Wyłącznik, rozłącznik, odłącznik – co to jest i jakie są różnice?

19 stycznia 2022 0

Autor:

Podczas wykonywania rozmaitych prac elektrycznych fachowcy mają styczność z wieloma różnymi mechanizmami. Wśród nich znajduje się m.in. rozłącznik, wyłącznik i odłącznik. Zwykłe osoby, które na co dzień nie dysponują zbyt dużym doświadczeniem w realizowaniu tego typu prac uważają, że jest to jedno urządzenie. W rzeczywistości są to trzy zupełnie inaczej działające mechanizmy. Co to jest wyłącznik, rozłącznik bądź odłącznik i jakie są między nimi różnice dowiesz się w poniższym artykule.

Co to jest odłącznik?

Pierwszym typem omawianych mechanizmów jest tzw. odłącznik. To właśnie odłączniki mają niebagatelny wpływ na stworzenie przerwy izolacyjnej w obwodzie elektrycznym. Co istotniejsze nie powinno się z nimi pracować pod obciążeniami. Specjaliści doskonale o tym wiedzą, dlatego jeśli ktoś nie ma na ten temat większej wiedzy powinien zwrócić się do nich po pomoc. Najczęściej wspomniany wyżej odłącznik jest wykorzystywany bez prądu (ewentualnie przy prądzie o bardzo niskich wartościach).

Rozłącznik – co to jest?

Rozłącznik służy do bezproblemowego włączania oraz wyłączania prądów roboczych (ich wartość nie może być jednak zbyt wysoka – maksymalnie 10-krotność prądu znamionowego). Rozłącznik dzieli się na przeróżne rodzaje, chociaż zdecydowanie największą popularnością wyróżnia się w tym zakresie stycznik. Rozłącznik jest wykorzystywany również przy innych prądach, a mianowicie przy prądzie przeciążeniowym. Z ich pomocą nie rozłącza się jednak prądów zwarciowych. Jeśli chodzi o podstawowe zastosowanie rozłączników można się z nimi spotkać w:

– rozdzielnicach głównych,

– instalacjach elektroenergetycznych,

– sieciach rozdzielczych.

Kluczowe znaczenie ma to, aby w każdym z powyższych przypadków rozłącznik był wyposażony w bezpieczniki. Nad całością powinni czuwać doświadczeni i wykwalifikowani elektrycy, tak aby po drodze nie narazić się na żadne niebezpieczne sytuacje.

Co to jest wyłącznik?

Pozostało jeszcze zastanowić się nad tym, w jaki konkretnie sposób działa wyłącznik. Godne uwagi jest to, że wyłączniki mogą przewodzić oraz wyłączać prądy zwarciowe i przeciążeniowe. Użytkownicy wyłączników będą wiedzieli, w którym momencie powstała tzw. przerwa izolacyjna, będzie im to zasygnalizowane.

Wyłącznik dzielą się na dwa podstawowe typy: manewrowy oraz zabezpieczający. Wyłącznik manewrowy daje możliwość włączania oraz wyłączania zasilania, natomiast zabezpieczający pełni funkcję ochronną i wyłącza zasilanie przy każdej odnotowanej awarii. Dobieranie i montaż rozłączników, wyłączników oraz odłączników warto pozostawiać profesjonalistom, którzy posiadają na ten temat dostatecznie szeroką wiedzę.

Wyłącznik, rozłącznik i odłącznik dostępny jest w sklepie EBMiA.pl

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco