Smar maszynowy – co to jest, do czego służy, jaki kupić?

24 września 2022 0

Autor:

Dzięki swoim znakomitym właściwościom, smar maszynowy jest niezbędnym elementem wyposażenia zakładów produkcyjnych. Jest to jednak środek bardzo uniwersalny, dlatego z czystym sumieniem można polecić go każdemu, także domowym majsterkowiczom.

Wszystkie urządzenia i maszyny, także małe kosiarki ogrodowe, czy elementy roweru, wymagają regularnej konserwacji. Niezbędne jest m.in. smarowanie części ruchomym, co zmniejsza tarcie i wydłuża okres eksploatacji urządzeń. Idealnie nadaje się do tego gesty smar maszynowy, który wbrew nazwie, przyda się także w małym warsztacie i w domu. Dlatego w tym tekście wyjaśniamy, co to jest, jakie ma właściwości i do czego może się przydać.

Co to jest smar maszynowy?

Smar maszynowy to środek smarny na bazie olejów naturalnych, z dodatkiem zagęszczaczy i wody o funkcji stabilizującej. Do produkcji smarów maszynowych stosuje się najczęściej rafinowane oleje naturalne wyprodukowane z ropy naftowej, a zagęszczaczem jest zazwyczaj mydło wapniowe. Nie istnieje jeden typ smaru w tej kategorii – jest to grupa preparatów, które różnią się między sobą np. formą aplikowania na powierzchnię czy zagęszczaczem.

Gęste smary maszynowe mają uniwersalne zastosowanie. Jeden preparat może posłużyć do konserwacji części wielu urządzeń i maszyn, także w domu. Można nim smarować elementy bram i drzwi, linki stalowe w maszynach, a także koła zębate czy łożyska.

Smary maszynowe zalety

Jeśli chodzi o zalety smaru maszynowego, to jest ich naprawdę wiele. Do głównych zaliczyć trzeba wydajność, dzięki czemu już niewielka ilość preparatu pozwala uzyskać oczekiwany efekt. W konsekwencji jedno opakowanie środka może nam wystarczyć na długi czas.

Warto też dodać, że tytułowy preparat wykazuje znakomitą skuteczność jeśli chodzi o pracę w skrajnych temperaturach. W przypadku smarów maszynowych z dodatkiem zagęszczania litowego, zakres ten sięga niekiedy od -30 do +130 stopni C. Mniej specjalistyczne smary zachowują dobre właściwości podczas pracy w warunkach od −10 do +60 °C.

Ponadto wrażenie robi też odporność smaru na niekorzystne działanie warunków zewnętrznych, takich jak wibracje, praca pod wysokim ciśnieniem i dużym obciążeniem oraz przy dużej sile działania sił odśrodkowym.

Do czego służy smar maszynowy?

Dzięki swym znakomitym właściwościom, tytułowy środek przydaje się do wielu zadań. Przede wszystkim można nim pokrywać powierzchnie wykonane z wielu materiałów, takich jak tworzywa sztuczne, aluminium i stal nierdzewna. Dzięki temu można bez obaw wykorzystać go do konserwacji ruchomych części maszyn (łożyska, koła zębate, liny stalowe), okuć budowlanych oraz okuć w bramach, zasuwach i drzwiach.

Szczególnie ceniony jest przez osoby zajmujące się konserwacją części do maszyn. Przydaje się jako gęsty smar maszynowy do łożysk ślizgowych oraz innych elementów trących. Preparat zmniejsza siłę tarcia części o siebie, dzięki czemu zabezpiecza maszyny przed awarią i znacznie redukuje ich zużycie. Wszystko to sprawia, że smar ten wykorzystuje się w wielu branżach. Miedzy innymi w lotnictwie, budownictwie, przemyśle motoryzacyjnym, energetyce oraz przemyśle ciężkim.

Jaki maszynowy smar do konserwacji warto kupić?

Przeglądając ofertę tytułowych preparatów, najlepiej wybrać uniwersalny gęsty smar maszynowy do łożysk. Taki środek będzie charakteryzował się kilkoma cechami. Po pierwsze łatwość aplikacji. Najlepiej wybierać produkty wyposażone w aplikator ze słomką, która zapewnia precyzyjną aplikację smaru dokładnie tam, gdzie chcemy. Ponadto da nam to gwarancję, że smar wniknie także w wąskie, trudno dostępne szczeliny konserwowanych elementów, takie jak przestrzenie pomiędzy splotkami w linach stalowych. Istotny jest też dobry skład, pojemność opakowania oraz wydajność.

Najlepszy smar maszynowy

Wybierając najlepszy smar, warto zwrócić szczególną uwagę na mieszkankę składników. Powinna być dobrana tak, aby preparat rzeczywiście spełniać funkcje, do których jest przeznaczony. Musi więc zabezpieczać elementy przed działaniem kwasów, soli, wilgoci oraz tworzyć barierę przed wnikaniem zanieczyszczeń do wnętrza mechanizmu. Najlepszym wyborem będzie profesjonalny smar maszynowy, który można dostać w specjalistycznych sklepach z częściami do budowy maszyn.

Jak stosować gęsty smar maszynowy do łożysk?

Aplikacja smarów tego typu jest bardzo prosta. Gęsty smar maszynowy do łożysk nanosimy na przygotowaną wcześniej powierzchnię. Trzeba ją oczyścić i odtłuścić, aby smar dobrze przylegał do części. Po aplikacji nadmiar środka wystarczy usunąć szmatką i gotowe.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Smar grafitowy – zastosowanie, do czego, cena

Smar techniczny – rodzaje i zastosowanie

Smar silikonowy – zastosowanie i jaki wybrać?

Towot smar – co to jest, rodzaje, zastosowanie, cena

Diagnostyka maszyn i urządzeń – na czym polega?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco