Śruby ocynkowane czy nieocynkowane – jakie wybrać?

9 lutego 2022 0

Autor:

Chyba każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że połączenia śrubowe są narażone na bardzo duże obciążenia, a dodatkowo w ich obrębie postępuje groźna korozja. Konstrukcje stalowe mogą być jednak przed nią skutecznie zabezpieczone. Wystarczy zdecydować się na zastosowanie solidnego cynkowania. Klienci mają obecnie do wyboru śruby ocynkowane oraz nieocynkowane.

Śruby ocynkowane i nieocynkowane – co trzeba o nich wiedzieć? Czym się od siebie różnią?

Cynkowanie pozwala na zabezpieczenie połączeń śrubowych przed szkodliwym wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych (np. powietrza i wody). Wszystko to za sprawą korodowania cynku, który będzie zabezpieczał właściwy materiał – stal. Co najważniejsze w przypadku zastosowania ocynkowania zainteresowani mają styczność z tzw. ochroną katodową. Co za tym idzie przerwanie ciągłości warstwy cynku na zabezpieczonej śrubie nie osłabia właściwości antykorozyjnych.

Śruba ocynkowana i nieocynkowana – wady i zalety

Śruby nieocynkowane wykazują się znacznie niższym poziomem odporności na występowanie szkodliwej korozji niż śruby ocynkowane. W tym przypadku warto jednak podkreślić, że śruba nieocynkowana w odróżnieniu do śruby ocynkowanej może być bezproblemowo malowana i spawana. Jeśli chodzi o kwestie finansowe mniej pieniędzy przeznaczymy na śruby w wersji nieocynkowanej, jednak oszczędności w tym zakresie nigdy nie będą prowadzić do niczego dobrego. W ten sposób narażamy na szwank wznoszone konstrukcje stalowe. Z elementów ocynkowanych powinno się korzystać we wszystkich tych miejscach, w których śruby nie mogą być pokryte solidnie dobraną chemią zabezpieczającą.

Śruby ocynkowane dostępne są w sklepie EBMiA.pl

W kolejnych artykułach:

Śruby kwasoodporne – właściwości i zastosowanie

Elementy złączne – co to jest, jakie wyróżniamy?

Klasa wytrzymałości śruby – oznaczenia, obliczenia, tabela

Jak wykręcić urwaną śrubę?

Jak odkręcić obrobioną śrubę?

Usuwanie rdzy – jak i czym odrdzewić narzędzia?

Jak zabezpieczyć śruby przed korozją?

Śruby calowe – rodzaje, gdzie kupić, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco