Odrdzewiacz – jaki kupić?

11 grudnia 2019 0

Autor:

Odrdzewiacz to po prostu środek, który używany jest do usuwania rdzy. Ma on wszechstronne działanie i dostępny jest w wielu różnych rodzajach. Warto więc przed zakupem dobrze zapoznać się z różnymi typami odrdzewiaczy, ponieważ bardzo często na opakowaniu próżno szukać informacji o tym, jaki składnik czynny zawiera dany produkt. Bez tego nie jest łatwo ocenić, jakie mieć działania niepożądane może wywoływać odrdzewiacz.

Jak działa odrdzewiacz?

Na samym początku warto wspomnieć, że nie istnieje odrdzewiacz, który cofa proces korozji. Tak samo, jak nie ma sposobu na to, by zmienić tlenek w zdrowy metal. Zadaniem odrdzewiaczy jest za to usuwanie rdzy, choć warto mieć na uwadze, że ubytek powstający w metalu jest nieodwracalny. Jeśli chodzi o rdzę, można spróbować ją zdrapać, np. drucianą szczotką lub za pomocą konkretnych substancji oddzielić warstwę rdzy od podłoża, a następnie roztworzyć.

Rodzaje odrdzewiaczy

Na rynku możemy znaleźć kilka różnych grup produktów, które zwyczajowo nazywa się odrdzewiaczami. Różnią się od siebie przede wszystkim składem, a co za tym idzie również właściwościami i skutecznością działania. Oto one:

Penetratory – to produkty, które idealnie sprawdzają się do odrdzewiania śrub, gdyż posiadają właściwości penetrujące, oczyszczające, a także smarujące, co umożliwia poruszenie zapieczonego elementu. Jednym z tego typu środków jest na przykład WD-40, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Trzeba jednak przyznać, że nie są to produkty zbyt ekonomiczne, ponieważ szybko się zużywają.

Kwasy – służą przede wszystkim do rozpuszczania rdzy. Sprawdzają się do tego środku do usuwania rdzy, które możemy znaleźć praktycznie w każdym sklepie motoryzacyjnym. Jednak na podobnej zasadzie działa również zwykły ocet, który znajdziemy w kuchni. Należy jednak pamiętać, że nie wolno ich używać na materiały wykonanych z metali podatnych na korozję, ponieważ kwasy to produkty, które przyspieszają korozję. Właśnie dlatego po zastosowaniu takiego środka wymagane jest użycie dodatkowo produktu, który go wyprze. Odrdzewiaczy na bazie kwasów używa się więc na śruby, które szybko można zastąpić nowymi.

Odrdzewiacze z siarczkiem molibdenu – te środki, podobnie, jak wspomniane na początku penetratory, posiadają w większości przypadków również właściwości penetrujące. Oprócz tego są to również produkty ochronne, które wytwarzają cieniutką powłokę o wysokiej odporności na utlenianie, co znacząco opóźnia powstawanie korozji.

Środki specjalistyczne – do grona tych produktów można zaliczyć chociażby odrdzewiacze do podwozia. Konkretne rodzaje mogą różnić się od siebie składem – niestety, zwykle nie jest on dokładnie wskazany. Możemy jedynie opierać się na opisie producenta i warto stosować się do tych instrukcji. Tego typu środki umożliwiają usuwanie ognisk rdzy, jednak mogą powodować także korozję na innych materiałach lub niszczyć elementy wykonane z tworzyw sztucznych. Zawsze jest to precyzyjnie opisane w instrukcji.

Odrdzewiacze – jakie mogą mieć zastosowanie?

Odrdzewiacze to produkty, które przydają się podczas wykonywania poprawek blacharskich oraz lakierniczych. Warto jednak pamiętać, że nie zadziałają tak dobrze solo, jak w duecie. Warto używać ich razem z innymi narzędziami, które pomogą mechanicznie zeszlifować większe ogniska, a także wżery. Dobrze jest również pamiętać, że preparat antykorozyjny to nie to samo, co środek odrdzewiający. On jedynie chroni, jednak nie można go stosować jako środka do usuwania śladów korozji.

Co w sytuacji, gdy zastosujemy odrdzewiacz do metalu? Nie można zapomnieć, że jest on na tyle silny, że usuwa również powłokę ochronną z metalu. Właśnie dlatego po jego użyciu trzeba jak najszybciej zabezpieczyć powierzchnię. Można to zrobić raz, by efekt był trwały i do tego celu stosuje się specjalne środki zalecane przez producenta. Można także zastosować preparaty działające doraźnie, czyli opóźniające powstawanie korozji.

Odrdzewiacz – podsumowanie

Bez względu na to, na jaki odrdzewuacz się zdecydujemy, warto mieć na uwadze fakt, że elementy konstrukcyjne powinno się odrdzewiać w sposób delikatny, zwracając uwagę na ich trwałość. Z kolei już w przypadku śrub nie trzeba się tym tak bardzo przejmować, ponieważ w łatwy sposób wymienimy je na nowe. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów odrdzewiaczy, dlatego warto poświęcić chwilę na wybór najlepszego rodzaju do konkretnego przypadku. Najlepiej porównać ze sobą specyfikacje i instrukcje przygotowane przez producentów konkretnych środków.

 

W innych artykułach opisujemy:

Jak zabezpieczyć śruby przed korozją?

Jak odkręcić zapieczoną i zardzewiałą śrubę?

Usuwanie rdzy – jak i czym odrdzewić narzędzia?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco