Jak odkręcić zapieczoną i zardzewiałą śrubę?

17 kwietnia 2020 0

Autor:

Każdy, kto choć raz zmagał się z problemem dotkniętych rdzą śrub wie, że są one bardzo trudne do odkręcenia. Tak drobna sprawa może skutecznie zniechęcić do dalszej pracy. Jak odkręcić śrubę? Na szczęście istnieje rozwiązanie tej kłopotliwej sytuacji. Te niedrogie sposoby możesz wykorzystać kolejnym razem, kiedy przyjdzie Ci się mierzyć ze spieczoną śrubą. Pozwolą Ci uniknąć nerwów i zaoszczędzić wiele czasu.

Narzędzia do odkręcania zapieczonych śrub

Choć wiele osób na samym początku do odkręcenia zardzewiałych śrub sięga po klucze płaskie, zdecydowanie nie jest to rozwiązanie najskuteczniejsze. Warto od razu wybrać klucz nasadowy lub oczkowy. Mają one dodatkowo dużo dłuższe ramiona, które znacząco zwiększają siłę działającą na spieczoną śrubę. Najlepszym sposobem na jej odkręcenie jest naprzemienne kręcenie kluczem w prawą i lewą stronę. W trudnych przypadkach warto sięgnąć również po młot, który służy do uderzania w ramię klucza. Dzięki temu można zwiększyć moc pracy narzędzia. Pozwoli to szybciej i łatwiej odkręcić spieczoną śrubę.

Preparaty do odrdzewiania śrub

Jeśli narzędzia okazują się nieskuteczne przy odkręcaniu zardzewiałych śrub, warto sięgnąć specjalistyczne preparaty. Najczęściej stosowana do tego celu jest nafta, ponieważ wyróżnia się świetnymi właściwościami penetrującymi. Już jednorazowe pokrycie śruby preparatem sprawi, że śruba się poluzuje. Niestety, na efekty trzeba jednak chwilę poczekać. Z tego powodu powstała alternatywa dla nafty, czyli specjalne środki odrdzewiające, które wyposażone są w składniki o szybkim działaniu. Wystarczy jedynie spryskać nim śrubę i poczekać dosłownie kilka minut na działanie preparatu. Zobaczysz, jak szybko i skutecznie rozpuszcza rdzę. Wiele osób ceni sobie także pianki penetrujące, które działają praktycznie tak samo, jednak mają odmienny sposób aplikacji. Jak widać, wybór produktów jest duży, dlatego z całą pewnością będziesz w stanie dopasować konkretne rozwiązanie do swoich potrzeb. Jaki odrdzewiacz kupić opisujemy w innym artykule: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/narzedzia-porady/odrdzewiacz/

Podgrzewanie zardzewiałych śrub

Może się zdarzyć, że śruba będzie na tyle zardzewiała, że nie pomoże ani odkręcanie ich narzędziami, ani zastosowanie specjalnych preparatów. W takim przypadków można skorzystać z jeszcze jednej metody, jaką jest podgrzanie zardzewiałych miejsc przy użyciu palnika. Pod wpływem wysokiej temperatury śruby powinny odpuścić. Do wykonania tej pracy niezbędna jest jednak odrobina doświadczenia, ponieważ nieprawidłowo wykonane podgrzewanie spowoduje więcej strat niż pożytku. Jeśli śruba będzie nagrzewana zbyt długo, połączenie śrubowe może zostać uszkodzone, a sama śruba ulegnie rozhartowaniu, a także zniekształceniu. Jeśli do tego dojdzie, następna próba jej rozkręcenia prawdopodobnie zakończy się fiaskiem.

Istnieje także inne urządzenie, które może pomóc w odkręceniu zardzewiałych śrub za pomocą ciepła. Jest to podgrzewacz indukcyjny, czyli sprzęt elektryczny, którego zadaniem jest zamiana prądu o zwykłym napięciu w prąd o wysokiej częstotliwości. A to wszystko za sprawą falownika, który jest wbudowany w podgrzewacz. Spirale wytwarzają pole magnetyczne, w obrębie którego należy umieścić spieczoną śrubę, aby temperatura zaczęła rosnąć. Podgrzewacz indukcyjny najlepiej sprawdzi się do odkręcania zardzewiałych śrub w silnikach i innych, podobnych mechanizmach. Świetnie poradzi sobie również przy dużych elementach.

Usuwanie zardzewiałej śruby

Niektóre zapieczone i zardzewiałe śruby są na tyle zniszczone, że nie zadziałają na nie żadne przedstawione metody. W takim wypadku pozostaje tylko jedno wyjście, czyli usunięcie śruby. Do tego celu najlepiej będzie użyć wiertarki z wiertłem do metalu i po prostu rozwiercić śrubę lub zakrętkę. Należy jedynie uważać, by nie zniszczyć przy tym elementów, które znajdują się tuż obok śruby. Na koniec trzeba dobrze oczyścić przestrzeń i umieścić w niej nową śrubę.

Przeczytaj również:

Jak odkręcić obrobioną śrubę?

Usuwanie rdzy – jak i czym odrdzewić narzędzia?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco