Odtłuszczanie metalu przed malowaniem – jak i czym odtłuścić metal?

2 grudnia 2021 0

Autor:

Wśród profesjonalnych wyrobów lakierowych można obecnie znaleźć szeroką paletę farb oraz lakierów do powierzchni wykonanych z metalu. Wykorzystuje się je zarówno w przemyśle, jak i w warunkach domowych. Służą do malowania elementów wielu różnych konstrukcji, takich jak place zabaw, altany czy nawet domki, a także do odnawiania maszyn rolniczych, przyczep, rowerów i innych pojazdów. By poprawnie przeprowadzić malowanie metalu, należy przede wszystkim dobrać odpowiednią farbę, jak i technikę malowania, ale również zadbać o przygotowanie powierzchni metalu i odtłuszczenie jej przed przystąpieniem do pracy. Jak prawidłowo wykonać odtłuszczanie metalu przed malowaniem? Jak i czym odtłuścić metal? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

Odtłuszczanie metalu przed malowaniem – po co?

Metal odtłuszcza się przed malowaniem nowym lakierem czy farbą po to, by warstwa nowego pokrycia nie odpadła niedługo po malowaniu. Warto pamiętać, że nie tylko odtłuszczanie powierzchni ma znaczenie, ponieważ przed malowaniem warto wykonać również czyszczenie z rdzy i resztek organicznych. Poprawne przygotowanie powierzchni metalowej oraz użycie odpowiedniej farby to klucz do efektywnego malowania i długoterminowego odświeżenia przedmiotu metalowego.

Czym odtłuścić metal przed malowaniem?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czym odtłuścić metal przed malowaniem? Odtłuszczanie metalu przed malowaniem wykonuje się z użyciem przeznaczonych do tego celu produktów. Są one ogólnodostępne. Jednak wybierając preparat do zastosowania w przemyśle specjalistycznym, najlepiej skonsultować się z producentem farby czy lakieru i ustalić, jaki produkt będzie najlepszy do czyszczenia danej powierzchni. Dzięki temu uniknie się ewentualnych błędów czy zniszczenia powierzchni metalowej.

Najpopularniejszym sposobem na odtłuszczanie metalu jest zastosowanie rozpuszczalnika. Uniwersalne rozpuszczalniki najlepiej sprawdzą się do usuwania starych powłok farb ftalowych, chlorokauczukowych, chemoutwardzalnych, olejnych, renowacyjnych oraz klejów. Zdecydowanie najskuteczniejszym rozpuszczalnikiem będzie aceton. Co więcej, nadaje się nie tylko do odtłuszczania metalu, ale również drewna, gliny czy porcelany. Inny rozpuszczalnik, który cieszy się równie dużą popularnością to benzyna ekstrakcyjna. Można nią wyczyścić części maszyn, a także odtłuścić powierzchnię przed lakierowaniem. Wśród rozpuszczalników wyróżnia się także benzynę lakową, rozpuszczalnik epoksydowy oraz rozpuszczalnik poliuretanowy.

Oprócz przedstawionych powyżej rozwiązań, do odtłuszczania metalu można także zastosować środki specjalistyczne. Nie mają właściwości rozpuszczających, jak rozpuszczalniki, a jedynie właściwości czyszczące. Wykorzystywane są głównie w motoryzacji do usuwania plam z olejów i smarów. Oprócz tego wykorzystywane są w gastronomii, gdzie świetnie radzą sobie z tłuszczem. W końcu świetnie sprawdzą się także do przygotowywania metalowych powierzchni do powtórnego malowania.

Jak odtłuścić metal?

Na samym początku należy przemyć powierzchnię metalową delikatnym detergentem rozcieńczonym z wodą. Ten etap pozwoli pozbyć się wstępnych zabrudzeń przed przystąpieniem do właściwego etapu odtłuszczania. Następnie należy dokładnie zetrzeć i zmatowić starą powłokę. Do tego zadania najlepiej użyć papieru ściernego lub drucianej szczotki. Warto skupić się na tym etapie, by na powierzchni nie pozostały żadne elementy starych lakierów czy farb, a także rdza. Kolejnym etapem będzie usunięcie pyłu, który powstał przy ścieraniu i matowieniu powłoki metalowej. Najlepiej będzie zrobić to z pomocą odkurzacza. Jeśli to konieczne, można jeszcze raz przemyć powierzchnię wodą z detergentem. Gdy metalowa powłoka wyschnie, należy zamoczyć ściereczkę lub gąbkę w rozpuszczalniku czy też w środku do odtłuszczania i delikatnymi ruchami przetrzeć całą powierzchnię, która wymaga odtłuszczenia. W przypadku, gdy na materiale znajdują się fragmenty z plamami po kleju, żywicy czy innej tłustej substancji, należy mocniej je poszorować, by skutecznie oczyścić powierzchnię metalową. Kiedy tylko wszystkie tłuste plamy zostaną usunięte, powierzchnia jest gotowa do malowania. W tym celu należy pokryć ją farbą podkładową lub docelową farbą czy lakierem (w zależności od zaleceń na opakowaniu).

Odtłuszczanie powierzchni metalowych – podsumowanie

Odpowiednie przygotowanie, a następnie odtłuszczenie oraz pomalowanie elementów metalowych na terenie ogrodu czy też w domu nie jest trudnym zadaniem. Problemy zaczynają się wówczas, gdy odnawia się maszyny hydrauliczne lub rolnicze czy też sprzęt ciężki. Warto wtedy zorientować się, które z elementów można tak naprawdę malować lub lakierować, a w przypadku których materiałów warto tego procesu unikać.

Galwanizacja – co to jest, rodzaje, zastosowanie

Klej do metalu – jaki kupić?

Odrdzewiacz – jaki kupić?

Jak zabezpieczyć śruby przed korozją?

Jak odkręcić zapieczoną i zardzewiałą śrubę?

Usuwanie rdzy – jak i czym odrdzewić narzędzia?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco