Wiercenie w szkle – jak wiercić?

2 stycznia 2020 0

Autor:

Szkło to materiał charakteryzujący się delikatną strukturą, która może pękać, jeśli zostanie potraktowana ze zbyt dużą siłą. Mimo wszystko, używając odpowiednich do tego celu narzędzi, można bez obaw wywiercić w szkle otwór. Jak wiercić w szkle, by zachować materiał w nienaruszonym stanie? Dowiesz się z naszego artykułu.

Wiercenie otworów w szkle – co warto wiedzieć?

Otwory w szkle są niezbędne do wykonania dekoracji ściennej w sytuacji, gdy nie istnieje żadna inna alternatywa dla tego rozwiązania. Tyczy się to chociażby zawieszenia ozdoby za pomocą sznurka czy oprawienia szyby w drewniane ramy. By prawidłowo wykonać otwór w szkle w zaciszu swojego domu, oprócz odpowiednich narzędzi, niezbędne będzie posiadanie również specjalnego ubrania ochronnego. Potrzebne będą przede wszystkim rękawice, które zabezpieczą dłonie, a także okulary do osłonięcia oczu przed odpryskami szkła. Całe prace najlepiej wykonywać bez pośpiechu i dobrze przemyśleć każdy krok. Warto również pamiętać, żeby ustawić wiertarkę na najmniejszy możliwy zakres pracy.

Jakie wiertła do szkła?

Do szkła, a także glazury, ceramiki i gresu warto wybrać od razu zestaw wierteł, by za każdym razem nie dokupować specjalnie nowego akcesorium. Wyglądają one nieco inaczej niż te używane do drewna lub betonu. Często są wyposażone w diamentowy, szorstki w dotyku pył, który znajduje się na przodzie. W klasycznym zestawie wierteł znajdziesz najczęściej wiertła o średnicy od 4 do 100 mm. Jeśli zdecydujesz się na droższy, bardziej profesjonalny pakiet, otrzymasz wiertła, przy których nie trzeba schładzać wierconego materiału (bez względu na to, czy jest to szkło czy ceramika).

W innym artykule opisaliśmy dokładnie jakie kupić wiertło do szkła

Wiertło do szkła fi 5 mm Alpen

Wiercenie w szkle – o czym należy pamiętać?

Zanim zaczniesz wiercenie w szkle, nie zapomnij zakupić również statyw do wiertarki oraz pamiętaj, by solidnie unieruchomić szkło. Choć przeprowadzenie tych prac jest możliwe bez użycia statywu, nie ma co ryzykować, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w wierceniu w szkle. To akcesorium zdecydowanie pomoże podczas wykonywania otworu, ponieważ zapewni precyzję pracy, a także umożliwi schłodzenie wiertła, co będzie niezbędne, jeśli nie chcesz, by szkło pękło.

Co więcej, warto również pamiętać, że ważna jest odpowiednia amortyzacja. Do tego celu najlepiej użyć na przykład kawałka materiału, za pomocą którego szyba zostanie oddzielona od stołu warsztatowego. Ale jak sprawić, by wykonany otwór miał nieskazitelnie gładką powierzchnię? Wystarczy, że wiertarka zostanie ustawiona na pracę bez użycia udaru. Ponadto warto mieć na uwadze fakt, że odpowiednie ustawienie szkła pod naciskającym wiertłem będzie niełatwym zadaniem, jeśli w swoich zasobach nie posiadasz narzędzia do unieruchamiania szkła. Na koniec musisz pamiętać jeszcze o tym, by w miarę wiercenia schładzać powierzchnię szkła wodą, która może znajdować się na przykład w zraszaczu z punktową aplikacją. Stosując się do przedstawionych wyżej rad z pewnością wiercenie w szkle wykonasz poprawne i bezpieczne otwory w szkle.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Wiertła do drewna

Wiertła do metalu

Ostrzenie wierteł

Wiercenie w betonie – jak wiercić?

Wiercenie w gresie

Polerowanie szkła – jak i czym polerować szkło?

Wiercenie w płytkach

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco