Elementy złączne – co to jest, jakie wyróżniamy?

19 października 2021 0

Autor:

Elementy złączne są produktami, bez których przemysł po prostu nie mógłby istnieć. Zazwyczaj wyróżniają się bardzo niewielkimi rozmiarami (są drobne) i solidnością wykonania. Stosuje się je w nowocześnie projektowanych maszynach, urządzeniach i sprzętach. Jak wskazuje nazwa mają za zadanie łączyć różnorodne części. Bardzo często nabywane w hurtowych ilościach, tak aby nieco zaoszczędzić na inwestycji. Jeśli już się z nich korzysta to właśnie w sporych ilościach, ponieważ gwarantują trwałe i bardzo solidne łączenia.

Elementy złączne są obecnie wykorzystywane na coraz szerszą skalę. Ludzie spotykają się z nimi w warunkach przemysłowych, budowlanych czy też domowych. Ich podstawowym zadaniem jest skuteczne łączenie przewodów oraz rur, tak aby z pojedynczych elementów powstały kompletne instalacje. Wymaga to sporej wiedzy oraz pewnych umiejętności technicznych. Elementy złączne dzielą się na wiele różnych rodzajów, a do tego różnią się od siebie podstawowymi parametrami.

Elementy złączne – co warto wiedzieć na ich temat? Co się do nich zalicza?

Elementy złączne nie są niczym skomplikowanym, chociaż nad ich powstaniem pracują wyspecjalizowane osoby z bardzo bogatym doświadczeniem. Dzięki temu poszczególne produkty idealnie wywiązują się ze swoich funkcji i nie narażają maszyn, sprzętów i urządzeń na żadne uszczerbki. Wśród najbardziej popularnych elementów złącznych można wyróżnić:

– śruby,

wkręty dociskowe,

zawleczki,

– kotwy,

nity,

nakrętki,

opaski zaciskowe,

– sworznie,

– gwoździe,

kołki,

– pokrętła.

Oczywiście jest tego dużo więcej, ale wszystkie wymienione wyżej produkty są łatwe do odnalezienia w hurtowniach stacjonarnych, jak i internetowych. Za tego typu elementy wcale nie trzeba dużo płacić. W przemyśle przydadzą się też rozmaite podkładki, wpusty, pręty czy też blachowkręty. Warto dokładnie przemyśleć to na czym zależy inwestorom, a dopiero później wybrać się na zakupy.

Hydrauliczne elementy złączne – jakie gwinty można wymienić?

Najbardziej popularnym typem elementów złącznych są te należące do kategorii hydraulicznej. W tym przypadku użytkownicy mają do czynienia z rozmaitymi gwintami. Co najważniejsze trzeba je prawidłowo dopasować do konkretnej instalacji, tak aby mieć pewność, że konstrukcja będzie szczelna oraz bezawaryjna. Nic dziwnego, że pieczę sprawują nad tym wybitni fachowcy.

Wśród najczęściej stosowanych typów gwintów wymienia się gwinty: UNF (pomocne przy przewodach rurowych), BSP oraz BSPT (tzw. gwinty rurowe – pierwszy z nich ma budowę cylindryczną, natomiast drugi stożkową), metryczne (stosowane przy przewodach elastycznych oraz rurach hydraulicznych) i ORFS (nieocenione przy sztywnych przyłączach).

Rodzaje gwintów hydraulicznych a ich parametry

Dobierając przyłącza, złączki lub też łączniki o wspomnianych wyżej gwintach za każdym razem zaleca się korzystać z oferty uznanych i sprawdzonych dystrybutorów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamawiać je przez Internet.

Poszczególne odmiany gwintów charakteryzują się istotnymi parametrami technicznymi. W przypadku gwintów metrycznych ważne jest to, że stosuje się je do przewodów rurowych o średnicy od 4 do 42 mm oraz przy przewodach elastycznych ze stożkiem o kącie 24 stopnie. Gwinty BSPT odznaczają się specyficznym kształtem – zwężają się i dzięki temu wykazują się dużą szczelnością, natomiast odmiana BSP wymaga obecności odpowiednich uszczelek i stożka o kącie 60 stopni. Gwinty ORFS można z kolei stosować przy przewodach rurowych o średnicy od 6 do 38 mm. Podobnie jest w przypadku gwintów UNF, lecz należy do tego dodać łączenie za pomocą rur zakończonych stożkiem o kącie 74 stopni.

Zastosowanie elementów złącznych

Co najważniejsze elementy złączne mogą występować pod różnymi postaciami, więc kluczem do sukcesu jest ścisłe określenie własnych potrzeb. Różnią się od siebie m.in. kształtem oraz rozmiarem. Duże doświadczenie branżowe pomaga w dobraniu idealnych elementów do realizowanych prac przemysłowych.

Złączne elementy można podzielić na kilka mniejszych rodzajów, a mianowicie na połączenia rozłączne i nierozłączne. Zdecydowanie częściej wykorzystywana jest ta pierwsza opcja, ponieważ cechuje się łatwym montażem i demontażem. Jeśli inwestorzy zdecydują się na zastosowanie elementów nierozłącznych to muszą to zrobić raz a dobrze. Warto zadbać o to, aby elementy złączne były wyprodukowane zgodnie z międzynarodowymi normami (jakości i bezpieczeństwa). W przemyśle bardzo często klienci mają styczność z elementami znormalizowanymi i nieznormalizowanymi.

Elementy złączne pełnią nieocenioną rolę przy montażu rozmaitych urządzeń i maszyn (np. w zakładach przemysłowych i produkcyjnych). Ponadto można je wykorzystywać:

– w stolarce okiennej i drzwiowej,

– w zakładach mechanicznych,

– w zakładach meblarskich.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć się w nie do użytku prywatnego (np. w garażach i warsztatach). Sprawdzają się przy konstrukcjach drewnianych i metalowych. Klienci docenią ich wszechstronność i stabilność.

Elementy złączne są stosowane na wielu płaszczyznach. Użytkownicy spotykają się z nimi w zakładach przemysłowych i produkcyjnych, w budownictwie, elektryce czy też hydraulice pneumatycznej i siłowej. Warto wskazać w tym miejscu na ich uniwersalność oraz wszechstronność. Dodatkowo można się z nimi spotkać:

– w transporcie sprężonych gazów,

– w transporcie produktów ropopochodnych,

– w transporcie płynów i kruszyw.

W każdym z powyższych przypadków elementy złączne muszą się odznaczać najwyższą jakością wykonania. Tylko w ten sposób zachowa się maksymalną szczelność, co pozwala na uniknięcie poważnych awarii.

W razie potrzeby elementy złączne mogą być również wykorzystane w zaworach (trójdrożnych, klasycznych, czterodrożnych czy też tych o budowie kulowej). Dobiera się je pod kątem instalacji, na której w danym momencie się pracuje.

Elementy złączne – czym powinny się wyróżniać?

Wysokiej klasy elementy złączne muszą się wyróżniać na tle konkurencji, dlatego do ich wyboru trzeba się bardzo przyłożyć. Dla mniej doświadczonych osób z pewnością nie będzie to łatwe. Chodzi m.in. o precyzję wykonania, właściwy rozmiar i kształt, ale też optymalny rodzaj elementów złącznych.

Produkty z tej półki muszą być wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i stworzone z solidnych materiałów (miedź, stal lub aluminium). Dzięki temu są w stu procentach funkcjonalne, a dodatkowo zdobywają uznanie ze względu na swoją wydłużoną żywotność. Nie należy zapominać o zabezpieczeniu ich przed negatywnym oddziaływaniem korozji. Najlepiej jeśli zajmą się tym specjaliści (potrzebne są do tego odpowiednie preparaty). Odporność na pojawianie się rdzy sprawia, że z elementów złącznych można bez przeszkód korzystać w wilgotnym środowisku.

W kolejnych artykułach:

Połączenia śrubowe – co to jest, rodzaje połączeń

Sworzeń – budowa, rodzaje i zastosowanie

Śruby kwasoodporne – właściwości i zastosowanie

Podstawowe rodzaje śrub

Klasa wytrzymałości śruby – oznaczenia, obliczenia, tabela

Jak wykręcić urwaną śrubę?

Jak odkręcić obrobioną śrubę?

Usuwanie rdzy – jak i czym odrdzewić narzędzia?

Jak zabezpieczyć śruby przed korozją?

Śruby calowe – rodzaje, gdzie kupić, zastosowanie

Blachowkręty nierdzewne – właściwości i zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco