Sprężone powietrze do czyszczenia – jak i gdzie stosować?

18 stycznia 2023 0

Autor:

Wybierając uniwersalny środek do czyszczenia warto zwrócić uwagę na sprężone powietrze w sprayu. W tym artykułu dowiesz się, co można czyścić z pomocą takiego produktu oraz jakie są zalety stosowania sprężonego powietrza do czyszczenia. Sprężone powietrze do czyszczenia to świetny produkt, z pomocą którego wyczyścicie sprzęt komputerowy i różne urządzenia elektroniczne. Powietrze w sprayu do czyszczenia jest niedrogie, wygodne w stosowaniu i bardzo uniwersalne. Warto dowiedzieć się nieco wiejącej o metodzie czyszczenia komputera i sprzętów elektronicznych za pomocą sprężonego powietrza.

Dlaczego warto stosować sprężone powietrze w sprayu?

Urządzenia elektroniczne, takie jak komputery, laptopy, smartfony i dekodery chętnie przyciągają kurz. Wynika to z faktu, iż tego typu sprzęt wytwarza pole elektrostatyczne, które przyciąga drobinki zanieczyszczeń unoszące się w powietrzu. Problemem jest jednak to, iż ów kurz ciężko usunąć za pomocą środków chemicznych czy tym bardziej zwykłego ścierania za pomocą szmatki.

Idealnym środkiem będzie tu zatem sprężone powietrze do czyszczenia. To produkt w sprayu, do którego na ogół dołączona jest wąska rurka umożliwiająca precyzyjne nakierowanie strumienia. Sprężone powietrze w sprayu łatwiej dociera do wąskich przestrzeni w obudowach jednostek, przestrzeni w klawiaturze czy gniazd w smartfonie. Dzięki temu powietrze w sprayu do czyszczenia wydmuchuje wszystkie drobinki kurzu ze szczelin w urządzeniach elektronicznych, co pozwala zadbać o estetykę i większą żywotność sprzętu.

Sprężone powietrze do czyszczenia komputera i urządzeń elektronicznych

Jeśli chodzi o zastosowanie sprężonego powietrza do czyszczenia, to z pewnością najczęściej można spotkać powietrze w sprayu do czyszczenia komputera. Pozwala wyczyścić klawiaturę, obudowę myszki, jednostek PC, drukarkę czy skaner. Ale czyszczenie komputera sprężonym powietrzem to nie jedyna opcja. Sprężone powietrze w sprayu z powodzeniem można wykorzystać do wydmuchania kurzu z aparatu fotograficznego, kasy fiskalnej, terminala płatniczego czy urządzeń mechaniki precyzyjnej. Ponadto przydaje się do czyszczenia wentylatorów, klimatyzatorów, a nawet układu hamulcowego.

Tutaj mała ciekawostka: sprężone powietrze może zyskać zupełnie nową funkcję, mianowicie zamrażającą. Wystarczy, że odwrócimy pojemnik do góry dnem. Wówczas mieszanina zyska właściwości zamrażające. W ten sposób możemy schłodzić daną powierzchnię nawet do temperatury -50 stopni C.

Czy można czyścić komputer sprężonym powietrzem? Wyjaśniamy.

Osoby, które zabierają się do pierwszego czyszczenia komputera z pomocą sprężonego powietrza, mogą mieć pewne obawy. Warto rozwiać wątpliwości odnośnie tego, czy sprężone powietrza w sprayu może uszkodzić komputer. Przede wszystkim, jeśli zastosujesz się dokładnie do zaleceń producenta oraz naszych porad, z pewnością komputerowi nic się nie stanie. Ważne są reguły bezpieczeństwa:

– sprzęt musi być odłączony od zasilania,

– komputer musi być wystudzony − nie można czyścić nagrzanego komputera sprężonym powietrzem!

– pamiętajmy, że powierzchnie przed czyszczeniem muszą być suche,

sprężone powietrze do komputera aplikujemy w odległości co najmniej 15-20 cm, nigdy z bliska!

Jak czyścić komputer sprężonym powietrzem?

Należy wiedzieć, że choć sprężone powietrze do komputera jest doskonałą metodą czyszczenia, aplikację należy przeprowadzić prawidłowo. Prawidłowo, czyli godnie z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa i instrukcją dostarczoną przez producenta preparatu. A zatem jak czyścić komputer sprężonym powietrzem? Postępując zgodnie z tym schematem:

– Czyszczenie komputera sprężonym powietrzem przeprowadzaj najlepiej w przestrzeni otwartej (balkon, taras, ogródek), a jeśli jest to niemożliwe – otwórz okna w pokoju lub drzwi w garażu.

– Odłącz komputer od zasilania i odepnij urządzenia z gniazd USB. Upewnij się, że sprzęt jest ostudzony – sprężone powietrze w sprayu gwałtownie obniży bowiem temperaturę powierzchni.

– Załóż okulary ochronne, aby uchronić oczy przed dostaniem się do nich drobinek brudu ze sprzętu, co może podrażnić gałkę oczną.

– Wstrząśnij kilka razy pojemnikiem, aby jego zawartość dobrze się wymieszała. Jeśli jest taka potrzeba – załóż aplikator w postaci rurki, która powinna być dołączony do produktu. Rurka pozwala wyemitować wąski strumień sprężonego powietrza, co przydaje się do czyszczenia bardzo małych otworów i szczelin.

– Zdemontuj obudowę jednostki komputera i trzymaj pojemnik w odległości 15-20 cm od podzespołów. Nigdy nie kieruj strumienia sprężonego powietrza z bliskiej odległości!

– Najpierw wyczyść wentylator, po nim płytę główną, inne układy i na końcu obudowę.

Zdarza się, że na powierzchniach czyszczonych układów pozostają resztki kurzu i brud. Wtedy można to ostrożnie i wolno doczyścić zwykłym patyczkiem kosmetycznym. Po usunięciu zabrudzeń można zamknąć obudowę i gotowe!

Czyszczenie klawiatury w laptopie – dlaczego pojawiają się na niej zanieczyszczenia?

Klawiatura w laptopie to jeden z najważniejszych elementów całego urządzenia. Z klawiatury korzysta się każdego dnia, dlatego też wszyscy użytkownicy powinni pamiętać o tym, aby regularnie ją czyścić. W końcu klawiatura jest podatna na zabrudzenia, a dodatkowo osadza się na niej kurz.

Dlaczego jednak na klawiaturze w laptopie pojawiają się liczne zanieczyszczenia. Ma to związek m.in. z tym, iż niektóre elementy klawiatury są stworzone z laminowanego plastiku. Ten materiał odznacza się właściwościami elektrostatycznymi i przyciąga do siebie kurz. Dodatkowo opuszki palców, które mają ciągłą styczność z klawiaturą mogą się pocić i pozostawiać na klawiaturze martwy naskórek, co sprzyja rozwojowi groźnych:

– bakterii,

– drobnoustrojów.

Jak widać do regularnego czyszczenia klawiatury w laptopie warto podejść na poważnie. Jednocześnie nie powinno się zapominać o tym, że nad klawiaturą nie należy podjadać, ponieważ mogą na niej pozostać okruszki, które dostaną się później pod klawisze. To najprostsza droga do uszkodzenia omawianego podzespołu.

Sprężone powietrze do klawiatury

To idealna pora, aby zastanowić się nad tym, co okaże się przydatne podczas czyszczenia klawiatury w laptopie? W pierwszej kolejności powinno się sięgać po sprężone powietrze do klawiatury, które jest odpowiedzialne za:

– skuteczne i bezpieczne usuwanie zanieczyszczeń z klawiatury,

– usuwanie kurzu.

Po sprężone powietrze do czyszczenia klawiatury można sięgać nawet kilka razy w miesiącu. Wystarczy wziąć do ręki pojemnik, wstrząsnąć nim i wydobyć z niego powietrze (wydostające się z pojemnika pod bardzo dużym ciśnieniem). To jeden z najskuteczniejszych sposobów na wydmuchanie spod klawiszy okruszków i kurzu. Oczywiście najpierw trzeba wyłączyć urządzenie i odłączyć je od ładowania. Wyjmuje się z niego również baterię. Przed skorzystaniem ze sprężonego powietrza można również przeczyścić klawiaturę suchą ścierką z mikrofibry. Po wstrząśnięciu pojemnikiem ze sprężonym powietrzem pozostaje umieścić go pod odpowiednim kątem, tak aby ułatwić sobie usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z klawiatury w laptopie.

Czym czyścić klawiaturę laptopa – co jeszcze się przyda?

Jeśli na klawiaturze pojawiły się poważne zabrudzenia, można pomyśleć o oddaniu sprzętu do wykwalifikowanych profesjonalistów. W sytuacji, gdy ktoś dysponuje odpowiednimi umiejętnościami może się też zabrać za demontaż poszczególnych guzików, tak aby usunąć spod nich kurz i okruszki. Nie w każdym modelu laptopa będzie to jednak możliwe, więc trzeba to najpierw bardzo dokładnie sprawdzić.

Najprościej będzie z niewielkimi zabrudzeniami (do tej grupy zaliczają się m.in. klejące się drobinki), które można usunąć z klawiatury przy pomocy zwykłego pędzelka. Niekiedy jednak nie obejdzie się bez specjalistycznych preparatów do czyszczenia klawiatury lub też chusteczek nawilżanych. Dokładnie oczyszczoną klawiaturę należy odstawić na co najmniej kilkadziesiąt minut (a nawet na kilka godzin, jeśli trzeba było ją lekko osuszyć, zależnie od tego z jakich metod się korzystało), przedmuchać delikatnie sprężonym powietrzem w sprayu a następnie włożyć do niej baterię i włączyć urządzenie. Pozostanie już tylko sprawdzić, czy klawiatura działa poprawnie.

Ile kosztuje powietrze w sprayu do czyszczenia?

Pojemnik ze sprężonym powietrzem do czyszczenia ma na ogół ok. 300, 400 i 800 ml pojemności. Sprężone powietrze w sprayu 300ml to koszt około 13-15zł. Sprężone powietrze do czyszczenia w większej pojemności 800 ml to wydatek około 25zł. Jest to bardzo wydajny produkt i do tego uniwersalny – można nim czyścić różne urządzenia i do tego starcza spokojnie na kilka miesięcy, a nawet na rok.

Jak więc widzisz, sprężone powietrze do czyszczenia jest środkiem bezpiecznym na tyle, na ile zastosujemy zasadę ostrożności i rozwagi niezbędnej w przypadku konserwacji wszystkich urządzeń elektronicznych. Dzięki temu możemy z powodzeniem stosować sprężone powietrze do komputera jako skuteczny środek usuwający kurz i zanieczyszczenia.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Spray do styków elektrycznych czy do elektroniki – co wybrać?

Pasta termoprzewodząca – jaka najlepsza, rodzaje, jak nałożyć?

 

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco