Jak odkręcić obrobioną śrubę? Sprawdź najlepsze sposoby.

18 listopada 2020 0

Autor:

Odkręcanie wyrobionej/obrobionej, skorodowanej czy zapieczonej śruby to nie lada wyzwanie, na które każdego dnia napotykają zarówno profesjonalni pracownicy warsztatów, jak i hobbyści podczas majsterkowania w swoich przydomowych garażach. To zadanie dosyć trudne, ale z pomocą odpowiednich narzędzi oraz preparatów – jest możliwe do wykonania. Poniżej przedstawiamy nasze sprawdzone sposoby jak odkręcić obrobioną śrubę. Zapraszamy do lektury!

Jak odkręcić wyrobioną i obrobioną śrubę przy pomocy narzędzi?

Z odkręceniem wyrobionej śruby świetnie poradzą sobie odpowiednie narzędzia. By zapewniały jak najlepsze efekty, należy dopasować je do rodzaju śruby. Najpopularniejszym rozwiązaniem są klucze płaskie, a także klucze nasadowe. Używane są zazwyczaj w momencie, gdy śruba ma łeb sześciokątny – jest to śruba gwiazdkowa lub imbusowa (jest to bardzo popularne rozwiązanie, stosowane w przypadku większości łączeń).

Jednak co zrobić w przypadku, gdy śruba zlokalizowana jest w trudno dostępnym miejscu, gdzie klucz nasadowy nie będzie w stanie dotrzeć? W takiej sytuacji najlepiej wybrać płaski model klucza, który szybko i skutecznie odkręci nawet najbardziej wyrobioną śrubę.

Przed przystąpieniem do pracy kluczem warto najpierw popracować młotkiem, uderzając nim mocno i zdecydowanie w łeb śruby. Dopiero po wykonaniu tej czynności można przejść do odkręcania obrobionej śruby. Należy jednak pamiętać o wyborze odpowiedniego klucza, ponieważ tylko tak osiągnie się zadowalające efekty. Choć warto mieć na uwadze fakt, że nie każdą śrubę da się odkręcić tym sposobem. Na szczęście istnieje jeszcze kilka alternatywnych metod, które można stosować zarówno w profesjonalnym, jak i przydomowym warsztacie.

Preparaty penetrujące do odkręcania zardzewiałych śrub

Jeśli masz do czynienia z bardzo mocno zardzewiałą śrubą, najlepszym pomysłem będzie zastosowanie preparatów penetrujących, które świetnie sprawdzą się w tym przypadku. Za dużą zaletę tego typu środków uznaje się nie tylko ich efektywność, ale również niewysoką cenę. Można je bowiem kupić już za kilkanaście złotych. Mowa tu o takim preparacie, jak kultowe WD 40,. Pozwoli on praktycznie natychmiast po zastosowaniu odkręcić zardzewiałą śrubę. Więcej o odrdzewiaczu można przeczytać w naszym artykule: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/narzedzia-porady/odrdzewiacz/

Użycie tych preparatów jest naprawdę proste. Wystarczy spryskać nimi śrubę i odczekać jedynie kilka minut. Po tym czasie można odkręcić śrubę. Jeśli okaże się mocno zapieczona, aplikację preparatu można powtórzyć. Zazwyczaj po drugim razie śrubę udaje się skutecznie usunąć.

Warto także odpowiedzieć sobie na pytanie, jak działają tego typu preparaty penetrujące. Otóż za sprawą składników aktywnych wnikają w każdą, nawet najmniejszą szczelinę pomiędzy śrubą a materiałem, w który jest wkręcona. Po kilku minutach, gdy środek zadziała, śrubę można z łatwością odkręcić. Dzięki temu nie uszkodzi się ani śruby, ani materiału.

Przeczytaj także:

Jak wykręcić urwaną śrubę?

Jak odkręcić zapieczoną i zardzewiałą śrubę?

Śruby kwasoodporne – właściwości i zastosowanie

Śruby imbusowe – wymiary, rodzaje, zastosowanie

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco