Polerowanie szkła – jak i czym polerować szkło?

29 września 2020 0

Autor:

Polerowanie szkła jest to proces bardzo wymagający, a często także dosyć kosztowny. Nawet najmniejszy błąd może tu spowodować naprawdę duże uszkodzenia. Najważniejsze przy polerowaniu szkła jest więc doświadczenie oraz dobre narzędzia. Bez nich nie warto przystępować do tego procesu. Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić polerowanie szkła krok po kroku i jakich akcesoriów użyć, by nie narazić się na straty? Podpowiadamy!

Czym polerować szkło?

Polerowanie szkła w skali przemysłowej to proces, którego praktycznie się nie wykonuje. Nie jest to po prostu opłacalne. Zwykle po prostu przerabia się je na stłuczkę szklaną i zamawia kolejne egzemplarze. Czasem jednak stosuje się specjalne produkty polerskie oraz olbrzymie polerki, jednak trudno powiedzieć, jakich środków używają do tego duże przedsiębiorstwa.

Jeśli chodzi o polerowanie szkła w warunkach domowych, bardzo ważne jest zastosowanie wysokiej jakości polerki, która posiada opcję regulacji obrotów, a maksymalna prędkość wynosi 600 RPM (najczęściej zalecana to natomiast 200-300 RPM). Oprócz tego niezbędna będzie pasta polerska oraz delikatne filcowe koła.

Polerowanie szkła – jak przeprowadzić?

Na początku należy bardzo dokładnie umyć szkło, pozbywając się nawet najmniejszych zanieczyszczeń. Mogą one bowiem spowodować, że podczas kontaktu szyby z polerką powstaną zarysowania, których nie będzie dało się już usunąć.

Następnym krokiem jest osuszenie oraz odtłuszczenie szyby oraz zamontowanie jej w taki sposób, by była możliwie jak najbardziej stabilna. W przypadku szyb samochodowych mogą one zostać na swoim miejscu, jednak już przy szkle z mebli itp. należy je odpowiednio ustabilizować, by nic nie stało się z nimi podczas polerowania.

Jeśli szkło jest w ramie, należy ją dokładnie zabezpieczyć, by nie została uszkodzona przez pastę polerską. Może ona bowiem spowodować zmatowienia oraz odbarwienia materiału.

Średnica polerowania obszaru, w którym znajduje się rysa powinna wynosić przynajmniej 40 centymetrów, a sam proces polerowania powinien potrwać od 15 do 30 minut.

Należy pamiętać, by każdy element polerowanego szkła obrabiać tyle samo czasu i z podobną siłą. Bardzo ważne jest również, by nie przeoczyć żadnego fragmentu. Precyzja jest tu bardzo wskazana.

Podczas polerowania należy cały czas sprawdzać, czy na filcu znajduje się odpowiednia ilość pasty polerskiej. Jeśli na brzegach filcu pojawią się grudki zaschniętej pasty, należy je usunąć.

Gdy szkło będzie już wypolerowane, trzeba usunąć na mokro resztki pasty i sprawdzić, czy wszystkie miejsca zostały dobrze opracowane. Jeśli nie, można śmiało powtórzyć cały proces.

Jak usunąć rysy ze szkła?

Ze szkła można usuwać jedynie drobne rysy, ponieważ podczas polerowania szkła wokół większych rys może powstać zniekształcająca soczewka. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem będzie wymiana szyby na nową, dlatego nie ma więc sensu przystępować do polerowania głębokich rys.

Jeśli chodzi o samodzielne polerowanie szkła w domu, warto najpierw zasięgnąć porady specjalisty, np. szklarza, który pomoże w doborze środków do polerowania. Na rynku istnieje bowiem naprawdę ogromny wybór różnorodnych preparatów – zarówno bardzo tanich, jak i tych drogich, a część z nich nie jest po prostu warta swojej ceny. Warto także pamiętać, że nie istnieją produkty idealne, które uporają się z absolutnie każdym zarysowaniem. Niekiedy zdarza się niestety, że przez wybór nieodpowiedniego produktu szkło nagrzewa się zbyt mocno i może nawet pęknąć.

Usuwanie głębokich rys jest praktycznie niemożliwe w warunkach domowych. W tym celu trzeba byłoby bowiem usunąć bardzo dużą ilość materiału, a szkło nie ściera się zbyt łatwo. Nie ma więc na to skutecznych domowych sposobów. Użycie wiertarki oraz końcówki z gąbką naprawdę nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ można doprowadzić do całkowitego zniszczenia szyby.

W kolejnych artykule opisaliśmy:

Nóż do szkła – jaki kupić?

Wiercenie w szkle – jak wiercić?

Wiertło do szkła – jakie kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco