s

Śruby calowe – rodzaje, gdzie kupić, zastosowanie

11 stycznia 2022 0

Autor:

Elementy złączne dzielą się na kilka podstawowych rodzajów. Jednym z nich są śruby, które znajdują zastosowanie w wielu maszynach i urządzeniach. Trudno byłoby sobie wyobrazić bezawaryjną pracę takich sprzętów z pominięciem śrubek. Co najważniejsze można je podzielić na kilka różnych typów, a jednym z najbardziej popularnych są śruby calowe (m.in. z oznaczeniami UNC oraz UNF).

Śruba calowa – popularne rodzaje

Podstawowy podział śrub calowych przedstawia się następująco: śruby calowe UNC (z tradycyjnymi gwintami o średnicy, która nie będzie przekraczała 4 cali – stosowane w miejscach, w których wykazuje się potrzebę podwyższonej odporności na defekty mechaniczne), UNF (z gwintami drobnozwojowymi, których średnica wynosi z reguły 1,5 cala – szczególnie przydatne w miejscach, w których wymaga się małej głębokości skręcania), UN (z gwintami o stałej podziałce – pełnią nieocenioną rolę przy podwyższonych wymaganiach technicznych) oraz UNEF (z gwintami bardzo drobnozwojnymi – często spotykane przy przewodach o niezbyt grubych bokach).

Jak widać podział śrub calowych jest stosunkowo przejrzysty, a ich dobranie zależy od charakteru wykonywanych prac. Z racji tego trzeba to sobie co najmniej kilka razy dobrze przemyśleć, a odpowiadają za to osoby odznaczające się należytymi kompetencjami.

Właściwości zastosowanie śrub calowych

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych cech omawianych śrub calowych. Takie śruby świetnie radzą sobie z wahaniem warunków atmosferycznych, uszkodzeniami mechanicznymi, szkodliwym działaniem wody oraz korozją. Ich parametry techniczne są bardzo satysfakcjonujące, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z nich w przemyśle, hydraulice czy też budownictwie (również w ekstremalnych warunkach).

Wspomniane wyżej oznaczenia śrub calowych są zgodne z amerykańskimi normami. Śruby w wersji calowej są wytrzymałe, wykazują się długą żywotnością i trudno je w jakikolwiek sposób uszkodzić. Odznaczają się zadowalającym stosunkiem trwałości do wagi. Dodatkowo można je nabyć w wielu różnych miejscach (również przez Internet) i to w niezwykle korzystnych cenach.

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby śruby calowe wykorzystać w środowisku elektrycznym, motoryzacyjnym czy też nawet w sprzętach gospodarstwa domowego. Oczywiście ważne jest to, aby były poprawnie zastosowane, dlatego za każdym razem czuwają nad tym wybitni specjaliści.

Gdzie kupić śruby calowe?

Wyposażenie się w śruby calowe jest dość prostym zadaniem. Zaleca się kupować je od sprawdzonych dostawców, aby po drodze nie narazić się na żadne nieprzyjemności. Korzystnym wyborem będą profesjonalne sklepy z niezawodnymi i sprawdzonymi elementami złącznymi. Mogą to być sklepy stacjonarne, jak i internetowe takie jak EBMiA.pl. Przy finalizowaniu transakcji warto kierować się następującymi kryteriami:

– renoma producenta,

– jakość użytego materiału,

– przeznaczenie śrub calowych oraz występujące na nich oznaczenie.

Jeśli jest taka konieczność zawsze można skorzystać z zakupów hurtowych, na czym oszczędza się pokaźne środki finansowe. To szczególnie przydatne w przypadku dużych zakładów przemysłowych. Wszelkie wątpliwości związane z doborem śrub calowych można rozwiać u wykwalifikowanych pracowników profesjonalnych sklepów z elementami złącznymi.

W kolejnych artykułach:

Śruba calowa gwint UNF i UNC – co to jest, jakie są różnice?

Elementy złączne – co to jest, jakie wyróżniamy?

Połączenia śrubowe – co to jest, rodzaje połączeń

Śruby kwasoodporne – właściwości i zastosowanie

Podstawowe rodzaje śrub

Klasa wytrzymałości śruby – oznaczenia, obliczenia, tabela

Jak wykręcić urwaną śrubę?

Jak odkręcić obrobioną śrubę?

Jak zabezpieczyć śruby przed korozją?

Śruby ocynkowane

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco