Szczypce boczne – rodzaje i zastosowanie

7 listopada 2019 0

Autor:

Szczypce boczne (cęgi boczne) lub obcinaki boczne to narzędzie używane do przecinania drutów, przewodów oraz opasek. Jest to możliwe dzięki szczękom z ostrzami, które zlokalizowane są nieopodal przegubu. Co więcej, są tak wyprofilowane, by możliwe było uzyskiwanie dużej siły nacisku w trakcie cięcia. Chcesz poznać rodzaje i zastosowanie szczypiec bocznych? Zapraszamy do lektury!

Do czego stosuje się szczypce boczne?

Szczypce boczne służą przede wszystkim do przecinania drutów, przewodów elektrycznych, jak również opasek montażowym. To narzędzie, które powinno znaleźć się w skrzynce każdego majsterkowicza, serwisanta oraz montera. Obcinaki boczne charakteryzują się występowaniem ostrych krawędzi umieszczonych równolegle do ich uchwytów. Najpopularniejsze rozmiary szczypiec bocznych to 160 mm, 180 mm oraz 200 mm.

Rodzaje szczypiec bocznych

Możemy wyróżnić aż pięć różnych rodzajów szczypiec bocznych. Każde z nich różnią się zakresem pracy, jaki mogą wykonywać. Oto one:

Klasyczne szczypce boczne

Najczęściej są one stosowane przez monterów, jak również serwisantów do przecinania opasek, kabli czy drutów. Ostrza tego narzędzia wytworzone są ze stali węglowej, dzięki czemu świetnie sprawdzają się przy obróbce małych elementów wykonanych z metalu.

Szczypce boczne z przegubem

To narzędzie posiada przegubową budowę, co sprawia, że ma dwa razy większą siłę nacisku przy użyciu niewielkiej siły.

Szczypce boczne z automatycznym otwarciem

 Wyposażone są w sprężynę, służącą do automatycznego otwierania szczęki. Takie rozwiązanie bardzo przyspiesza i ułatwia wykonanie pracy.

Szczypce boczne do tworzyw sztucznych

Posiadają ostrza, które idealnie sprawdzają się przy cieciu materiałów syntetycznych, takich jak guma, silikon, czy też polichlorek winylu.

Szczypce boczne VDE

 Oznaczenie VDE wskazuje na to, że narzędzie można wykorzystywać do pracy z przewodami, kablami, jak również osprzętem elektrycznym.

Kupujesz szczypce boczne? – na czym należy się skupić?

Kupując szczypce boczne należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał wykonania końcówek roboczych, ale również rączek. W przypadku, gdy obcinaki bocznestosowane są do majsterkowania, najlepszym wyborem będzie narzędzie wykonane ze stali chromowo-wanadowej lub utwardzanej stali węglowej. Z kolei do codziennej pracy idealne będą szczypce ze stali chromowo-molibdenowej, ponieważ mają bardzo dobrą wytrzymałość. Powłoka chromowana w tym przypadku doskonale chroni narzędzie przed korozją oraz wilgocią.

Warto wiedzieć, że niektóre cęgi boczne wyposażone są w ostrza hartowane indukcyjnie, dzięki czemu dużo wolniej ulegają stępieniu w części tnącej. Pamiętaj również, że rękojeść obcinaka powinna dobrze leżeć w dłoni, ponieważ zapewnia to wygodę pracy. Najlepiej sprawdza się powierzchnia karbowana – wtedy dłoń nie ślizga się po rączce. Istnieje również coś takiego, jak blokada zamknięcia, która ponosi poziom bezpieczeństwa urządzenia podczas użytkowania, ponieważ jego ostrza są bardzo mocne.

By cęgi boczne służyły Ci jak najdłużej i jak najlepiej, dobierz je przede wszystkim do rodzaju wykonywanej pracy. W przypadku, gdy szukasz narzędzia o wysokiej wytrzymałości, postaw na szczypce boczne wzmocnione, ponieważ są one kute i ulepszane cieplnie, co zwiększa ich odporność na uszkodzenia.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Szczypce dla elektryków

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco