądu, napięcia lub inne wartości. Możemy spotkać również automaty zmierzchowe czy przekaźniki sterujące poziomem cieczy, które w rzeczywistości są już prostymi sterownikami. 

Przekaźniki półprzewodnikowe SSR To rodzaj przekaźników, w którym mechaniczne styki zostały zastąpione przez elementy półprzewodnikowe takie jak tranzystory, tyrystory lub triaki. Ich największą zaletą, jest brak mechanicznych styków, które zużywają się, a w trakcie pracy mogą generować zakłócenie i przepięcia do obwodu sterującego. Takie problemy nie występują przy przekaźnikach SSR. Ponadto przekaźniki półprzewodnikowe mogą pracować ze znacznie większymi częstotliwościami w porównaniu do swoich mechanicznych odpowiedników. 

Przekaźniki bezpieczeństwa  są zaawansowanymi urządzeniami odpowiadającymi za bezpieczeństwo maszyn. Są to układy oparte o mikrokontroler, oraz zespół przekaźników wewnętrznych, które w czasie rzeczywistym monitorują stan wejść i wyjść obwodu bezpieczeństwa w celu zapewnienia jak najszybszej reakcji na wyzwolenie jednego z kilku obwodów bezpieczeństwa. 

Rozwiń opis
Zwiń opis