Smar ceramiczny – zastosowanie i właściwości

7 lutego 2022 0

Autor:

Smar ceramiczny to preparat o bardzo wszechstronnym zastosowaniu. Znajduje uznanie wszędzie tam, gdzie trzeba zabezpieczyć elementy wykonane z metalu. Smar jest w stanie uchronić je przed nadmiernymi obciążeniami termicznymi oraz mechanicznymi. Dzięki jego wykorzystaniu dochodzi do zmniejszenia tarcia oraz zwiększenia poślizgu. Jak widać smar ceramiczny ma wiele zalet, ale kluczowe jest to, aby prawidłowo z niego korzystać. Najlepiej jeśli zajmują się tym profesjonaliści. Jakie właściwości i zastosowanie ma smar ceramiczny? Sprawdź!

Smar ceramiczny – jakie ma właściwości?

Smar ceramiczny tworzy na zabezpieczanej powierzchni tzw. powłokę ochronną. Taki preparat nie zawiera w sobie żadnych cząstek metalowych, dlatego jest produktem nieprzewodzącym. Jego regularne stosowanie zapobiega powstawaniu pisków oraz zbędnych hałasów. To również skuteczna ochrona przed skrzypieniem zabezpieczanych elementów.

Jak widać smar w wersji ceramicznej działa na wielu płaszczyznach. Kluczową informacją dla potencjalnych inwestorów jest to, że preparat doskonale radzi sobie z podwyższonymi temperaturami (nawet do 1200 stopni Celsjusza), dlatego znajduje zastosowanie w szeroko rozumianym przemyśle. Jego wykorzystanie na elementach metalowych doprowadza do tego, że wspomniane wyżej elementy są chronione przed szkodliwą korozją. Dodatkowo smar ceramiczny jest odporny na:

– sól,

– środki chemiczne,

– wodę,

– niekorzystne czynniki atmosferyczne oraz środowiskowe.

Bardzo często ze smaru ceramicznego korzysta się w przypadku elementów wykonanych ze stali nierdzewnej. Jest to jednak zależne od indywidualnych potrzeb i preferencji inwestorów.

Smar ceramiczny zastosowanie

Jak już zostało wspomniane ze smarem ceramicznym można się spotkać w wielu różnych miejscach, w tym m.in. na magazynach oraz w halach produkcyjnych i zakładach przemysłowych. Dodatkowo taki smar pełni nieocenioną rolę w układach hamulcowych (stosuje się go głównie w przypadku zacisków i tłoków). Ciekawostką odnośnie zastosowania smaru ceramicznego jest fakt, iż ze smaru ceramicznego korzysta się w branży motoryzacyjnej (np. w świecach zapłonowych, przy układzie wydechowym i sondzie lambda oraz przy śrubach i piastach).

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby smar ceramiczny miał zastosowanie przy rozmaitych częściach maszyn oraz urządzeń. Warto mieć go w zasięgu ręki, dlatego powinien się znaleźć w każdym warsztacie i garażu.

Smary ceramiczne formy występowania

Jeśli chodzi o najpopularniejsze formy występowania smaru ceramicznego warto wyróżnić w tym miejscu przede wszystkim spraye oraz pasty. Ta pierwsza opcja jest znacznie wygodniejsza w aplikacji, natomiast druga sprawdzi się przy pracach związanych z układem hamulcowym. Każda osoba powinna mieć na uwadze to, że smary w tej wersji są odporne na duże naciski i skutecznie zabezpieczą rozmaite połączenia śrubowe. To dlatego od dłuższego czasu zyskują na popularności.

W kolejnym artykułach opisaliśmy:

Smar grafitowy – zastosowanie, do czego, cena

Smar techniczny – rodzaje i zastosowanie

Smar silikonowy – zastosowanie i jaki wybrać?

Smar biały – co to jest, zastosowanie, jak działa?

Jaki smar do łożysk?

Wazelina techniczna – do czego służy i jakie ma zastosowanie?

Smar do lin stalowych – smarowanie liny, jaki kupić?

Towot smar – co to jest, rodzaje, zastosowanie, cena

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco