Szczypce segera – rodzaje i zastosowanie

8 listopada 2019 0

Autor:

Szczypce Segera to narzędzie ręczne o konkretnym przeznaczeniu, z którego korzystają najczęściej fachowcy. Poszczególne modele mogą się jednak różnić ze względu na budowę i funkcję, dlatego warto umieć rozróżnić wszystkie typy, z którymi możemy spotkać się w sklepach z narzędziami.

Do czego służą szczypce Segera?

To specjalnie zaprojektowane narzędzie służy do zakładania i zdejmowania pierścieni osadczych sprężynujących (potocznie pierścieni Segera). Trzeba mieć świadomość, że do demontażu tego elementu nie możemy stosować uniwersalnych szczypiec, gdyż grozi to jego uszkodzeniem, a nawet urazami ciała (pierścień może wyskoczyć z dużą siłą).

Jak używa się szczypiec? Końcówki narzędzia wsuwa się w otwory pierścienia i delikatnie zaciska rączkę szczypiec. Dzięki temu pierścień można łatwo wysunąć z kanalika, w którym się znajduje. Szczypce Segera zapewniają łatwe i bezpieczne usuwanie pierścieni. Są niezbędne w mechanice, przemyśle maszynowym i motoryzacji – czyli wszędzie tam, gdzie powszechnie stosuje się pierścienie Segera. Warto dodać, że elementy te służą m.in. do ochrony łożyska, tulei czy tarcz przed przesunięciem osiowym.

Rodzaje kleszczy Segera

Szczypce do segerów mogą mieć różną konstrukcję i przeznaczenie. Wszystkie typy mają zastosowanie w różnych okolicznościach, więc profesjonalny warsztat powinien mieć je wszystkie w wyposażeniu. Spotykamy szczypce Segera:

– wewnętrzne proste,

– wewnętrzne wygięte,

– zewnętrzne proste,

– zewnętrzne wygięte.

Podział na kleszcze wewnętrzne i zewnętrzne wynika z umiejscowienia pierścieni osadczych sprężynujących. Pierwsze służą do pracy z pierścieniami wewnętrznymi, zaś zewnętrzne stosować należy do manipulacji pierścieniami zewnętrznymi. Szczypce do segerów wewnętrzne mają smuklejszą budowę, co ułatwia pracę z nimi. Zewnętrzne są zaś masywniejsze.

Szczypce wygięte lub proste oznaczają dwa typy uformowania części roboczej narzędzia. Do tego szczypce do pierścieni segera proste umożliwiają łatwy montaż i demontaż pierścieni Segera, do których jest łatwy dostęp, zaś szczypce do pierścieni segera wygięte (pod kątem 45 lub 90 stopni) sprawdzają się, jeśli pierścień Segera znajduje się w trudno dostępnym miejscu.

Warto też wiedzieć, że na rynku można znaleźć szczypce Segera z wymienną głowicą. Dzięki temu, mając jedno narzędzie, będziemy mogli montować oraz usuwać różnego rodzaju pierścienie osadzone w różnych kanalikach i miejscach.

Na co zwrócić uwagę w budowie szczypiec?

Narzędzia takie jak kleszcze Segera dostępne są ponadto w różnych rozmiarach i z przeznaczeniem do różnych prac. W ten sposób możemy dobrać rodzaj do konkretnych potrzeb naszego zakładu. Ostrza kleszczy produkuje się zazwyczaj ze stali węglowej, jednak w sklepach znajdziemy także modele wykonane ze stali chromowo-wanadowej pokrytej niklem. Wszystko to sprawia, że szczypce Segera odznaczają się dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia. Można znaleźć również modele specjalnie wzmocnione przeznaczone do pracy przy dużych obciążeniach.

Trzeba także zwrócić uwagę na rękojeść, która decyduje o komforcie pracy z ręcznym narzędziem. Ważne jest odpowiednie wyprofilowanie rączki i pokrycie jej antypoślizgową powłoką. Zapewni to pewny chwyt i umożliwi precyzyjną manipulację narzędziem.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Szczypce dla elektryków

Zaciskarka do tulejek – jak działa i jaką wybrać?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco