Wiercenie w gresie – jak wiercić?

4 marca 2020 0

Autor:

Gres to materiał solidny i trwały. Aby wykonać wiercenie w gresie należy więc wykorzystać odpowiednie narzędzia, które nie uszkodzą płytki. Są to przede wszystkim wiertła i koronki diamentowe. Oprócz tego istnieją również dwie różne metody wiercenia, a mianowicie wiercenie w gresie na mokro i na sucho. Dowiedz się, jaką metodę i narzędzia najlepiej jest wybrać. Zapraszamy do lektury!

Wiercenie w gresie na sucho

W przypadku, gdy zechcesz wywiercić w gresie otwór, który będzie zamaskowany, możesz zastosować do tego celu diamentową koronkę do pracy na sucho. Dlaczego? Otóż stosując tego typu narzędzie nie wywiercisz perfekcyjnego otworu, zatem wiercenie koronką diamentową na sucho będzie dobrym pomysłem w przypadkach, gdy otwór zostanie później ukryty. Pamiętaj również o tym, że przy stosowaniu szlifierki z regulacją obrotów, musisz ustawić prędkość urządzenia na poziom maksymalny. Podczas pracy ze szlifierką, najlepiej jest trzymać ją delikatnie pod kątem i wykonywać przy tym ruchy koliste. Dzięki temu będzie Ci łatwiej przebić się przez gres, a także zminimalizujesz tym samym ryzyko zaklinowania się koronki.

Do wywiercenia otworu o niewielkiej średnicy najlepiej sprawdzi się zaś wiertło wielozadaniowe, które ma dosyć uniwersalne zastosowanie. Poradzi sobie oczywiście z gresem, jednak – nie ma co ukrywać – będzie to wymagało czasu i pracy. Do wiercenia na sucho można zastosować koronki, które pasują zarówno do szlifierek kątowych, jak i wiertarek.

Wśród największych zalet wiercenia w gresie na sucho możemy wyróżnić fakt, że jest to czystsza praca, ponieważ woda nie rozchlapuje się podczas wiercenia. Dodatkowo nie trzeba martwić się o dodatkowe akcesoria, takie jak pojemniki na wodę itp. Warto jednak wspomnieć, że wiercenie w gresie na sucho ma też swoje minusy. To np. kurz, który unosi się podczas pracy, dlatego tego rodzaju prace wykonywane są zazwyczaj na zewnątrz. Co więcej, za wadę tego rozwiązanie uznaje się również mniejszą precyzję oraz zwiększoną eksploatację osprzętu.

Wiercenie w gresie na mokro

Jeśli chodzi o osprzęt do wiercenia w gresie na mokro, tu także sprawdzą się koronki oraz wiertła diamentowe. Poza tym w tym przypadku warto zastosować specjalne wiertło diamentowe olejowane. Choć generalnie nie jest ono przeznaczone do pracy z wodą, świetnie sprawdza się w tej roli (szczególnie ze względu na obecność oleju). Co więcej, tego typu wiertła zbudowane są w taki sposób, że w trakcie wiercenia olej wypływa, przez co wiąże pył i chłodzi końcówkę. Dzięki temu żywotność osprzętu jest znacznie dłuższa.

Kiedy otwór zostanie już wywiercony, wystarczy zetrzeć z płytki olej, który wypłynął podczas pracy. Wiertło diamentowe olejowe dostępne jest w dwóch wersjach: z możliwością uzupełniania oleju i bez niej. Korzystając z tego rozwiązania możesz mieć pewność, że powstały otwór nie będzie miał żadnych uszczerbków. Można więc z powodzeniem zastosować tego typu wiertło do widocznych miejsc.

Należy również pamiętać, że podczas pracy na mokro niezbędne jest polewanie miejsca wiercenia wodą. Sprawdzi się do tego na przykład hydronetka z przystawką. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ nie trzeba jednocześnie wykonywać dwóch czynności, czyli wiercić otworu i polewać go wodą. Hydronetka bowiem działa automatycznie. Jeśli nie masz takiego sprzętu, możesz oczywiście ręcznie polewać miejsce pracy lub zanurzyć płytki w płaskim pojemniki z wodą. Pamiętaj, że prace na mokro warto wykonywać nad zlewem lub pojemnikiem, a najlepiej na zewnątrz. Dzięki temu unikniesz bałaganu i rozlanej wszędzie wody.

Za plusy wiercenia w gresie na mokro uznaje się ogromną precyzję podczas pracy oraz dużą wydajność osprzętów. Z kolei minusem jest bałagan powstający przy pracy z wodą.

Jak wiercić w gresie?

Dużo osób zadaje sobie pytanie „jak wiercić w betonie?” Jest kilka wskazówek, do których warto się stosować, by uczynić pracę w gresie jeszcze bardziej efektywną. Na przykład warto pamiętać, by pod koniec wiercenia w gresie, już po przebiciu się przez materiał, zwrócić szczególną uwagę na to, by nie uderzyć uchwytem wiertarki lub osłoną szlifierki w płytkę, ponieważ w ten sposób można ją łatwo porysować. Co więcej, dobrze jest zadbać o odpowiednie obroty i dopasować je tak, by nie przegrzać i nie uszkodzić osprzętu. Podczas wiercenia w gresie trzeba także wyłączyć udar w wiertarce (lub wiertarko-wkrętarce). Na koniec kilka słów o poszerzaniu otworu w płytce. Otóż niekiedy zdarza się, że otwór zostanie nieprawidłowo wymierzony i w efekcie jest za mały. By go poszerzyć warto zastosować specjalny frez diamentowy.

Wiercenie w drewnie – jak wiercić?

Wiercenie w szkle – jak wiercić?

Wiercenie w betonie

Głębokie wiercenie

Wiercenie w płytkach

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco