Dławnica kablowa – co to jest, zastosowanie

27 sierpnia 2022 0

Autor:

Dławnica kablowa zabezpiecza i mocuje koniec kabla do urządzenia elektrycznego, ale to nie jedyne jego funkcje. W tym artykule dowiesz się, dlaczego dławnica kablowa jest ważnym elementem ochrony maszyn i urządzeń elektrycznych.

Co to jest dławnica kablowa?

Dławnica kablowa to element umożliwiający przeprowadzenie kabla przez maszynę lub urządzenie. Inne nazwy tego elementu, z którymi możecie się spotkać, to dławik kablowy, przelotka kablowa lub przepust kablowy. Poza przepuszczaniem przewodu, dodatkowo go uszczelnia zabezpieczając przed wnikaniem pyłu, ciał obcych, kurzy czy wody. Ponadto chroni kabel przed skręceniem i zbyt szybkim zużyciem na skutek pracy w warunkach częstego zgniatania.

A zatem dławnica kablowa:
– umożliwia przepuszczenie kabla przed otwór w obudowie urządzenia elektrycznego,
– uszczelnia wejście przewodu zapobiegając wnikaniu pyłu, wody, kurzu,
– może chronić maszynę przed wyciekiem gazu,
– wydłuża okres użytkowania przewodu,
– chroni kabel przed skręcaniem,
– dodatkowo może zabezpieczać przewód przed wyrwaniem.

Zastosowanie dławnicy kablowej

Poza oczywistą energetyką, z dławnic kablowych korzysta na co dzień wiele gałęzi przemysłu. To także zasługa wielu rozmiarów, w jakich sprzedaje się dławnice kablowe w sklepach z elektryką. Dławnice stosuje się na przykład do kabli telekomunikacyjnych, elektroenergetycznych, sterowniczych oraz przewodów do przesyłu danych.

Ponadto używa się ich w połączeniu z okablowaniem używanym w oprzyrządowaniu elektrycznym i systemach automatyki. Dodajmy też, że w obszarach niebezpiecznych niektóre rodzaje dławnic kablowych pomagają zapobiegać wyciekowi łatwopalnych gazów do obudów urządzeń elektrycznych. Dzięki temu znalazły szerokie zastosowanie w wielu branżach, m.in. w przemyśle morskim i kolejowym, w branży spożywczej i chemicznej, a także rolnictwie.

Dławnice kablowe – materiał wykonania

Wspomniane wyżej właściwości sprawiają, że dławnica kablowa ma duży wpływ na bezpieczeństwo korzystania z urządzenia i jego trwałość. Aby jednak spełniał swoją funkcję, dławnica kablowa musi być wyprodukowany z odpowiednich materiałów i posiadać solidną budowę. Taką, która zapewni mu odporność na niekorzystne warunki pogodowe i wstrząsy oraz zachowa właściwości obudowy, do której wchodzi kabel.

Do produkcji dławnic kablowych stosuje się różne tworzywa sztuczne, stal, mosiądz oraz aluminium przemysłowe. Jako przelotki współpracują z obudowanymi posiadającymi otwory gwintowane i niegwintowane, co daje im bardzo uniwersalny charakter.

Zapraszamy do przeczytania artykułu:

Mocowanie kabli do ściany – jak przymocować kabel?

Rodzaje przewodów i kabli w automatyce

Prowadniki kablowe – dobór, montaż, zastosowanie

Przewód ochronny – co to jest i do czego służy?

Oplot spiralny do kabli – co to jest i do czego służy?

Kabel a przewód – jaka jest różnica?

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco