Pasta uszczelniająca – co to jest?

19 marca 2020 0

Autor:

Jednym z głównych zastosowań pasty uszczelniającej jest uszczelnianie gwintów oraz rur. Do tego celu używa się również pakuł, które bez pasty okazują się jednak zupełnie niepraktyczne. Chcesz wiedzieć, do czego jeszcze można służy pasta uszczelniająca i jakie są jej rodzaje? Zapraszamy do lektury!

Co to jest pasta uszczelniająca?

Zastosowanie pasty uszczelniającej w wielu przypadkach okazuje się wręcz konieczne. Jeśli chodzi o wyżej wspomniane uszczelnianie rur czy gwintów, bez dobrze dopasowanej pasty pakuły mogą szybko ulegnąć zniszczeniu, a nawet zgnić, jeśli używane są w instalacjach wodnych. Pasta uszczelniająca w swoim składzie ma specjalne oleje, stabilizatory oraz środki impregnujące, co sprawia, że doskonale poprawia szczelność połączeń, a dodatkowo również chroni je przed negatywnym wpływem różnych czynników z zewnątrz. Produkt używany jest także do poprawy szczelności zużytych uszczelek, do łączenia rur oraz wtedy, kiedy niezbędne jest natychmiastowe uszczelnienie cieknących rur, ale tylko przy małych wyciekach.

Doskonałe właściwości uszczelniające pasty wynikają z faktu, że jest to produkt termoutwardzalny, twardniejący pod wpływem wysokiej temperatury. Jego ogromnym plusem jest to, że można go szybko oraz łatwo usunąć, czego nie można powiedzieć na przykład o taśmie teflonowej. Jej ściągnięcie nie jest łatwe i wymaga czasu. Pata uszczelniająca znacząco ułatwia rozmontowywanie połączonych elementów. Można ją kupić w puszcze lub tubce, często w zestawie z pakułami.

Rodzaje pasty uszczelniającej

Zanim zdecydujesz się na zakup pasty uszczelniającej, musisz wybrać jej rodzaj. Każda pasta wyróżnia się bowiem innym zastosowaniem. W sklepach znajdziesz przynajmniej pięć typów past o zróżnicowanym przeznaczeniu. Przeczytaj, czym wyróżniają się poszczególne pasty uszczelniające:

Pasta uszczelniająca do gwintów to produkt o bardzo szerokim zastosowaniu. Świetnie spisuje się przy uszczelnianiu połączeń gwintowych w instalacjach gazowych, ciśnieniowych, a także powietrznych. Należy jednak pamiętać, że wymagane jest zastosowanie pasty wraz z pakułami. Najlepiej jest sięgnąć po produkty, które nie wysychają i nie twardnieją.

Pasta uszczelniająca do rur to produkt stosowany jako środek poślizgowy. Stanowi doskonałe wsparcie przy montażu oraz demontażu rur i muf. Można go używać również do rur PCV oraz gumowych uszczelek. Ich powierzchnie pokryte pastą uszczelniającą wykazują doskonałą trwałość i odporność na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

Pasta uszczelniająca do wody używana jest na połączeniach gwintowych w instalacjach wodnych w celu ich zabezpieczenia oraz uszczelnienia. Jest to produkt nietwardniejący i nierozwarstwiający.

Pasta uszczelniająca do auta okazuje się niezbędna podczas uszczelniania połączeń blach nadwozia, części aluminiowych, stalowych, jak i połączeń spawanych czy zgrzewów. Można ją także wykorzystać do łączenia części w układzie wydechowym, jak również małych szczelin czy pęknięć.

Pasta uszczelniająca do kominków znajduje zastosowanie przy montażu części kotłów i aparatury grzewczej, a także w trakcie uszczelniania kominków oraz naprawy ich konstrukcji. Musi być ona jednak ognioodporna. Najlepsze pasty do kominków wytrzymują temperaturę do 1500°C.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pasty uszczelniającej?

Rodzaj pasty to jedno, jednak istnieje jeszcze kilka kwestii, na które po prostu trzeba zwrócić uwagę, kupując pastę uszczelniającą. Zalicza się do nich:

Skład pasty uszczelniającej – należy zwrócić na niego szczególnie wtedy, gdy produkt ma być używany w instalacjach wodnych. Istotne jest bowiem, by zawierał on jedynie bezpieczne składniki. Wśród nich powinna znaleźć się woda oraz olej parafinowy. Warto także sprawdzić, czy producent na opakowaniu informuje o tym, że pasta nie podrażnia skóry i nie brudzi dłoni.

Zakres temperatur – chodzi tu przede wszystkim o wartości, na jakie jest odporna pasta uszczelniająca. Zazwyczaj zakres ten wynosi od -30°C do 150°C. Należy mieć na uwadze fakt, że w przypadku past do kominków wartości górne mogą być nawet dziesięciokrotnie wyższe.

Maksymalne ciśnienie – poszukiwanie pasty warto od razu zawęzić do produktów, które mogą pracować przy ciśnieniu o wartości co najmniej 20 barów.

Opakowanie – ten aspekt ma znaczenie, jeśli chodzi o wygodę użytkowania pasty uszczelniającej, ponieważ dostępne są w kubku lub tubie. Pierwsze opakowanie pozwoli bez przeszkód wykorzystać cały produkt, zaś aplikacja z tuby jest prostsza i precyzyjniejsza.

Czy producent pasty uszczelniającej ma znaczenie?

Zaufany i sprawdzony producent pasty uszczelniającej to gwarancja wysokiej jakości produktu. Na rynku znajdziemy bowiem dziesiątki różnego rodzaju preparatów, dlatego warto mieć świadomość, że te najtańsze nie zapewnią takich samych efektów, jak produkty znanych i cenionych firm.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Smar techniczny – rodzaje i zastosowanie

Smar silikonowy – zastosowanie i jaki wybrać?

Smar grafitowy – zastosowanie, do czego, cena

Pasta termoprzewodząca – jaka najlepsza, rodzaje, jak nałożyć?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco