Wazelina techniczna – do czego służy i jakie ma zastosowanie?

30 stycznia 2020 0

Autor:

Wazelina techniczna to substancja stosowana jako smar oraz środek zabezpieczający przed korozją. Wykorzystywana jest nie tylko przez profesjonalistów w warsztatach, ale również przez amatorów majsterkowania. Do czego służy wazelina techniczna, z czego jest wykonana i jakie ma właściwości? Dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Choć myśląc o wazelinie pierwsza na myśl przychodzi nam wazelina kosmetyczna, która jest uniwersalnym produktem pielęgnacyjnym, istnieje także inna odmiana wazeliny, czyli wazelina techniczna, która ma zupełnie inne zastosowanie. Używa się jej przede wszystkim w warsztatach, ale jest również przydatna w każdym domu. Do czego się ją stosuje? Chcesz dowiedzieć się więcej o wazelinie technicznej? Nasz poradnik powstał właśnie dla Ciebie. Omawiamy w nim właściwości tej substancji, jej zastosowanie, skład i wiele więcej.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść)

Wazelina techniczna – co to za substancja?

Wazelina techniczna to lepka substancja, która najczęściej ma kolor brązowy. Wytwarzana jest z mieszaniny węglowodorów, a precyzyjniej rzecz biorąc – z węglowodorów parafinowych. Powinna być szczelnie zamknięta i dobrze zabezpieczona przed promieniowaniem UV, a także ciepłem i wilgocią, by nie straciła swoich właściwości. Właśnie dlatego najlepszym miejscem do jej przechowywania jest suche, zacienione miejsce, w którym panuje temperatura nie wyższa niż 25°C.

Oczywiście wazelina techniczna znacząco różni się od standardowej wazeliny kosmetycznej. Przede wszystkim chodzi o to, że sprzedawana jest w postaci nieoczyszczonej (czy też inaczej mówiąc – surowej). Składa się z substancji, które są drażniące dla dróg oddechowych oraz skóry, dlatego należy zachować ostrożność podczas używania jej. Co więcej, wazelina techniczna może być również szkodliwa dla środowiska, dlatego jeśli zdarzy się, że nastąpi jej niekontrolowany wyciek, konieczne jest poinformowanie odpowiednich służb. Ważną kwestią jest również fakt, że wazelina techniczna rozkłada się tylko w ograniczonym stopniu, dlatego należy jak najszybciej usunąć ją z miejsca wycieku. To także substancja łatwopalna, dlatego nie wolno stosować jej w bliskim towarzystwie ognia. Jeśli zacznie się spalać, wypuści do atmosfery tlenek węgla, czyli gaz trujący.

Wazelina techniczna AGT-070 900g AG Termopasty

Czym charakteryzuje się wazelina techniczna?

Jeśli chodzi o charakterystyczne właściwości wazeliny technicznej, należy wspomnieć przede wszystkim o tym, że skutecznie chroni posmarowane nią elementy przed powstawaniem rdzy, nadmiernym tarciem oraz korozją. Przed zakupem wazeliny technicznej warto więc zwrócić uwagę na jej kwasowość oraz stopień topliwości, które określają rodzaj i sposób zastosowania produktu. Istotną kwestią jest również metoda aplikacji, dlatego jeśli planujesz kupić wazelinę techniczną musisz wiedzieć, że występuje ona w różnych opakowaniach, które mogą pomóc Ci w szybkim i prostym nałożeniu produktu.

Dostępna w sklepach wazelina techniczna różni się przede wszystkim zawartością kwasów w składzie. To, czy wybierzesz produkt z niską czy wysoką zawartością kwasów, zależy od tego, do czego potrzebujesz zastosować wazelinę. Na przykład do zabezpieczenia połączeń elektrycznych najlepsza będzie ta bezkwasowa. Ta sama wazelina techniczna sprawdzi się w przypadku aplikacji jej na uszczelki, czy inne elementy ze skóry i gumy. Produkty z niską zawartością kwasów sprawdzą się z kolei w mechanice. Warto mieć na uwadze fakt, że produkty z dużą zawartością kwasów są dosyć tanie, ale przy tym również niskie jakościowo. Mimo wszystko wazelina techniczna nie jest bardzo droga. 500 ml produktu kosztuje około 20 zł, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Lepiej wybrać wysokiej jakości wazelinę, która nie spowoduje uszkodzeń materiałów.

Jeszcze jednym aspektem wartym uwagi jest stopień topliwości wazeliny technicznej, który określa najwyższą temperaturę, w której wazelina może pracować w bezpieczny sposób. Ta kwestia jest szczególnie istotna, kiedy używa się produkty na elementach poddawanych tarciu. Właśnie dlatego w sklepach można znaleźć dwa rodzaje wazeliny:

Rodzaje wazeliny technicznej

 

Wazelina niskotopliwa – jest to produkt, którego maksymalna temperatura pracy jest równa 30°C. Ma świetne właściwości smarne, dlatego też często wykorzystywana jest jako alternatywa dla smaru. Świetnie radzi sobie z niwelowaniem skrzypienia. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że elementy, które zostaną posmarowane wazeliną niskotopliwą nie mogą mieć dużego obciążenia. Właśnie dlatego wazelina niskotopliwa najlepiej sprawdza się do zastosowania na łożyskach, które podczas tarcia nie wytwarzają temperatury wyższej niż 30°C.

Wazelina techniczna niskotopliwa AGT-068 20g AG Termopasty

 

Wazelina wysokotopliwa – w jej przypadku maksymalna temperatura pracy to 55°C. Świetnie sprawdza się w nawet bardzo trudnych warunkach. Używana jest przede wszystkim do ochrony elementów metalowych, np. narzędzi warsztatowych oraz połączeń śrubowych.

Kupując wazelinę techniczną dobrze jest zwrócić też uwagę na sposób, w jaki się ją aplikuje, ponieważ występuje w wielu różnych rodzajach, co na pewno ułatwia wybór odpowiedniego rozwiązania. Najczęstszym sposobem pakowania wazeliny technicznej jest zakręcane pudełko. Najlepiej więc wydobywać ją z opakowania szpatułką lub uprzednio zabezpieczonymi dłońmi. Dużym plusem takiego opakowania jest możliwość zużycia produktu w całości. Innym sposobem pakowania wazeliny technicznej jest podłużna tuba, z której wyciska się wazelinę, jak pastę do zębów. Taki sposób pakowania zapewnia bezpieczną aplikację i higieniczne przechowywanie – żadne zanieczyszczenia nie mają prawa dostać się do substancji. Nie jest to jednak zbyt ekonomiczne opakowanie, ponieważ trudno wykorzystać je w całości. Jeszcze inne opakowanie, w jakim sprzedawana jest wazelina, to dozownik ze strzykawką. Jego plusem jest możliwość precyzyjnej aplikacji, dlatego poleca się zastosowanie go do małych elementów. Na koniec ciekawe rozwiązanie, czyli wazelina w sprayu. Fachowcy uważają, że jest to najwygodniejszy sposób aplikacji wazeliny technicznej, który dodatkowo pozwala zużyć produkt do końca. Co więcej, gwarantuje minimalne ryzyko kontaktu substancji ze skórą. Ostatnim istotnym aspektem jest temperatura aplikowania wazeliny technicznej. Otóż w przypadku produktów wysokiej jakości wynosi ona od 5°C do 40°C i nie powinno się przekraczać tego zakresu, by nie narazić się na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Do czego służy wazelina techniczna?

Wazelina techniczna to wielofunkcyjny produkt, który przede wszystkim świetnie sprawdza się do zabezpieczania różnorodnych elementów, a także w celu izolowania przed niekorzystnym wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych. Najczęściej wazelina techniczna wykorzystywana jest do ochrony przed korozją elementów wykonanych z metalu. Co więcej, zabezpiecza również przed zmarznięciem. Używana jest również w systemach elektronicznych oraz technicznych, gdzie odpowiada za ochronę styków. Dzięki zastosowaniu wazeliny poszczególne układy mogą działać bez jakichkolwiek zakłóceń nawet przez długi czas. Substancja może być także używana w zakładach kaletniczych. Fachowcy pokrywają nią skórę, by ta przez długi czas mogła zachować swoją elastyczność. Dzięki swoim właściwościom zapobiega przed wysychaniem skóry. To doskonały środek pielęgnacyjny do wyrobów skórzanych, który warto mieć w swoim domu.

Wazelina techniczna zastosowanie

Jak wcześniej wspomnieliśmy, wazelina techniczna może być stosowana nie tylko przez fachowców w specjalistycznych warsztatach, ale również przez każdego z nas, dlatego warto mieć ją w swoim domu. Może być stosowana na przykład do zabezpieczenia zawiasów, kłódek, jak również sprzętów sportowych czy też kosiarek. To jednak tylko kilka z bardzo wielu możliwości wykorzystania wazeliny technicznej, ponieważ używać ją można na wiele innych sposobów.

Produkt ten doskonale sprawdza się jako środek do ochrony przed korozją. Właśnie dlatego można nim pokrywać praktycznie każdy metalowy element urządzeń, narzędzi, sprzętów budowlanych, a także akcesoriów wykonanych z tego materiału, takich jak chociażby grille. Warstwa wazeliny ochroni wszystkie te sprzęty przed rdzewieniem i pozwoli zachować doskonałe właściwości przez długi czas. Niektóre osoby pokrywają wazeliną techniczną ostrza siekiery i kosy, by te działały jeszcze lepiej.

Wazelina techniczna AGT-077 65m AG Termopasty

Substancja ta jest także często używana w roli smaru. Używa się jej na przykład do części ruchomych, które są narażone na ścieranie w trakcie pracy z innymi elementami. Najlepiej sprawdza się przy nisko obciążonych mechanizmach. W innych wypadkach lepiej będzie zastosować profesjonalne smary, które mają lepszą trwałość.

Wazelina techniczna, jak wcześniej wspomnieliśmy, używana jest przez kaletników. Świetnie sprawdza się do ochrony, konserwacji, a także pielęgnacji wyrobów skórzanych. Można nią zaimpregnować buty, dzięki czemu będą odporne na zabrudzenia oraz wodę. Aplikacja produktu jest naprawdę prostu. Wystarczy pokryć nim powierzchnię, a następnie wetrzeć i poczekać, aż nieco wsiąknie. Na koniec należy zebrać nadmiar wazeliny i dokładnie wypolerować. Doskonale radzi sobie również z ochroną przed pękaniem i wysuszeniem wyrobów ze skóry. Wystarczy warstwa wazeliny technicznej, a produkt odzyska swój dawny blask.

Wazelina techniczna – czy można stosować ją do czyszczenia?

Jak się okazuje wazelina techniczna to nie tylko produkt do pielęgnacji i konserwacji, ale również świetny środek stosowany do czyszczenia. Skutecznie usuwa uporczywe ślady po długopisie, a także wiele innych zabrudzeń.

Oprócz tego produkt ten jest stosowany do ochrony styków w układzie elektrycznym auta. Ponieważ wystarczy tylko jeden zardzewiały styk, by unieruchomić samochód, warto szukać rozwiązań, które pomogą zapobiec temu problemowi. Odpowiedzią jest oczywiście wazelina techniczna. Dzięki niej można w prosty sposób zadbać o jakość styków. Wystarczy cienka warstwa produktu, by uchronić je przed korozją.

Można również stosować wazelinę techniczną w celu ochrony przed zamarznięciem. Ma ona bowiem właściwości natłuszczające, które pozwolą Ci pożegnać problemem z otwieraniem drzwi samochodowych w trakcie zimy, ponieważ można nią pokryć uszczelki. Substancję tę można także stosować na elementach z gumy i tworzyw sztucznych.

Wazeliny techniczne dostępne są w naszym sklepie w dziale Chemia przemysłowa

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Smar techniczny – rodzaje i zastosowanie

Smar silikonowy – zastosowanie i jaki wybrać?

Smar grafitowy – zastosowanie, do czego, cena

Pasta uszczelniająca

Pasta termoprzewodząca – jaka najlepsza, rodzaje, jak nałożyć?

Smar do lin stalowych – smarowanie liny, jaki kupić?

Suchy smar – co to jest, zastosowanie, jak stosować?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco