Wyrzynarka – jaką kupić?

2 stycznia 2020 0

Autor:

Wyrzynarka jest to niezwykle funkcjonalne narzędzie, które przydaje się zarówno podczas wykonywania drobnych prac w domu, a także w trakcie większych remontów. Urządzenie jest cenione przez majsterkowiczów, którzy samodzielnie wykonują meble oraz mniejsze przedmioty do użytku codziennego. Sprawdzają się zarówno do cięcia linii prostych, jak i bardziej skomplikowanych kształtów. Chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie wyrzynarki? Zapraszamy do lektury.

Podział wyrzynarek – poznaj podstawowe rodzaje urządzeń

Jeśli chodzi o podział wyrzynarek, to można je przede wszystkim sklasyfikować ze względu na sposób cięcia. Wyróżniamy tu więc:

– Wyrzynarki klasyczne – podczas korzystania z tego typu urządzeń należy delikatnie je dociskać, aby poruszały się po określonej linii. Brzeszczot porusza się w górę oraz w dół.

– Wyrzynarki z podcinaniem – występują w dwóch wersjach: wahadłowej oraz oscylacyjnej. Te urządzenia oprócz ruchów w górę i w dół, wykonują także ruchy w tył i w przód, dzięki czemu nacisk wywierany na nie jest znacznie mniejszy. Wyrzynarka z podcinaniem to praktyczne rozwiązanie stosowane do materiałów o dużej grubości. Ich funkcja podcinania jest realizowana poprzez etapową regulację, dzięki czemu w prosty sposób można dostosować jej intensywność do twardości obrabianego materiału.

Oprócz tych dwóch typów, można wyróżnić również kilka innych typów wyrzynarek, czyli:

– Wyrzynarki włosowe – są to najczęściej urządzenia stacjonarne, które sprawdzają się do wycinania bardziej szczegółowych kształtów, np. okręgów oraz łuków. Do wycinania stosuje się tu brzeszczot włosowy.

– Wyrzynarki stołowe – w przypadku tego urządzenia po linii cięcia przesuwa się obrabianym materiałem, a nie samym sprzętem, ponieważ ten stoi nieruchomo.

Jaką wyrzynarkę kupić? czyli co należy przemyśleć przed zakupem wyrzynarki

Głębokość cięcia – każdy producent wyrzynarek podaje głębokość cięcia dla poszczególnych materiałów, najczęściej jest to metal oraz drewno. Ta wartość pomoże Ci oszacować maksymalną grubość materiału, jaką możesz obrobić tym urządzeniem.

Liczba skoków na minutę – ta wartość ma wpływ na prędkość ciecia. Wyższa będzie lepsza. Warto wiedzieć, że liczba skoków dla każdego modelu wyrzynarki może się różnić i to całkiem znacząco. W sklepach znajdziemy bowiem urządzenia, które mają 500 skoków na minutę i takie, które mają ich nawet 3000.

Moc – jest to parametr podawany właściwie dla wszystkich elektronarzędzi, w tym również dla wyrzynarek. Im większa moc, tym dłuższa praca bez potrzeby wyłączania sprzętu w trakcie.

Brzeszczoty – należy koniecznie je zakupić, by wyrzynarka w ogóle mogła pracować. W przypadku obróbki miękkiego drewna najlepiej sprawdzi się brzeszczot z gęsto rozmieszczonymi ostrzami. Natomiast do twardego drewna lepsze będą brzeszczoty z dużym ostrzem. Na szczęście są one dobrze oznaczone, dzięki czemu łatwo jest odnaleźć potrzebne akcesoria. Na przykład brzeszczoty z oznaczeniem HCS lub CV sprawdzają się przy cięciu paneli, drewna oraz tworzyw sztucznych. Z kolei te oznaczone HSS przeznaczone są do obróbki materiałów drewnopochodnych i metali kolorowych. Na koniec oznaczenie HM i TCC, które oznacza, że brzeszczoty mogą być stosowane do ciecia płytek ceramicznych, cegieł oraz stali nierdzewnej. Warto również pamiętać, że wybrany typ brzeszczotu ma wpływ na rodzaj cięć, stąd na przykład do skomplikowanych kształtów najlepsze będą ostrza wąskie.

Zasilanie – wyrzynarki zasilane są na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zasilanie sieciowe, co oznacza, że urządzenie jest wyposażone w kabel, który wpina się do gniazdka. Jest to również ograniczenie tego typu wyrzynarki, utrudniające wycinanie bardziej skomplikowanych kształtów. Drugi rodzaj zasilania, to zasilanie akumulatorowe, które sprawia, że wyrzynarka działa bezprzewodowo. Dzięki temu operator urządzenia ma nieograniczone ruchy. Drobnym minusem tego typu wyrzynarki może mieć to, że zawsze należy pamiętać, by była naładowana.

Rodzaj uchwytu – wyróżnia się trzy rodzaje uchwytów, które są dopasowane do różnych brzeszczotów. Ten oznaczony „T” ma jedną wypustkę, „2T” – dwie wypustki i nadaje się do stosowania w starszych typach wyrzynarek oraz „U”, oznaczający typ uniwersalny 1/4”.

Wyrzynarka 450W MAKITA

Oprócz wymienionych wyżej aspektów, jest jeszcze kilka funkcji oraz elementów wyposażenia wyrzynarki, na które warto zwrócić uwagę. To m.in.:

– laser, który wskazuje linię cięcia,

– prowadnica, która umożliwia dokładne cięcie po wyznaczonej linii,

– dysza, która umożliwia podłączenie odkurzacza, odsysającego pył,

– dioda, która podświetla miejsce cięcia i tym samym pozwala kontrolować jego dokładność,

– regulacja natarcia brzeszczotu, która zapewnia możliwość dostosowywania jego wychylenia w przód,

– zasobnik na brzeszczoty.

Wyrzynarka, a może pilarka – jakie urządzenie wybrać?

Niektórzy majsterkowicze zadają sobie pytanie, czy zdecydować się na zakup wyrzynarki czy może pilarki? To zależy od rodzaju cięcia, jakie planujemy wykonać. W przypadku cięć prostoliniowych zdecydowanie praktyczniejszym wyborem będzie pilarka. Gdy jednak zamierzamy wykonywać szczegółowe i bardzo precyzyjne cięcia, lepszą opcją okaże się wyrzynarka.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Przecinarka – rodzaje i zastosowanie

Brzeszczot do wyrzynarki – rodzaje, jaki kupić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco