Szczypce Morse’a – budowa i zastosowanie

8 listopada 2019 0

Autor:

W sytuacji, gdy w domu zdarzy nam się jakaś awaria lub cokolwiek będzie wymagało naprawy, warto mieć w zanadrzu podstawowe narzędzia. Wśród nich niezbędne są m.in. szczypce, oczywiście te standardowe, które ułatwią wykonanie wielu drobnych prac. Istnieje jednak pewien specyficzny rodzaj szczypiec, który nie każdy zna, a mianowicie szczypce Morse’a. Chcesz dowiedzieć się do czego służą? Zapraszamy do lektury.

Wśród rozmaitych narzędzi ręcznych, które będą nam przydatne podczas zwyczajowej pracy czy napraw, znajdują się także szczypce. Podstawowe – te uniwersalne – powinny znaleźć się na wyposażeniu w każdym mieszkaniu czy gospodarstwie domowym. A do czego posłużą szczypce Morse’a? Czy kiedykolwiek wykorzystamy je poza profesjonalnymi zastosowaniami?

Jak zbudowane są szczypce Morse’a?

Szczypce Morse’a to narzędzie, które nie jest znane dla wiele osób, lecz jest ono bez wątpienia bardzo funkcjonalne. Są one określane jako szczypce zaciskowe i samozaciskowe, ponieważ posiadają mechanizm umożliwiający kontrolowanie poziomu zacisku, a także ustawienie stałego ściśnięcia na danym stopniu. Właśnie z tego powodu szczypce Morse’a są bardzo praktycznym narzędziem, stosowanym do wielu różnych prac, przy których ważna jest precyzja oraz stabilność uchwytu. Ich zróżnicowane możliwości wynikają przede wszystkim z budowy szczypiec.

Wśród elementów konstrukcyjnych szczypiec Morse’a wyróżniamy:

– Szczęki radełkowane – mają możliwość przybierania zróżnicowanych form. Zależą one od przeznaczenia szczypiec.

– Mechanizm zapadkowy – to bardzo ważny element szczypiec, który pozwala na blokowanie zacisku oraz wywieraną na niego siłę.

– Przycisk pozwalający na zwolnienie mechanizmu zapadkowego.

– Śruba do regulacji nacisku – umożliwia na swobodne operowanie narzędziem.

Nie każdy wie, że szczypce Morse’a to bardziej zaawansowany model klucza nastawnego typu „SZWED”, nazywanego także „żabką”. Posiadają taki kształt, który pozwala odciążyć ręce podczas pracy i zastosować jednocześnie większą siłę przy jednoczesnym komforcie operowania narzędziem. Niektórzy twierdzą, że szczypce Morse’a to po prostu samozaciskowy klucz nastawny „SZWED”, określany także jako klucz zaciskowo-nastawny.

Kiedy przydatne będą szczypce Morse’a?

Szczypce Morse’a to bez wątpienia niezbędnik podczas prac specjalistycznych. Znajdziemy je w skrzynce narzędziowej mechanika samochodowego, hydraulika, spawacza, ślusarza czy też blacharza. Oprócz tego, że są bardzo przydatne w pracy fachowców, ich rola nie kończy się tylko na tym. Wykorzystuje się je do wszelkich prac, gdzie konieczne jest przytrzymanie razem dwóch części, złączenie lub sklejenie elementów, a także do utrzymania dwóch części razem w jednej pozycji, ponieważ ich rolą jest wywieranie stałego nacisku. Szczypce Morse’a przydają się także w gospodarstwach domowych do wykonywania drobnych prac i naprawy usterek. Są one szczególnie przydatne w trakcie odkręcania śrub oraz nakrętek, trzymania drążków, rur i innych elementów mechanicznych, łączenia oraz klejenia, a także spawania i podgrzewania elementów.

Szczypce te mogą mieć szczęki w kształcie litery „V” lub „C”. W sklepach remontowo-budowlanych dostępne są w różnych rozmiarach, modelach oraz formach, dzięki czemu łatwo jest je dopasować do swoich potrzeb. Szczypce Morse’a mają część roboczą wytworzoną zwykle ze stali, natomiast szczęki ze specjalnej stali wanadowo-chromowej będą jeszcze wytrzymalsze. Rękojeść narzędzia również jest metalowa oraz pokryta warstwą niklu.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Szczypce dla elektryków

Zaciskarka do tulejek – jak działa i jaką wybrać?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco