Czyszczenie aluminium – jak i czym wyczyścić?

30 sierpnia 2021 0

Autor:

Aluminium to metal dość delikatny. Metal ten jest szeroko wykorzystywany w różnych dziedzinach, dzięki jego cennym właściwościom. Potrafi on wchodzić w reakcje w połączeniu z innymi substancjami chemicznymi. Podczas czyszczenia tego metalu należy zachować szczególną ostrożność. Należy również pamiętać, że organizm ludzki jest bardzo podatny na wchłanianie pierwiastka, jakim jest glin. Używając niewłaściwych substancji do czyszczenia aluminium można zaszkodzić sobie oraz doprowadzić do uszkodzenia tworzywa. O jakich zasadach pamiętać kiedy zabierzemy się za czyszczenie aluminium ? W jaki sposób to robić? O tym poniższy artykuł.

Czym wyczyścić aluminium?

Tak powszechnie stosowany metal jakim jest aluminium, posiada wiele zalet i właściwości. Należy do nich zaliczyć między innymi odporność na korozję, plastyczność, duża wytrzymałość oraz niewielką wagę metalu. Aluminium jest metalem jednym z najczęściej wykorzystywanych w przemyśle. Stąd też metal ten jest narażony na różnorakie zabrudzenia tj. farby, naloty. Metal ten stosuje się w wielu urządzeniach technicznych, które są narażone na różnego rodzaju zabrudzenia, a ich wygląd estetyczny dla właścicieli jest bardzo ważny. Podczas czyszczenia aluminium należy być ostrożnym z używaniem różnych substancji, które mogą uszkodzić aluminium. Jest ono szczególnie wrażliwe na działanie środków chemicznych o odczynie zasadowym oraz kwaśnym.

Do czyszczenia aluminium można bezpiecznie użyć następujących sposobów:
– roztwory składające się z 5% kwasu cytrynowego i 50% amoniaku,
– czyszczenie mechaniczne z użyciem myjek parowych,
– silne środki chemiczne,
– piaskowanie,
– sodowanie,
– myjki ultradźwiękowe,
– domowe sposoby.

Najbezpieczniejszym sposobem będą roztwory kwasu i amoniaku oraz myjki parowe. Dzięki nim aluminium zachowa swój połysk oraz nie będzie narażone na uszkodzenia. Poprzez stosowanie silnych środków chemicznych aluminium może utracić swoją połyskliwość. Sodowania i piaskowania używa się w przypadku czyszczenia powierzchni chropowatych, pokrytych farbami i lakierami. Natomiast naloty na aluminium usuwa się za pomocą myjek ultradźwiękowych. Z ich pomocą można wyczyścić nawet trudno dostępne miejsca.

Czyszczenie aluminium domowymi sposobami (sodą, kwaskiem cytrynowym, płynem do mycia naczyń)

W porównaniu do innych sposobów na czyszczenie aluminium, domowe sposoby są bardzo bezpieczne. Aluminium jako metal bardzo delikatny jest dość podatny na wszelkie uszkodzenia, również w wyniku działania substancji chemicznych. Domowe sposoby czyszczenia tego metalu sprawdzą się szczególnie w przypadku aluminiowych sztućców, naczyń, mebli i elementów wystroju. Do tego celu można wykorzystać roztwory wody utlenionej lub sody. Należy jednak unikać długiego kontaktu naczyń z sodą, gdyż może ona powodować przebarwienia.

Czyszczenie naczyń aluminiowych kwasem lub kwaskiem cytrynowym może doprowadzać do powstawania reakcji, podczas których wytrącają się szkodliwe związki jonów glinu. Dlatego nie jest zalecane używanie ich do czyszczenia aluminium. Kwasku cytrynowego, a nawet octu można używać do czyszczenia przedmiotów, które nie mają styczności z kuchnią i żywnością, .np. meble, elementy wystroju. Można do tego celu zrobić pastę z mąki, soli i octu, która posiada właściwości ścierne, zachowując przy tym bezpieczeństwo czyszczonego przedmiotu.

Bezpieczne są również płyny do mycia naczyń. Są one jednak mało wydajne w przypadku usuwania przebarwień. Popularnym urządzeniem w kuchniach są kawiarki, których nieprawidłowe czyszczenie może doprowadzić do powstawania przebarwień i nalotów, które obniżają jakość otrzymywanego napoju. Dlatego też czyszczenie kawiarek powinno odbywać się regularnie i wyłącznie z użyciem ciepłej wody i delikatnej szczotki. Definitywnie zakazane jest używanie do tego celu jakichkolwiek środków chemicznych.

Jak czyścić aluminiowe elementy hydrauliczne?

W przypadku elementów hydraulicznych takich jak rury aluminiowe należy również zachować wysoką ostrożność. Czyszczenie ich za pomocą popularnego środka jakim jest tzw. Kret może doprowadzić do silnych uszkodzeń całej instalacji hydraulicznej, ponieważ środek ten w swoim składzie zawiera wodorotlenek sodu, który rozpuszcza aluminium.

Czyszczenia instalacji kanalizacyjnych i hydraulicznych warto dokonywać po uprzednim kontakcie z hydraulikiem. Pomoże on dobrać odpowiednie środki czyszczące, które nie zaburzą stanu rur. Do czyszczenia aluminiowych instalacji należy więc używać środków chemicznych o pH 6-8, które w swoim składzie nie zawierają dodatku chloru. Swoją rolę spełnią również substancje takie jak benzen i aceton, które są popularnymi rozpuszczalnikami wodnymi. W każdym przypadku podejmowanego czyszczenia aluminium należy zachować stosowną ostrożność, aby nie pogorszyć stanu metalu oraz nie zaszkodzić własnemu zdrowiu.

Zapraszamy do przeczytania:

Polerowanie aluminium – jak i czym polerować aluminium?

Cięcie aluminium – jak i czym ciąć?

Rodzaje aluminium, klasyfikacja i oznaczenia

Frezowanie aluminium – jakie wybrać?

Frezy do aluminium – charakterystyka i budowa

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco