Przekaźnik bezpieczeństwa – co to jest, budowa, zasada działania

1 września 2022 0

Autor:

Przekaźnik bezpieczeństwa chroni zarówno pracowników, jak i maszyny, zapobiegając obrażeniom oraz obniżając ryzyko wystąpienia zagrożenia w obrębie pracy urządzenia. W sytuacjach kryzysowych przekaźniki bezpieczeństwa odpowiadają bowiem za odłączenie zasilania. Chcesz dowiedzieć się, jak zbudowany jest przekaźnik bezpieczeństwa i do czego służy? Zapraszamy do lektury!

Przekaźnik bezpieczeństwa – co to jest?

Przekaźnik bezpieczeństwa jest to niewielkie, a zarazem bardzo istotne urządzenie, służące do monitorowania potencjalnych błędów czy też usterek w maszynach oraz instalacjach. W porę reaguje na wszelkie nieprawidłowości, by zminimalizować ryzyko ich wystąpienia oraz skutecznie zapobiegać jakimkolwiek obrażeniom.

Przekaźnik bezpieczeństwa zasada działania

Jeśli wystąpi błąd podczas pracy maszyny czy instalacji, przekaźnik bezpieczeństwa ma za zadanie obniżyć ryzyko do akceptowalnego poziomu, który zapewni pełne bezpieczeństwo. Warto dodać, że przekaźnik chroni nie tylko urządzenia, ale także pracowników. Ponadto zapobiegają wszelkim potencjalnym usterkom oraz kosztownym wymianom sprzętu.

Dla przykładu, przekaźniki bezpieczeństwa są w stanie zainicjować kontrolowaną przerwę w pracy maszyn, dzięki czemu w bezpieczny sposób zatrzymują ich ruch. Co więcej, stosowane są również jako mechanizmy zatrzymania awaryjnego, które wyłączają zasilanie dla poszczególnych urządzeń lub instalacji.

Należy wspomnieć również o tym, że praca przekaźnika bezpieczeństwa nie zawsze polega na odcięciu zasilania. Ma on także inne funkcje, takie jak:

– kontrolowane zatrzymanie z użyciem swojej mocy,

– ograniczenie pozycji,

– ograniczenie prędkości,

– zapobieganie niezamierzonemu rozruchowi.

Niekiedy mogą wystąpić sytuacje, w których zastosowanie klasycznych przekaźników bezpieczeństwa okazuje się niewystarczające. Złożone aplikacje oraz system bezpieczeństwa sprawia, że użycie ich jest problematyczne albo niemożliwe. Co w takiej sytuacji? Otóż najlepszym rozwiązaniem będzie wówczas wybór bardziej zaawansowanych przekaźników, które doskonale sprawdzą się w sytuacjach awaryjnych.

Jaki bezpieczeństwa wybrać – jednofunkcyjny czy wielofunkcyjny?

Przekaźniki bezpieczeństwa dostępne są w dwóch wariantach i są to przekaźniki jednofunkcyjne oraz wielofunkcyjne. Czym się różnią? Otóż pierwsze z nich są w stanie kontrolować jeden rodzaj aktywności, zaś drugie mogą monitorować wiele funkcji jednocześnie, dlatego też jeden przekaźnik wielofunkcyjny może być używany zamiast kilku przekaźników jednofunkcyjnych.

Dlaczego jeszcze warto zmienić przekaźniki jednofunkcyjne na wielofunkcyjne? Przede wszystkim ze względu na to, że są one znacznie prostsze w instalacji, a oprócz tego nie wymagają stosowania tak wielu przewodów. Ponadto – z uwagi na ograniczenie stosowanych jednostek – używanie wielofunkcyjnych przekaźników to oszczędność miejsca w panelu instalacji.

Budowa przekaźnika bezpieczeństwa

Klasyczny przekaźnik bezpieczeństwa wykorzystuje kombinację trzech styczników, stąd też jest on urządzeniem naprawdę niezawodnym. Bezpieczne przełączanie styków zapewniają dwa przełączniki: K1 i K2, które posiadają styki sterowane potencjałem dodatnim. Są one zbudzane przez jeden z obwodów wejściowych, czyli S11/S12 lub S21/S22. Warto również dodać, że o ich aktywacji decyduje także sygnał START, a nie tylko sygnał podany na ich zaciski. Co więcej, między zaciskami Y1 i Y2 znajduje się też obwód monitorujący, który kontroluje położenie aktywatorów i umożliwia włączenie, jak również wyłączenie ich przy użyciu styków bezpieczeństwa.

Jakie funkcje ma przekaźnik bezpieczeństwa?

Do najważniejszych funkcji przekaźników bezpieczeństwa zalicza się:

– kontrolę dostępu do strefy niebezpiecznej poprzez zamki oraz rygle bezpieczeństwa, a także kurtyny świetlne, skanery, maty czy urządzenia zezwalające,

– kontrolę granic bezpieczeństwa, która określa przede wszystkim ruch elementów maszyny oraz ramienia robota poprzez użycie skanerów bezpieczeństwa,

– kontrolę i ograniczenie prędkości elementów ruchomych poprzez czujniki monitorujące częstotliwość wirowania lub napięcie resztkowe na zaciskach silnika,

– nadzór obwodów zatrzymania awaryjnego.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Przekaźnik czasowy – zasada działania, budowa, rodzaje

Przekaźnik półprzewodnikowy (SSR) – zasada działania, budowa, rodzaje

Przekaźnik impulsowy – rodzaje, zasada działania, który wybrać?

Wyłącznik, rozłącznik, odłącznik – co to jest i jakie są różnice?

Stycznik – co to jest, rodzaje, budowa, jak działa?

Przekaźnik bistabilny – co to jest, rodzaje, zasada działania, zastosowanie

Styk pomocniczy – co to jest, rodzaje, zastosowanie

Rodzaje przekaźników elektrycznych w automatyce

Przekaźnik kontroli faz – co to jest, zasada działania, rodzaje

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco