Drewno to materiał używany w budownictwie od wieków. Do dziś stanowi tworzywo, z którego można wykonać nie tylko meble, ale również wiele innych przedmiotów, takich jak zabawki czy akcesoria domowe. Do wiercenia w drewnie niezbędne będą elektronarzędzia oraz zestaw wierteł. Które z nich warto kupić? Dowiesz się z naszego artykułu.
Jakie narzędzie będzie najlepsze do wiercenia w drewnie?
Świetną opcją, jeśli chodzi o wiercenie w drewnie, jest po prostu wiertarko-wkrętarka albo wiertarka ze specjalnymi wiertłami do drewna. Warto je zastosować, ponieważ użycie innych wierteł, które służą chociażby do metalu czy betonu, może skutkować niezadowalającym efektem końcowym, a nawet uszkodzeniem materiału w postaci odprysków, strzępień czy ubytków. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim ze struktury drewna, która jest niejednolita wewnątrz (wyznaczona przez kierunek słojów). Co więcej, dobrze jest zainwestować również w statyw do wiertarki oraz imadło, na którym mocuje się drewno.
Rodzaje wierteł do drewna
Wiertło do drewna wyróżnia się tym, że jego główna krawędź skrawająca zakończona jest ostrym stożkiem. Dzięki temu możliwe jest niezwykle precyzyjne wiercenie. Bez niego wykonywanie prac w drewnie byłoby bardzo trudne. Jeśli jednak nie posiadasz specjalnego wiertła, możesz użyć uniwersalnego wiertła HSS. Musisz tylko pamiętać, że nie jest ono zakończone ostro, stąd zanim zaczniesz pracę, musisz wybić punkt, w którym następnie umieścisz wiertło, by nie ześlizgiwało się i z łatwością zagłębiło w drewnie. Możesz do tego celu wykorzystać na przykład gwóźdź.
Najczęściej stosowane wiertła do drewna to wiertła spiralne, które posiadają ostry szpikulec oraz krawędzie skonstruowane w taki sposób, by stworzyć jednolite krawędzie otworu. Choć na pierwszy rzut oka przypominają one wiertła HSS, to mają zdecydowanie ostrzejsze krawędzie skrawające.
Z kolei wiertła piórowe (płaskie) mają już odmienną konstrukcję. Występują w postaci niewielkiej płytki z wyraźnym ostrzem. Ich szerokość określa średnicę wykonywanego przy ich pomocy otworu. Mogą to być otwory o średnicy od 6 do 40 mm. Dodatkowo pióro może być wyposażone w specjalne ostrza po bokach, ale nie mogą być one dłuższe niż centralny szpikulec. Służą one do równomiernego wykonywania krawędzi w otworze. Warto zainwestować w wiertła z takimi ostrzami, ponieważ gwarantują one, że powierzchnia drewna nie zostanie poszarpana.
Trzecim rodzajem wierteł do drewna są wiertła kręte, które służą do tworzenia długich otworów i używa się ich w wiertarkach stacjonarnych. Ich krawędź poprzeczna jest podobna do świdra, dzięki czemu wiertło umożliwia wydostawanie się z otworu w trakcie wiercenia. Ostatni rodzaj to otwornice, czyli wiertła do wykonywania szerokich otworów. Przydają się podczas wykańczania lub remontowania łazienki i wytwarzania otworów do gniazdek elektrycznych. Posiadają dwie części tnące, czyli wiertło prowadzące i piłę, która zagłębia się w drewno po pionowym umocowaniu wiertła w obrabianym materiale.
W innym naszym artykule opisujemy: Jak dobrać wiertło pod gwint, tabela gwintów
W innym naszym artykule opisujemy Budowa, rodzaje oraz zastosowanie wiertła
W innym naszym artykule opisujemy: Wiertła do metalu
W innym naszym artykule opisujemy: Wiertła do szkła
W innym naszym artykule opisujemy: Ostrzenie wierteł
W innym naszym artykule opisujemy: Wiercenie w betonie – jak wiercić?