Dalmierz laserowy – jaki kupić, jak mierzyć, cena

12 grudnia 2019 0

Autor:

Dalmierz laserowy jest urządzeniem powszechnie stosowanymi w budownictwie. To swego rodzaju niezbędnik pracowników budowy. Ponieważ na rynku znajdziesz rozmaity przekrój tych sprzętów, warto dobrze przemyśleć wybór konkretnego rozwiązania. Ciekawym zjawiskiem jest fakt wyparcia dalmierzy optycznych i ultradźwiękowych przez dalmierze laserowe, które są dzisiaj najczęściej stosowane w branży budowniczej.

Czym jest i jak działa dalmierz laserowy?

Jeśli chodzi o działanie dalmierzy laserowych, to pracują one na podobnych zasadach do modeli ultradźwiękowych. Wiązka lasera wysyłana jest poprzez układ optyczny, a po odbiciu od celu zostaje zarejestrowana w dalmierzu. Dzięki temu, że można dokładnie określić czas od momentu, w którym wysyłana jest wiązka, do momentu odbioru promienia odbitego, urządzenie może obliczyć odległość, jaką pokonało światło. To bardzo precyzyjna metoda pomiaru, która nie zajmuje także wiele czasu. Pamiętaj, że dalmierze ultradźwiękowe mogą mieć opóźnienia uzyskania pomiaru przy dalszych odległościach, czego nie doświadczymy w przypadku dalmierzy laserowych, ponieważ podają one wynik natychmiast.

Mechanizm dalmierza laserowego w całości schowany jest pod obudową urządzenia. Jedyną częścią, która znajduje się na zewnątrz, jest przycisk do włączania lasera, a także wyświetlacz, na którym możemy sprawdzić wynik pomiarów. Pozostałe elementy są dodatkowe i nie mają żadnego związku z precyzją pomiarów dalmierza laserowego.

W budownictwie dalmierze laserowe coraz częściej zastępują urządzenia ultradźwiękowe. Na rynku istnieją jeszcze dalmierze elektromagnetyczne do użytku podczas prac budowlanych. Te jednak są trudno dostępne i mało popularne.

Zalety dalmierzy laserowych

O ile pomiary są wykonywane w odpowiedni sposób, można z całą pewnością stwierdzić, że dalmierze laserowe to urządzenia niezwykle dokładne. Często są w stanie określić odległość co do milimetra. Ich precyzja jest zależna od kilku różnych czynników. Jest to m.in.:

– zasięg urządzenia – różne dalmierze laserowe mają różny zasięg. Im będzie większy, tym możliwe jest większe odchylenie od wskazanej przez dalmierz wartości. Z czego to wynika? Otóż przede wszystkim z tego, że na drodze światła mogą wystąpić zaburzenia. Oprócz tego chodzi o trudność prawidłowego wypoziomowania przy długiej wiązce laserowej. Błędy będą większe, im dłuższa będzie odległość, z której wykonuje się pomiar. W przypadku większości urządzeń nie przekracza on 40-80 metrów. W większości przypadków jest to w 100% wystarczające. Warto jednak wiedzieć, że istnieją także dalmierze laserowe, które są w stanie pracować przy odcinkach nawet 500 metrów.

– jakość wykonania – jeśli chodzi o układ optyczny oraz układ pomiarowy, przy najtańszych dalmierzach nie są one zbyt precyzyjne, dlatego warto zainwestować w dalmierz laserowy znanej i cenionej firmy, takiej jak Bosch, Stanley, DeWalt, Leica czy Makita. Inwestycja w wysokiej jakości układ optyczny zagwarantuje mniejsze zakłócenia na drodze wiązki, co przełoży się na precyzję pomiarów.

– Wielkość plamki świetlnej – jeśli jest niewielka, wybór miejsca wykonania pomiaru będzie znacznie precyzyjniejszy. Jest to bardzo istotne w sytuacji, jeśli nie ma gwarancji, że wiązka laserowa jest prostopadła od powierzchni, od której odległość ma zostać zmierzona. Miej na uwadze fakt, że wielkość plamki jest zależna od odległości, z jakiej wykonywany jest pomiar.

Pamiętaj, że nie w każdej sytuacji konieczna jest precyzja co do milimetra. Mimo wszystko najlepszym wyborem jest jak najdokładniejsze urządzenie – to chyba oczywiste. Co więcej, zakup wysokiej jakości dalmierza to także dłuższa żywotność urządzenia oraz lepsze parametry.

Dalmierze laserowy cena

Jeśli chcesz zainwestować w dobry jakościowo dalmierz laserowy, musisz wiedzieć, że nie będzie to tanie urządzenie. Układy obliczeniowe, układ optyczny, obudowa i wiele innych elementów składają się na ostateczną cenę sprzętu. By działały szybko, sprawnie i precyzyjnie, muszą to być wysokiej jakości komponenty. A każdy z nich jest dosyć kosztowny. Na ostateczną cenę ma wpływ absolutnie każdy element urządzenia, dlatego jeśli zależy Ci na tym, by zainwestować w dobry sprzęt, nie oszczędzaj na nim.

Różne modele dalmierzy laserowych oferują różne wyposażenie i ilość opcji. Ta lista może być naprawdę długa. Najczęściej znajduje się na niej: funkcja pomiaru ciągłego, funkcje trygonometryczne, pamięć ostatnio zmierzonych wartości (kilka, a nawet kilkadziesiąt pozycji), pomiar kątów nachylenia, obliczanie powierzchni oraz objętości z wykonanych pomiarów, a także opcja wysokościomierza (na podstawie twierdzenia Pitagorasa).

W przypadku, gdy zależy Ci na wysokiej jakości dalmierzu laserowym, ale niekoniecznie chcesz dopłacać za nadprogramowe opcje, wybór dalmierza może być dla Ciebie nie lada wyzwaniem. Choć generalnie uznaje się, że przydają się one w budownictwie, dla poszczególnych osób mogą okazać się po prostu zbędne.

Ceny dalmierzy laserowych wahają się od 500 zł do nawet 2000 zł. Wszystko zależy od wybranego modelu, a także producenta. Tańszą opcją są oczywiście dalmierze ultradźwiękowe. Jeśli jednak zależy Ci na niezawodnym urządzeniu, warto dopłaci i kupić dalmierz laserowy wysokiej jakości, który będzie działał prawidłowo nawet na dużych odległościach.

Jak działa dalmierz laserowy, jak mierzyć?

Musisz pamiętać, że kupując nawet najlepszy dalmierz nie zapewnisz sobie od razu idealnych pomiarów, ponieważ najważniejsza jest tu technika. W gruncie rzeczy filozofia wykonywania prawidłowych pomiarów to przede wszystkim odpowiednie ustawienie urządzenia. Zrób to w taki sposób, by promień światła padał prostopadle na punkt odniesienia, a to nie zawsze jest takie oczywiste.

Po pierwsze musisz ustawić dalmierz na stabilnej podstawie. Do tego celu warto użyć statywu. Dalmierze ręczne, które nie posiadają statywu mogą być zastosowane jedynie do pomiarów zgrubnych na małych odległościach. Statyw jest więc niezbędnym akcesorium, które należy zakupić, gdy inwestujesz w dalmierz.

Po drugie do ustalenia odpowiedniego położenia bardzo przydatna okazuje się poziomica. Na szczęście na rynku znajdziesz dalmierze z poziomicą zintegrowaną. Jeśli takiego nie masz, możesz z powodzeniem użyć laserowej poziomicy. Choć warto pamiętać, że istnieje szansa nałożenia błędów dwóch urządzeń.

Po trzecie dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dalmierza z celownikami. Przyda się szczególnie przy pomiarach na dużych odległościach, ponieważ umożliwia precyzyjne ustawienie wiązki. Jest to ogromne ułatwienie, jeśli pracujesz w pojedynkę.

Po czwarte w miejscach, gdzie brakuje jakichkolwiek punktów odniesienia, warto jest zastosować dodatkowe tarczki. Są one przydatne przy wykonywaniu pomiarów. Można je wykorzystać również przy pomiarach, które wymagają od Ciebie dużej precyzji.

Po piąte, kiedy dokonujesz pomiarów, nigdy nie dotykaj dalmierza, by nie zaburzyć jego ustawień.

Jaki dalmierz kupić? impulsowy czy laserowy?

Różnice w pomiarach mogą mieć różne przyczyny. Przede wszystkim najczęściej wynikają z rodzaju zastosowanego mechanizmu. Jeśli chodzi o dalmierze fazowe i impulsowe, te dwa rodzaje działają trochę inaczej. Pierwsze w roli miernika wykorzystują ciągłą falę harmoniczną, która umożliwia zwiększenie precyzji pomiaru. Drugie z kolei stosują tylko pojedynczą częstotliwość. Z tego powodu precyzja pomiarów jest znacznie mniejsza. Mimo wszystko mają one również swoje zalety, m.in. możliwość wykonywania pomiaru bezlustrowego. Na rynku możesz znaleźć jednak dalmierze laserowe, które łączą w sobie właściwości dalmierzy impulsowych oraz fazowych.

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco