Usuwanie fugi – jak i czym usunąć starą fugę?

30 sierpnia 2021 0

Autor:

Fugi to wypełnienie przestrzeni pomiędzy układanymi na ścianach lub podłodze płytkami. Równocześnie pełnią one funkcję estetyczną i dekoracyjną, gdyż właściwie położone fugi w połączeniu z płytkami potrafią nadać niebywałego szyku pomieszczeniu oraz zupełnie zmienić jego charakter. Posiadają one jednak jedną wadę – z biegiem czasu tracą cały swój urok, stają się szare i sprawiają efekt brudnych. Fakt ten często zmusza właścicieli do całkowitej wymiany fug. Stają oni wtedy jednak przed ciężkim wyzwaniem, jakim jest usunięcie obecnych wypełnień spomiędzy płytek. Sposoby na szybkie i skuteczne usuwanie fugi przedstawia poniższy artykuł.

Usuwanie fugi – dlaczego fugi z czasem szarzeją?

Wśród podstawowych przyczyn zmiany wyglądu fug należy wymienić stały ich kontakt z wilgocią, a także osadzanie się zanieczyszczeń, które powstają jeśli fugi i płytki nie są regularnie i odpowiednio czyszczone. Można na nich zauważyć również oznaki pleśni. Nie tylko zanieczyszczenie fug zmusza właścicieli do ich wymiany. Przyczyniają się do tego również liczne uszczerbki, do których doprowadza kruszenie się fug. Może do tego doprowadzić długi czas obecności fug lub ich nieprawidłowe położenie.

Powierzchowne zanieczyszczenie fug można usunąć za pomocą odpowiednich środków chemicznych i szczotek o twardym włosiu. W przypadku pleśni, na rynku są obecne preparatu odgrzybiające do fug. Nie ma przymusu, aby z powodu zabrudzonych fug zajmować sobie czas usuwaniem wszystkich płytek, co wymaga o wiele więcej wysiłku niż renowacja samej fugi. Na szczęście istnieją sposoby na usunięcie fug, dzięki którym oszczędzimy sobie pracy i unikniemy kosztów zakupu nowych płytek.

Czym usunąć fugę?

W sklepach budowlanych dostępnych jest mnóstwo narzędzi, ułatwiających usunięcie starych, zanieczyszczonych fug. Sposób usuwania fug oraz typ narzędzi jest zależny od typu i składu fugi. Należy je dobierać tak, aby nie doprowadzić do uszkodzenia płytek i znacznie ułatwić sobie pracę. Wśród najczęściej używanych narzędzi do usuwania fug należy wyróżnić:

– elektryczny przecinak oscylacyjny,

– nożyki,

– śrubokręty z płaskimi końcówkami,

– rylec do spoin,

– zestawy do usuwania fug dremel,

– szlifierki z końcówką do frezowania,

– nakładki na wiertarki.

Oprócz narzędzi istnieją również odpowiednie środki chemiczne do usuwania fug. Podczas ich używania należy jednak zachować ostrożność, stosować je według ścisłych zaleceń producenta oraz nie doprowadzać do kontaktu owych środków z organizmem.

Jak usunąć starą fugę?

Sposób czyszczenia fug należy dobierać w zależności od rodzaju fug. W trakcie pracy warto uważać, aby nie uszkodzić obecnych płytek. W trakcie usuwania fugi możliwe jest zabrudzenie płytek, które z powodzeniem można usunąć za pomocą czyszczących środków chemicznych. Dzięki nim stan płytek zostanie nienaruszony, a zalegające na nich pozostałości fugi łatwiejsze do usunięcia.

Rodzaje fug

Przymierzając się do zlikwidowania zabrudzonych fug, należy zwrócić uwagę na ich rodzaj. Wśród najczęściej spotykanych rodzajów fugi wyróżnia się:

– fugi cementowe,

– fugi mineralne,

– fugi epoksydowe,

– fugi silikonowe.

Usuwanie fugi cementowej

Fugi cementowe najłatwiej będzie usunąć z użyciem narzędzi, tj. rylec, nożyczki lub wiertarki z odpowiednią nakładką.

Usuwanie fugi mineralnej

Fugi mineralne, inaczej ceramiczne również wymagają użycia narzędzi ze względu na ich twardość. Do ich usunięcia można użyć szlifierki z końcówką do frezowania lub wiertarki z nakładką. Użycie rylca lub noży może się okazać dość pracochłonne i wymagać intensywnego wysiłku do usunięcia fugi mineralnej. Po usunięciu fugi, szczeliny między płytkami i całą powierzchnię można oczyścić używając odkurzacza.

Usuwanie fugi epoksydowej

Fugi epoksydowe są najmocniejszym i najtrwalszym typem fug. Ich usunięcie jest możliwe z użyciem szlifierki kątowej lub narzędzia wielofunkcyjnego z właściwymi nakładkami, bądź końcówkami. Swoją rolę w tym przypadku może spełnić również opalarka elektryczna, która odpowiednio stopi fugę i ułatwi jej usunięcie.

Usuwanie fugi silikonowej

Fugi silikonowe, inaczej elastyczne najłatwiej jest usunąć z pomocą środków chemicznych. Nałożenie ich bezpośrednio na fugę i odczekanie zaleconego czasu, doprowadzi do jej zmiękczenia, dzięki czemu usunięcie fugi stanie się bardzo proste. Można do tego użyć gąbki, ściereczki lub drapaka. W każdym przypadku należy jednak pamiętać o tym, by obecne płytki zachowały swój pierwotny stan bez jakichkolwiek uszkodzeń.

Jak zabezpieczyć fugi?

Usuwanie fugi nie jest ostatecznością jeśli jej struktura nie jest naruszona, a jedynym problemem jest jej zanieczyszczenie. Brudne fugi można skutecznie doczyścić lub pomalować, używając do tego specjalnych farb, markerów i mas renowacyjnych. Należy to robić jednak bardzo ostrożnie i precyzyjnie. Bowiem jeden niewłaściwy ruch i barwę zmienią nie tylko fugi, ale też płytki. Przez pewien czas po renowacji, fugi należy utrzymywać w wilgotnym stanie, co zabezpieczy je przed pękaniem. Następnie fugi trzeba zabezpieczyć odpowiednim środkiem impregnującym, co ochroni je przed zabrudzeniami, pleśnią i osadzaniem się brudu. Fugi zachowają swój pierwotny stan na bardzo długo, pod warunkiem, że będą regularnie czyszczone, co uniemożliwi wnikanie zanieczyszczeń do ich wnętrza.

W naszych kolejnych artykułach opisujemy:

Usuwanie silikonu – jak i czym usunąć silikon?

Czyszczenie aluminium – jak i czym wyczyścić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco