Galwanizacja – co to jest, rodzaje, zastosowanie

20 grudnia 2021 0

Autor:

Galwanizacja zyskuje coraz większą popularność przy zabezpieczaniu oraz wykańczaniu rozmaitych powierzchni metalowych. Poszczególne elementy są poddawane obróbce i nanosi się na nie niewielkie fragmenty metalu. Całość musi być wykonywana bardzo starannie i precyzyjnie. Z omawianego zabiegu korzysta się m.in. w zakładach przemysłowych oraz w branży motoryzacyjnej.

Co to jest galwanizacja?

Galwanizacja jest popularna praktycznie na całym świecie. To właśnie z jej pomocą można zwiększyć przewodnictwo elektryczne obrabianego elementu oraz jego odporność na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Dany element staje się wytrzymały, trwały i wydłuża swoją żywotność. Zwiększa się również efekt odbicia.

Na obrabianej warstwie metalu pojawia się inny metal. Kluczem do sukcesu jest to, aby całość była wykonana poprawnie i bez jakichkolwiek uchybień. Nie obejdzie się też bez umiejętnego dobrania metalu. Galwanizacja jest realizowana na wielu płaszczyznach. Może być wykorzystywana m.in. w celach dekoracyjnych. W tym celu korzysta się zazwyczaj z chromowania.

Galwanizacja zastosowanie

Z galwanizacji korzystają pracownicy przemysłowi, ale również właściciele zabytkowych aut. Niektóre elementy wchodzące w skład takich samochodów są poddawane chromowaniu. W ten sposób zyskują estetyczny i bardzo atrakcyjny wygląd. Samochód wygląda zjawiskowo i może brać udział w różnego rodzaju zlotach oraz zjazdach.

Procesy galwaniczne mają jedno podstawowe zadanie, a mianowicie zabezpieczają przed pojawianiem się korozji. W tej sytuacji warto postawić na miedziowanie. Jednocześnie w obrabianych elementach metalowych zwiększa się przewodnictwo elektryczne i cieplne. Alternatywą jest niklowanie (elektronika i wykańczanie armatury sanitarnej) oraz posrebrzanie (nadawanie obrabianym elementom ozdobnych właściwości). Jak widać całość trzeba sobie dokładnie przemyśleć, aby wybrać optymalny proces galwaniczny i dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb.

Rodzaje galwanizacji

Galwanizacja dzieli się współcześnie na kilka podstawowych rodzajów. Duże znaczenie ma w tym wszystkim to, jaką funkcję ma pełnić poddana obróbce powłoka. Może być to funkcja:

– galwanizacja ochronna,

– galwanizacja techniczna,

– galwanizacja ozdobna (dekoracyjna).

Co za tym idzie mniej doświadczeni użytkownicy często nie wiedzą, z którego konkretnie procesu skorzystać. Do podstawowych rodzajów procesów galwanicznych można zaliczyć: niklowanie, posrebrzanie, chromowanie, cynkowanie, miedziowanie i cynowanie. Niektóre z tych procesów zostały opisane wyżej i to właśnie one cieszą się obecnie największym zainteresowaniem ze strony klientów.

Trzeba mieć pełną świadomość tego, że obróbce mogą być też poddane elementy wykonywane z tworzyw sztucznych. Wymaga to większego zaangażowania oraz szerokich umiejętności. Ten proces galwaniczny jest nazywany metalizacją. Nie da się ukryć, że brak podstawowej wiedzy na temat przeprowadzania procesów galwanicznych może być dużą przeszkodą, ale wtedy pozostaje bazować na doświadczeniu fachowców.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Odtłuszczanie metalu przed malowaniem – jak i czym odtłuścić metal?

Tarcza do cięcia metalu – jaką kupić?

Obróbka plastyczna metali – co to jest, rodzaje

Noże tokarskie do metalu

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco