Kabel a przewód – jaka jest różnica?

24 maja 2022 0

Autor:

W nowoczesnych systemach automatyki przemysłowej oraz w wielu budynkach można napotkać rozmaite kable oraz przewody. Wypadałoby się dowiedzieć jaka jest różnica między kablem a przewodem. Niektórzy uważają, że takich różnic nie ma, ale rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Ważną rolę w przemyśle pełni przede wszystkim okablowanie zasilająco-sterujące. Dochodzi do tego umiejętne dobranie parametrów kabli i przewodów (pod kątem aplikacji przemysłowej), w związku z czym warto korzystać z wiedzy specjalistów. Kabel a przewód sprawdź poniżej jaka jest różnica.

Kabel a przewód – Podstawowa różnica między nimi

Kable i przewody towarzyszą ludziom praktycznie na każdym etapie życia (w domach, jak i w pracy). Oba słowa w języku codziennym stosowane są zamiennie, jednak biorąc pod lupę właściwości techniczne, można wyróżnić elementy o zróżnicowanym przeznaczeniu oraz budowie.

Przewody to nic innego, jak właściwie zaprojektowane elementy obwodów elektrycznych lub elektryczno-sygnałowych. Mają za zadanie poprowadzić prąd określoną wcześniej ścieżką. W zdecydowanej większości przypadków są tworzone z:

– aluminium,

– miedzi.

Różnica między kablem a przewodem w budowie

Jeśli chodzi o ich budowę trzeba wspomnieć o tym, że przypominają wyglądem długą linkę lub drut. Trudno pomylić je z jakimś innym elementem. Nieco bardziej zaawansowaną propozycją są tzw. płaskie szyny prądowe (o sztywnej konstrukcji i pokaźnych rozmiarach).

Kable są z kolei wyrobami składającymi się z kilku/kilkunastu przewodów (często osobno izolowanych, lecz znajdujących się w tej samej osłonie). Elementem składowym kabli mogą być przewody pojedynczo lub wspólnie ekranowane. Dodatkowo w izolacji zawarte są różne wzmocnienia (np. oploty). Najprościej rzecz ujmując każdy kabel będzie przewodem, natomiast nie każdy przewód będzie kablem.

Przewód a kabel – o czym jeszcze nie można zapomnieć?

W przewodach można zauważyć pojedyncze druty, linki lub płaskowniki, które będą odpowiadać za skuteczne i bezpieczne przewodzenie prądu elektrycznego. Są to tzw. żyły. W każdym przewodzie zawarta jest jedynie jedna żyła (można ją izolować, ale nie trzeba tego robić – do izolacji wykorzystuje się najczęściej wysokiej klasy tworzywa sztuczne, takie jak PCV).

Jak widać różnica między kablem a przewodem wcale nie musi być taka oczywista, więc wypadałoby poszerzyć o nich wiedzę właśnie pod kątem technicznym. Dzięki temu życie stanie się dużo prostsze.

Kabel a przewód różnica w stosowaniu

Z kabli korzysta się najczęściej na zewnątrz budynków (kable w wersji napowietrznej oraz ziemnej), natomiast z przewodów w warunkach wewnętrznych. Brak dostatecznie rozwiniętej wiedzy może być później źródłem wielu problemów, dlatego też należy podejść do tego na poważnie i nie lekceważyć wskazówek uzyskanych od doświadczonych fachowców. Używając słowa kabel ma się na myśli całą konstrukcję, a przewód jest związany wyłącznie z pełnioną funkcją.

Zapraszamy do przeczytania artykułu:

Rodzaje przewodów i kabli w automatyce

Prowadniki kablowe – dobór, montaż, zastosowanie

Przewód ochronny – co to jest i do czego służy?

Izolacja przewodów elektrycznych

Kabel do falownika – jaki przewód wybrać?

Oplot spiralny do kabli – co to jest i do czego służy?

Obciążalność długotrwała przewodów

Kable instalacyjne – rodzaje, jaki wybrać?

Mocowanie kabli do ściany – jak przymocować kabel?

Dławnica kablowa – co to jest, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco