Stycznik – co to jest, rodzaje, budowa, jak działa?

19 maja 2022 0

Autor:

Co to jest stycznik?

Stycznik to rozpowszechniony na szeroką skalę łączniki elektryczne, dzięki którym można swobodnie załączać i wyłączać obwody elektryczne o sporej mocy. Wypada zastanowić się nad ich budową, dostępnymi rodzajami, zastosowaniem oraz kluczowymi właściwościami, tak aby wiedzieć, w jaki sposób działają na odbiorniki energii elektrycznej. Największym zainteresowaniem ze strony współczesnych klientów cieszą się styczniki do przemysłowych instalacji elektrycznych.

Budowa stycznika

Na samym wstępie warto pochylić się nad budową omawianych w artykule styczników. Podstawowe elementy budowy stycznika to:

– cewka elektromagnesu – występuje pod postacią obwodu magnetycznego (rdzeń z uzwojeniem plus zwora) i jest wykonana z wysokiej klasy materiału ferromagnetycznego. Co istotniejsze – wspomniana cewka ma ściśle określoną liczbę zwojów, ale też indukcyjność i rezystancję,

– zestaw styków prądowych – może się od siebie różnić m.in. układem połączeń styków, ale też liczbą takich połączeń. Trzeba to bardzo dokładnie przeanalizować, tak aby nie popełnić pod tym kątem żadnego rażącego błędu. Styki wraz ze zworami są obsadzone na powrotnych sprężynach (choć zdarzają się wyjątki),

– obudowa – najważniejszy element każdego stycznika, który wykazuje się niezwykłą trwałością i wytrzymałością. To właśnie z tego względu pełni funkcję ochronną. W obudowie styczników można wyróżnić m.in. zaciski. Niektóre styczniki posiadają też tzw. styki pomocnicze.

Jak widać budowa styczników wcale nie jest zbyt skomplikowana, lecz trzeba posiadać na ten temat dostatecznie rozwiniętą wiedzę, aby mieć pewność, że dokonało się słusznego wyboru.

Jak działa stycznik? Podstawowe właściwości

W tym miejscu warto poświęcić nieco czasu zasadzie działania omawianych w artykule styczników. Stycznik jest urządzeniem zaprojektowanym w taki sposób, aby umożliwiać załączanie i wyłączanie obwodów elektrycznych. Całość opiera się na tym, że doprowadza się napięcie sterujące do uzwojenia cewki styczników. W przypadku działania stycznika zwraca się szczególną uwagę na:

– przebieg czasowy napięcia sterującego,

– wartość skuteczną napięcia sterującego.

Wszystkie te parametry powinny być dokładnie określone w dokumentacji technicznej, która zostanie dostarczona klientowi przez producenta styczników. W związku z tym nie powinno być żadnych trudności z tym, aby dobrać dla siebie idealne urządzenia. W uzwojeniu cewki dochodzi do przepływu prądu, na skutek czego powstaje pole magnetyczne (zamknięta droga). Jeśli wartość strumienia wskazanego wyżej pola jest dostatecznie wysoka dojdzie do przyciągnięcia zwory i styków, a tym samym do zmiany położenia styków (konfiguracja przybiera postać NO lub NC).

Rodzaje styczników

Każda zainteresowana osoba powinna wiedzieć, jakie są najpopularniejsze rodzaje styczników. Wypada wyróżnić następujące odmiany stycznika:

– styczniki z termikami – doskonała ochrona przed przeciążeniami,

– styczniki elektroniczne – wykorzystują statyczne elementy półprzewodnikowe,

– styczniki elektromagnetyczne – najbardziej rozpowszechnione i najłatwiej dostępne,

– styczniki bistabilne – nie potrzebują ciągłego napięcia zasilającego cewkę, lecz jedynie krótkich impulsów (w ten sposób dochodzi do przełączenia),

– styczniki dwutorowe.

Konkretne rodzaje styczników mogą się od siebie różnić m.in. konstrukcją, występowaniem elementów pomocniczych, ale też liczbą obwodów roboczych. Co za tym idzie trzeba się na nich bardzo dobrze znać, a nie każda osoba posiada w tym zakresie szeroką wiedzę. Czasami lepiej bazować na wiedzy profesjonalistów i mieć pewność, że wybierze się idealny stycznik, tak aby później nie inwestować w kolejne urządzenia, gdyż niesie to za sobą niepotrzebne koszty.

Styczniki a przekaźniki – Jakie są kluczowe różnice?

Ostatnią kwestią, na której należy się bardziej skupić jest poznanie kluczowych różnic pomiędzy omawianymi stycznikami a przekaźnikami. Stycznik działa na bardzo podobnej zasadzie, co wspomniany wyżej przekaźnik. Chodzi tutaj oczywiście o załączanie i wyłączanie obwodów elektrycznych (pośrednio). Różnice są zauważalne w konkretnych parametrach technicznych, więc wypadałoby się w nie zagłębić.

Przekaźniki są wykorzystywane przede wszystkim do załączania obwodów niskoprądowych (można je znaleźć np. w układach elektronicznych), a styczniki do załączania i wyłączania obwodów elektrycznych wielkoprądowych (np. silniki elektryczne, oświetlenie z lampami wyładowczymi i odbiorniki o charakterze indukcyjnym). Zaangażowanie się w temat sprawi, że klienci podejmą w pełni racjonalną decyzję.

Styczniki cena

Cena stycznika waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złoty.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

–  Rodzaje przekaźników elektrycznych w automatyce

Przekaźnik czasowy – zasada działania, budowa, rodzaje

Przekaźnik półprzewodnikowy (SSR) – zasada działania, budowa, rodzaje

Przekaźnik impulsowy – rodzaje, zasada działania, który wybrać?

Wyłącznik, rozłącznik, odłącznik – co to jest i jakie są różnice?

Licznik czasu pracy maszyny – co to jest, działanie, zastosowanie

Ściemniacz oświetlenia – co to jest, rodzaje, jak dobrać?

– Stycznik modułowy – co to jest, zasada działania, jak podłączyć?

Styk pomocniczy – co to jest, rodzaje, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco