Wiercenie w betonie – jak wiercić?

7 lutego 2020 0

Autor:

Beton to powszechnie stosowany materiał budowlany. Używany jest ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość. Z tych samych powodów wykonanie w nim otworu dla wielu z nas jest trudnym zadaniem. Jak skutecznie wykonać wiercenie w betonie? Dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury jak wiercić w betonie!

Wiercenie w betonie – jakie narzędzia?

Do wiercenia otworów w betonie na pewno nie nada się klasyczna wiertarka. Ta przyda się jedynie w sytuacji, gdy wiercenie będzie przeprowadzane na betonie komórkowym. W innym przypadku elektronarzędzie okaże się nieskuteczne. Dobrym pomysłem będzie wybór wiertarki udarowej (mimo że nadal nie jest to najbardziej wydajne rozwiązanie). Najbardziej wymagające zadania będą wymagały użycia młotowiertarki. Jest to sprzęt, który może być wyposażony w udar pneumatyczny lub mechaniczny. Pierwsze rozwiązanie uznawane jest za bardziej funkcjonalne, gdyż samodzielnie wytwarza odpowiednią siłę nacisku. Z kolei w drugiej opcji niezbędne jest dociskanie wiertła, czyli użycie własnej siły.

Wiertła do wiercenia w betonie

Jeśli chcesz, by otwory wykonywane w betonie były jak najlepsze, musisz zainwestować w specjalne akcesoria, które Ci w tym pomogą. Chodzi przede wszystkim o dopasowanie odpowiednich wierteł. Warto przy tym pamiętać, by wybierać jedynie narzędzia przeznaczone do pracy w betonie, ponieważ te o innym przeznaczeniu mogą się okazać nieskuteczne. W przypadku mniejszych otworów najlepszą opcją będą klasyczne wiertła widiowe. Natomiast w przypadku tych większych otworów lepiej będzie sięgnąć po wiertła koronowe, gdyż wyposażone są one w ostrza po zewnętrznej stronie. Istotne jest również dopasowanie kołków. Do betonu dobrze jest zastosować kołki rozprężne.

Wiertło do betonu 12x160mm GRANITE IRWIN

Jak wiercić w betonie?

Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy w taki sposób, by nic nie ograniczało Twojej swobody ruchów. Zanim zaczniesz wiercenie w betonie, sprawdź również, czy urządzenie działa poprawnie i czy wiertła zostały zainstalowane prawidłowo. Do wykonania otworu niezbędne jest uprzednie sprawdzenie jego położenia. Wymaga to przeprowadzenia pomiarów i oznaczeniu miejsc za pomocą ołówka lub cyrkla. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy planujesz wykonać wiele otworów.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, do wiercenia w betonie na pewno przyda się udar, jednak nie trzeba go stosować podczas całego procesu. Wystarczy, że użyjesz go dopiero w momencie, gdy poczujesz opór. Gdy już rozpoczniesz wiercenie, stale kontroluj prędkość obrotową. Jeśli materiał będzie wyjątkowo twardy, warto ją zmniejszyć. Jeśli nie masz pewności, co do głębokości otworu, zastosuj ogranicznik. Może się zdarzyć, że wiertło zablokuje się w betonie. W takim wypadku musisz natychmiast przerwać pracę, wyłączyć sprzęt i wyjąć wiertło. Potem możesz już powrócić do pracy.

Gdy wykonujemy wiercenie w betonie należy pamiętać o jeszcze jednej, bardzo ważnej kwestii. Otóż trzeba sprawdzić, czy w miejscu, w którym ma zostać wykonany otwór nie ma przypadkiem żadnych rur ani kabli. Jak to zrobić? Najlepiej używając wykrywacza napięcia i metalu, który znajduje się na przykład w niektórych modelach wkrętaków.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Wiercenie w drewnie – jak wiercić?

Wiercenie w szkle – jak wiercić?

Głębokie wiercenie

Wiercenie w gresie

Wiercenie w płytkach

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco