Połączenia śrubowe – co to jest, rodzaje połączeń

31 stycznia 2022 0

Autor:

Co to jest połączenie śrubowe?

Połączenia śrubowe pełnią nieocenioną rolę przede wszystkim przy rozmaitych konstrukcjach stalowych. Ich największym atutem jest to, iż w dowolnym momencie można je zdemontować nie narażając przy tym warstwy antykorozyjnej i całej konstrukcji. Dzieje się tak np. w przypadku jej przebudowy. Takie połączenia to nic innego, jak skuteczne zestawienie różnorodnych elementów konstrukcyjnych, które są ze sobą później łączone za pomocą śrub (śruba pełni w tym miejscu rolę łącznika).

Rodzaje połączeń śrubowych

Kluczowe jest to, iż połączenia śrubowe można podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Chodzi o połączenia:

– połączenia zakładowe – łączone elementy zaczynają na siebie nachodzić,

– połączenia doczołowe – wystarczy wykorzystać blachę czołową węzłową,

– połączenia nakładowe – połączenie uzyskuje się przy pomocy zastosowania dodatkowych nakładek,

– połączenia kotwiące – przydają się, gdy trzeba połączyć słupy z podstawą fundamentów.

Jak widać ich dobór będzie zależał w dużej mierze od realizowanych czynności, dlatego powinno to być bardzo dobrze przemyślane i nadzorowane przez specjalistów. Połączenia śrubowe zakładowe i nakładowe dzielą się dodatkowo na cierne (konieczność zastosowania śrub o małej podatności na uszkodzenia mechaniczne), pasowane (występuje w nich niewielki luz, maksymalnie 0,3 mm) i zwykłe (działanie ściskające, takie połączenie musi być zabezpieczone przy pomocy zawleczek lub podkładek sprężynowych). Specyficzną odmianą połączeń śrubowych są połączenia dociskowe, w których jeden element jest dociskany przez śrubę (trzeba w nim użyć gwintu – rola nakrętki) do drugiego.

Połączenia śrubowe – na czym należy się skupić w trakcie ich wykorzystywania?

Każda osoba, które chce skorzystać z połączeń śrubowych powinna mieć na uwadze to, że ich wykorzystanie powinno być poprzedzone następującymi czynnościami: określeniem ilości niezbędnych śrub, wykonaniem niezbędnych pomiarów i uzyskaniem rzetelnych wymiarów, dobraniem klasy śrub oraz sposobu ich rozmieszczenia. Pracują nad tym bardzo wykwalifikowani fachowcy, więc jeśli ktoś nigdy wcześniej nie bazował na połączeniach śrubowych nie powinien się za to zabierać w pojedynkę.

Zainteresowanym nie pozostaje również nic innego, jak sprawdzenie nośności połączeń śrubowych, tak aby spełnić w tym zakresie wszelkie wymagania normowe. Dzięki temu konstrukcja będzie bezpieczna i nikt nie będzie narażony na wystąpienie niebezpiecznej sytuacji.

W kolejnych artykułach:

Śruby kwasoodporne – właściwości i zastosowanie

Elementy złączne – co to jest, jakie wyróżniamy?

Klasa wytrzymałości śruby – oznaczenia, obliczenia, tabela

Jak wykręcić urwaną śrubę?

Jak odkręcić obrobioną śrubę?

Usuwanie rdzy – jak i czym odrdzewić narzędzia?

Jak zabezpieczyć śruby przed korozją?

Śruby calowe – rodzaje, gdzie kupić, zastosowanie

Podkładki nierdzewne – co to jest, rodzaje, jakie wybrać?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco