Polerka oscylacyjna – co to jest, funkcje, zastosowanie, jaką kupić?

19 listopada 2020 0

Autor:

Polerka mechaniczna jest urządzeniem, które – jak sama nazwa wskazuje – służy do polerowania różnego rodzaju powierzchni. Stosując ją można uzyskać niezwykle gładką powierzchnię bez żadnych zadrapań czy smug. Takie rozwiązanie jest znacznie skuteczniejsze niż polerowanie ręczne. Dodatkowo polerkę mechaniczną można zastosować na wielu materiałach. Sprawdź czy polerka oscylacyjna sprosta Twoim wymaganiom.

Najważniejsze pytanie, jakie warto zadać sobie przed zakupem polerki mechanicznej dotyczy tego, jaki rodzaj urządzenia wybrać. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w polerowaniu drewna czy innych materiałów, podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę.

Polerka oscylacyjna – co to jest?

Polerka oscylacyjna służy do polerowania powierzchni polerowanych używając do tego celu ruchów orbitalnych. Jej końcówka porusza się po specjalnych elipsach, dlatego też obsługa urządzenia nie powinna być trudna nawet dla osób bez doświadczenia. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że ruch silnika po tego typu torze może nie zapewnić tak precyzyjnego efektu polerowania, jak na przykład polerka rotacyjna.

Polerki oscylacyjne – funkcje

Na samym początku warto zwrócić uwagę na regulację prędkości obrotów, a także na siłę obrotów. Najlepszym wyborem będzie polerka oscylacyjna z regulacją w zakresie 1100-2000 rpm. Takie rozwiązanie pozwoli na dokładniejsze dopasowanie prędkości do obrabianego materiału. Na przykład wolniejsze obroty lepiej sprawdzą się przy wykańczaniu powierzchni, a szybsze będą dobrym wyborem do korekty lakieru w pierwszych fazach. Kolejna kwestia to funkcja elektronicznej kontroli prędkości. Jest w stanie zapewnić efektywną pracę polerki oscylacyjnej nawet przy bardzo niskich prędkościach. Daje gwarancję, że urządzenie nie wyłączy się przy wolnych obrotach. Taka opcja jest szczególnie potrzebna podczas wykańczania polerowania lakieru. Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę przed zakupem polerki oscylacyjnej jest ergonomia. Warto zdecydować się na wybór takiego urządzenia, który wygodnie leży w dłoniach. Jeśli nie dopasujesz polerki do siebie, może się w późniejszym czasie okazać, że będzie Ci się z niej wyjątkowo źle korzystało.

Polerka oscylacyjna czy rotacyjna?

Polerka rotacyjna jest urządzeniem wykorzystywanym głównie przez osoby, które mają wprawę w polerowaniu powierzchni. Polerka oscylacyjna będzie zaś idealnym wyborem dla każdej osoby początkującej. Ta pierwsza wyróżnia się tym, że działa w niej pad w systemie stałej orbity w kształcie koła. Zapewnia ona znacznie precyzyjniejsze efekty, ale jest też bardziej skomplikowana, jeśli chodzi na przykład o wyważenie. W przeciwieństwie do polerski oscylacyjnej, która jest łatwa w utrzymaniu trajektorii. Porusza się ona bowiem po elipsach orbitalnych. Poprzez zastosowanie takiego rozwiązania zostaje zminimalizowane ryzyko uszkodzenia powierzchni lakieru czy zniszczenie polerowanego przedmiotu. Trudne jest jednak uzyskanie bardzo precyzyjnego efektu końcowego.

Bez względu na rodzaj polerki podczas wyboru urządzenia warto zwrócić uwagę także na jego markę. Najlepszym wyborem będzie sprawdzona firma, która od lat zajmuje się produkcją tego typu sprzętów. Istotne jest także zastosowanie polerki. W przypadku gdy będzie służyła do użytku w przydomowym warsztacie, najlepszym wyborem będzie polerka oscylacyjna.

W kolejnych artykule opisaliśmy:

Polerka rotacyjna – co to jest i jaką kupić?

Polerowanie szkła – jak i czym polerować szkło?

Polerowanie aluminium – jak i czym polerować aluminium?

Tarcze polerskie – co to jest i do czego służą?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco