Punktak do metalu – jaki wybrać?

17 grudnia 2020 0

Autor:

Punktak do metalu jest to narzędzie ręczne o szerokim zastosowaniu, które przyda się każdemu. Warto mieć je w swojej skrzynce narzędziowej – bez względu na to, czy pasjonujesz się majsterkowaniem czy zajmujesz się nim wyłącznie wtedy, gdy zajdzie taka konieczność. To niewielkie i niedrogie narzędzie, w które naprawdę warto zainwestować. Jeśli zastanawiasz się, jaki punktak do metalu wybrać, spieszymy z podpowiedzią.

Punktak do metalu zastosowanie

Punktak to metalu to niedużych rozmiarów narzędzie, które swoją budową przypomina długopis. Niekiedy nazywany jest także punktakiem ślusarskim, ponieważ często stosuje się go właśnie w warsztatach ślusarskich. Oprócz tego znajduje zastosowanie również w gospodarstwach domowych. Niekiedy określenie „punktak ślusarski” stosowane jest też wobec dużych, zaawansowanych technologicznie urządzeń o wysokiej precyzji oraz dużej sile przebijania.

Punktak do metalu stosowany jest do szybkiego i sprawnego wyznaczania punktów na powierzchni obrabianych materiałów. Skoro jest on używany do metalu, jest też bardzo ostry, by mógł precyzyjnie wykonać maleńką dziurkę w twardej powierzchni. Mają około 14-15 cm, czyli mniej więcej tyle samo, co śrubokręt. Jeśli zaś chodzi o punktaki do drewna lub tworzyw sztucznych, to są one mniejsze i nie muszą być również tak ostre. Punktak to idealne narzędzie do wyznaczania miejsca wiercenia. Zagwarantuje Ci wygodne wiercenie, ponieważ za sprawą wykonanego punktu wiertło nie będzie ślizgało się po materiale. Punktak do metalu posiada iglice wykonane ze stali hartowanej, które służą właśnie do wykonywania dziurek. Można je w bardzo prosty sposób wymienić, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Punktak automatyczny czy punktak sprężynowy?

Kiedyś punktaków do metalu należało używać razem z młotkiem. Dobijało się nim punktak, którym dopiero później można było zrobić dziurkę w materiale. Dzisiaj najpopularniejszą formą punktaka jest punktak automatyczny, który skonstruowany jest w taki sposób, że umożliwia szybkie i proste wykonanie otworu. Warto jednak dodać, że punktak automatyczny nie jest urządzeniem elektrycznym. Wyposażony jest zaś w sprężynę, która porusza się po naciśnięciu przycisku, wyrzucając iglicę wykonaną z twardej stali hartowanej. Naciąganie sprężyny nie jest konieczne, gdyż punktak sprężynowy działa automatycznie. Po wybiciu jednej dziurki można natychmiast przejść do wbijania kolejnej. Warto także wspomnieć, że niektóre punktaki mogą być wyposażone w regulację siły uderzenia, co umożliwia dostosowanie działania narzędzia do twardości metalu. Gdy materiał jest bardzo twardy, należy maksymalnie mocno naciągnąć sprężynę.

Punktaki do metalu rodzaje

Przedstawione powyżej punktaki do metalu to nie jedyne rodzaje tych narzędzi. Tak naprawdę na rynku można znaleźć bardzo wiele różnych typów punktaków. Jednym z nich jest na przykład punktak samocentrujący, który umożliwia zaznaczanie środka na wybranej powierzchni. Pośród punktaków są także różnego rodzaju rysiki, takie jak chociażby punktaki traserskie, które wykorzystywane są do zaznaczania linii oraz miejsc na powierzchni. Wykonane są z węglików spiekanych lub stali hartowanej. Świetnie radzi sobie z rysowaniem po metalowych powierzchniach.

Innym, mniej popularnym rodzajem punktaka jest punktak mikroudarowy. Do jego działania niezbędne jest sprężone powietrze, które wywiera nacisk na iglicę. Wykorzystywany jest do zewnętrznego znaczenia linii oraz punktów. Jeszcze jednym rodzajem punktaka jest punktak pneumatyczny. W odróżnieniu od wcześniej przestawionych, jest on znacznie większy i ma inne zastosowanie. Używany jest głównie w profesjonalnych warsztatach.

Jak używać punktaka do metalu?

Praca z punktakiem do metalu różni się w zależności od jego rodzaju. Można jednak wyodrębnić jedną, podobną zasadę. Otóż punktak należy przycisnąć do obrabianego materiału, a później nacisnąć go z dużą siłą. Wtedy zwolni się sprężyna, a iglica wysunie się, wyznaczając ślad na powierzchni metalowej. Warto dodać, że punktaki nieautomatyczne należy docisnąć, a także dobić przy pomocy młotka. W podobny sposób pracuje się również z wybijakami oraz dobijakami. Co więcej, w zestawie z wybijakami można często znaleźć również dobijaki oraz punktaki, co pozwala na wykonanie precyzyjnej i kompleksowej pracy przed wierceniem.

W kolejnym artykule opisujemy:

Przecinak – co to jest, zastosowanie, jaki kupić?

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco