Smar silikonowy – zastosowanie i jaki wybrać?

2 stycznia 2020 0

Autor:

Smar silikonowy to produkt o wielu zastosowaniach. Choć na pozór różne rodzaje tego środka nie różnią się od siebie niczym, to w rzeczywistości bardzo często okazuje się, że pomiędzy tymi najtańszymi a najdroższymi smarami jest naprawdę kolosalna różnica.

Smar silikonowy – co to jest?

Warto zacząć od tego, czym tak naprawdę jest smar silikonowy. Najprościej można określić go jako środek penetrująco-smarujący. Jeśli chodzi o główny składnik tego preparatu, są to silikony organiczne, co sprawia, że jest to produkt hydrofobowy. Co za tym idzie, sprzyja on wypieraniu wody. To ważne, ponieważ niektóre smary nieorganiczne nie mają takich właściwości. Gdy środek zostanie naniesiony na powierzchnię, nośnik odparowuje, po czym tworzy się niezwykle cienka, a przy tym odporna na wodę, warstwa smaru.

Smar silikonowy zastosowanie

Smar silikonowy ma naprawdę bardzo rozległe zastosowanie. Można go używać chociażby do bieżni, a nawet ekspresów. Co więcej, często zastępuje preparaty smarujące, które stosuje się w motoryzacji, chociażby do konserwacji rowerów czy też innych mechanizmów ruchomych. Ponadto jest używany do ochrony elementów wykonanych z gumy, drewna i metalu. W każdym z tych trzech przypadków wykorzystywany jest zupełnie inna właściwość smaru silikonowego. W przypadku gumy chodzi o ochronę przed murszeniem i pękaniem, natomiast na drewnie wytwarza delikatną powłokę nieprzepuszczalną. Jeśli zaś chodzi o elementy ruchome – smar silikonowy zmniejsza tarcie. Warto również nadmienić, że zapobiega on sklejaniu stykających się ze sobą elementów, a także chroni przed utratą elastyczności.

Nie każdy wie, ale smar silikonowy (szczególnie ten świeżo naniesiony) przewodzi prąd, dlatego czasem korzysta się z niego do smarowania klem. Należy jednak mieć na uwadze, że po odparowaniu bazy przewodnictwo jest dużo słabsze, dlatego to rozwiązanie nie zawsze się sprawdza. Poza tym smary silikonowe nie najlepiej radzą sobie w wysokich temperaturach.

 Smar silikonowy 40g do tworzyw i gumy CX

Smar silikonowy – aerozol czy pasta?

Na rynku znajdziemy dwa typy smaru silikonowego. Pierwszy z nich to smar w aerozolu, który jest stosowany zdecydowanie częściej. Wynika to z faktu, że jest bardzo prosty w aplikacji, a do tego rozprowadza produkt równomiernie, co gwarantuje wysoki poziom ochrony. Nie sprawdzi się jednak w przypadku zastosowań precyzyjnych.

W sklepach remontowo-budowlanych znajdziemy jednak jeszcze jeden typ smaru silikonowego, czyli produkt w formie pasty. Nie jest on niestety tak praktyczny i uniwersalny, jak środek w aerozolu. Przydaje się jednak w przypadku, gdy potrzebny jest produkt odporny na wyższe temperatury, ponieważ wykazuje odporność na poziomie do 200-240°C.

Smar silikonowy – jaki wybrać?

Na półkach sklepowych znajdziemy wiele różnych marek smarów silikonowych. Jak odnaleźć wśród nich ten najlepszy? Jednym z najtańszych, a przy tym sprawdzonych rozwiązań, jest smar silikonowy W5. Z kolei jednym z droższych produktów jest CX-80, który okazuje się ekspertem w swojej dziedzinie. Tworzy dosyć cienką i niezwykle równą warstwę ochronną, stąd świetnie sprawdza się do zastosowań precyzyjnych.

 

W kolejnym artykułach opisaliśmy:

Smar grafitowy – zastosowanie, do czego, cena

Wazelina techniczna – do czego służy i jakie ma zastosowanie?

Olej do piły – jaki kupić?

Smar miedziany – co to jest, zastosowanie, jaki wybrać?

Smar ceramiczny – zastosowanie i właściwości

Smar do lin stalowych – smarowanie liny, jaki kupić?

Suchy smar – co to jest, zastosowanie, jak stosować?

Towot smar – co to jest, rodzaje, zastosowanie, cena

Smar maszynowy – co to jest, do czego służy, jaki kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco