Usuwanie rdzy – jak i czym odrdzewić narzędzia?

8 stycznia 2021 0

Autor:

Na narzędziach wykonanych z metalu z czasem może pojawiać się rdza. Szczególnie, jeśli długo się ich nie używa. Do tego, gdy leżą w miejscu narażonym na wilgoć, bardzo szybko korodują i stają się niezdatne do użytku. Jak odświeżyć narzędzia i pozbyć się z nich rdzy? Przeczytasz w naszym poradniku najlepsze sposoby na usuwanie rdzy. Zapraszamy do lektury!

Jak i czym odrdzewić?

W garażach czy przydomowych warsztatach zazwyczaj panuje dosyć wysoka wilgotność. Są to idealne warunki do rozwoju rdzy na narzędziach metalowych. Korozja stopniowo obejmuje przyrząd i niszczy go do takiego stopnia, że w pewnym momencie nie nadaje się już do użytku. Gdy rdza jest duża, narzędzia nie powinny być nawet używane, gdyż negatywnie wpływają one na bezpieczeństwo pracy. Z tego właśnie powodu, gdy dostrzeżesz na swoich przyrządach choć niewielkie oznaki korozji, które przybierają postać nalotu w kolorze rudawym, od razu przystąp do odrdzewiania, nim rdza obejmie całe narzędzie. Ponadto mniejsze ślady usunąć jest dużo łatwiej niż większe wykwity.

Przed przystąpieniem do usuwania rdzy warto jednak przygotować się odpowiednio do tej czynności. Bardzo istotne są w tym przypadku względy bezpieczeństwa, dlatego nie obejdzie się bez rękawiczek – bez względu na to, czy planujesz użyć mocno chemicznych środków czy zastosować domowe metody. Długi kontakt takich substancji ze może bowiem poparzyć dłonie.

W tym miejscu warto także zaznaczyć, że rdzę można usunąć na trzy różne sposoby: mechanicznie, przy wykorzystaniu preparatów przemysłowych czy używając domowych środków. Tak naprawdę wybór konkretnej metody zależy od osobistych preferencji, a także od dostępności preparatów do usuwania korozji oraz stopnia, w jakim rdza objęła narzędzia. Im jest większa, tym silniejsze środki trzeba będzie zastosować, by skutecznie się jej pozbyć.

Sposób na rdzę

1. Mechaniczne usuwanie rdzy

2. Domowy sposób na rdzę

3. Usuwanie rdzy chemia

Na czym polega mechaniczne usuwanie rdzy?

Gdy na części metalowej narzędzia zauważysz jedynie niewielki nalot rdzy, możesz go z powodzeniem zeskrobać z powierzchni. Do tego celu przyda Ci się papier ścierny, druciana szczotka lub szlifierka. Do delikatnego usunięcia korozji sprawdzą się dwa pierwsze rozwiązania. Jeśli jednak to nie zadziała, ponieważ rdza okaże się większa niż Ci się wydawało, najlepszą opcją będzie zastosowanie szlifierki. Należy ją jednak uprzednio wyposażyć w odpowiedni osprzęt do szlifowania metalu, by nie zniszczyć urządzenia.

Na koniec warto jeszcze dodatkowo użyć papieru ściernego, by dokładnie wyrównać powierzchnię metalowego narzędzia. Dzięki temu użytkowanie go będzie nadal wygodne i komfortowe. Pamiętaj, że mechaniczne usuwanie rdzy należy przeprowadzać regularnie, gdy tylko dostrzeżesz najmniejsze oznaki korozji. Nie zapomnij również o zabezpieczaniu narzędzia preparatami, które zapobiegają rozwojowi rdzy.

Domowe sposoby na rdze

Rdzę można usunąć również w warunkach domowych, wykorzystując do tego produkty, które każdy ma w swojej kuchni. Mimo tego, że nie są to profesjonalne preparaty, gwarantują wysoką skuteczność, a do tego są znacznie dostępniejsze. Oprócz tego są w pełni bezpieczne dla zdrowia, jak i środowiska, ponieważ nie są tak silne, jak środki przemysłowe. Jeśli chcesz usunąć rdzę, możesz do tego użyć poniższe produkty:

Soda oczyszczona – ma bardzo szerokie zastosowanie, a jednym z nich jest właśnie usuwanie rdzy z narzędzi metalowych. By to zrobić, musisz przede wszystkim dokładnie umyć przyrząd, a następnie pokryć część metalową sodą oczyszczoną. Z połączenia wody oraz sody powstanie mieszanina, która przyczepi się do rdzy. Taką papkę pozostawia się na kilka godzin (w zależności od tego, jak duża jest rdza). Gdy ten czas upłynie, zmyj sodę i zeskrob nalot używając szczotki drucianej.

Ocet – świetnie sprawdza się nie tylko do małych, ale również większych powierzchni, które pokryła rdza. Bardzo skutecznie usuwa wszelkie rudawe naloty. Jak to zrobić? Wystarczy metalową część narzędzia zanurzyć w occie na całą noc. Jeśli jednak jest zbyt duża, najlepiej będzie owinąć ją ściereczką nasączoną uprzednio w occie.

Mieszanka soli i soku z cytryny – będzie dobrym wyborem do usuwania uporczywych nalotów z rdzy. Te dwa produkty należy przed aplikacją połączyć w takich proporcjach, by powstała gęsta pasta. Następnie mieszankę nakłada się na zardzewiałe części narzędzia i pozostawia na godzinę lub kilka godzin (w zależności od tego, ile jest rdzy na metalu). Później wystarczy jedynie przetrzeć szmatką metalowy przyrząd.

Chemiczne usuwanie rdzy

Kiedy wszelkie inne metody zawiodą, czas na preparaty przemysłowe, które zawsze poradzą sobie z rdzą – nawet tą najbardziej uporczywą. Mają bowiem bardzo silne działanie. Jednak z tego względu podczas ich używania należy zachować wszelkie środki ostrożności, by zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Ogromną zaletą preparatów przemysłowych do odrdzewiania narzędzi jest wysoka skuteczność. Radzą sobie z każdą korozją natychmiast po aplikacji. Narzędzia są więc gotowe do użytku dosłownie po kilku minutach, czego nie są w stanie zagwarantować preparaty do przygotowania w domu, gdyż one działają często dopiero po kilku godzinach.

Najbardziej znane i najchętniej używane preparaty przemysłowe to:

WD-40 – jest to znany chyba wszystkim preparat o niezwykle szerokim zastosowaniu. Ten produkt ma działanie smarujące i wspierające wodę. Przydaje się m.in. do rozluźniania połączeń oraz zawiasów, wykręcania śrub, usuwania zabrudzeń, czyszczenia tablic rejestracyjnych, usuwania zarysowań itp. Oprócz tego oczywiście sprawdza się świetnie do usuwania rdzy. Dużym plusem WD-40 jest fakt, że można go używać do każdego typu narzędzi. Jego podstawową zaletą jest to, iż możemy być stosowany na wszystkich rodzajach narzędzi. Wnika głęboko w zardzewiałe elementy, dzięki czemu usunięcie śladów korozji nie stanowi najmniejszego problemu. Dodatkowo wytwarza on warstwę, która zabezpiecza narzędzie przed szkodliwym działaniem wody.

Kwas cytrynowy – jest to środek przemysłowy o bardzo silnym działaniu. Doskonale radzi sobie z usuwaniem rdzy z powierzchni metali. Jedynym problemem, jaki można napotkać przy stosowaniu tego preparatu jest fakt, że wraz z rdzą usuwa on farbę, dlatego lepiej nie używać go do narzędzi, które pokryte są warstwą farby. Do przygotowania tego preparatu wystarczą dwie łyżeczki kwasu cytrynowego oraz gorąca woda, w której rozpuszcza się produkt. W tak przygotowanym roztworze zanurza się zardzewiałe narzędzie. Po upływie kilku godzin wystarczy tylko delikatnie zeskrobać rdzę drucianą szczotką.

Środki z siarczkiem molibdenu – mają podobne działanie, jak produkty na bazie kwasów, do których zalicza się m.in. WD-40. Bardzo łatwo się je aplikuje i świetnie sprawdzają się do narzędzi, które w znacznym stopniu zostały pokryte rdzą. Dużym plusem tych środków jest fakt, że opóźniają proces korozji.

Oprócz tego do usuwania rdzy może sprawdzić się również benzyna i nafta. Warto jednak pamiętać, że mają one bardzo mocny, a nawet drażniący zapach, dlatego nie każdy będzie w stanie skorzystać z tych środków. Jeszcze inną propozycją jest produkt o nazwie Elektrosol. Jest to płyn czyszczący, który świetnie radzi sobie z usuwaniem rudawych śladów rdzy.

Odrdzewianie narzędzi – podsumowanie

Rdzę można usunąć z narzędzi na kilka różnych sposobów. Bardzo popularne jest odrdzewianie mechaniczne, które sprawdzi się przy mniejszych nalotach rdzy. Dobrym wyborem będą też domowe preparaty przygotowywane z produktów, które każdy ma w swoim domu. Najskuteczniejsze są jednak preparaty przemysłowe, a jednym z nich jest znane wszystkim WD-40.

Metodę warto jednak dostosować do indywidualnych potrzeb, a także od stopnia, w jakim rdza pokryła narzędzie. Dobrze jest również pamiętać, by po przeprowadzonym odrdzewianiu pokryć narzędzie środkiem zabezpieczającym, który ochroni je przed powrotem korozji.

W innych artykułach opisujemy:

Jak zabezpieczyć śruby przed korozją?

Odrdzewiacz – jaki kupić?

Jak odkręcić zapieczoną i zardzewiałą śrubę?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco