Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej?

30 sierpnia 2021 0

Autor:

Blacha trapezowa jest coraz popularniejszym materiałem używanym jako pokrycie dachowe. Jest to bowiem bardzo funkcjonalne i skuteczne rozwiązanie. Blacha trapezowa ma profil fali w kształcie trapezu. Jest bardzo cienka, a wykonuje się ją ze stali lub aluminium pokrytego specjalną powłoką ochronną. Jej dużą zaletą jest lekkość oraz wyjątkowa wytrzymałość na uszkodzenia. Dzięki temu, że można nadać jej praktycznie dowolny kolor, blacha trapezowa świetnie dopasowuje się do estetyki każdego budynku. Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej? Jak gęsto wkręcać wkręty do blachy trapezowej? Jakie wkręty do blachy trapezowej? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Mocowanie blachy trapezowej

Blacha trapezowa to materiał nawet dziesięć razy lżejszy w porównaniu z klasyczną dachówką ceramiczną. Co więcej, nie wymaga ona szczególnie mocnej więźby dachowej. Za jej jedyny minus uważa się fakt, że nie naśladuje tak dobrze klasycznej dachówki, jak robi to na przykład blachodachówka. Jednak jest od niej znacznie tańsza i łatwiejsza w montażu.

Zanim przejdzie się do montażu blachy trapezowej, konieczne jest przygotowanie połaci dachowej. Ponieważ w tym przypadku więźba dachowa nie jest zbyt mocno obciążona, montaż blachy trapezowej można przeprowadzić nie tylko podczas budowy domu od podstaw, ale i w trakcie remontu starszego budynku. Połacie dachowe należy najpierw pokryć łatami oraz kontrłatami drewnianymi lub cienkościennymi kształtownikami stalowymi. Ważne jest, by łaty były ułożone zgodnie z wytycznymi przedstawionymi w projekcie technicznym. Odstęp pomiędzy nimi nie może być większy niż 600 mm. Jeśli dach jest pochylony pod kątem powyżej 15°, nie ma już konieczności wykonywania dodatkowego uszczelniania pomiędzy dolną i górną płytą blachy. W przypadku, gdy nachylenie jest natomiast mniejsze niż 10°, należy wykonać dwa uszczelnienia, a przy kącie od 10° do 15° wystarczy jedno uszczelnienie.

Wkręty do blachy trapezowej – jakie będą najlepsze?

Blacha trapezowa montowana jest do łat przy pomocy wkrętów dachowych. Są to wkręty samowiercące z gumową uszczelką, gwarantującą szczelne mocowanie. Na rynku dostępne są wkręty z główką sześciokątną na klucz 8 lub 10, a także wkręty z główką kulistą do wkręcania przy pomocy klucza imbusowego. Samowiercąca końcówka wkrętu została stworzona w taki sposób, aby szybko przewiercała się przez blachę. Gwint zapewnia zaś dobrą wytrzymałość mocowania, a kolor powłoki wkrętów jest dopasowany do koloru pokrycia dachowego.

Do mocowania blachy używa się blachowkrętów o średnicy 4,8 mm oraz o długości 20 mm. Jeśli chodzi o wkręty do mocowania blachy na konstrukcji drewnianej, to ich średnica wynosi 4,8 mm, a długość 35 mm. Ponadto w celu ułatwienia pracy, podczas wkręcania wkrętów warto użyć uchwytów magnetycznych z odpowiednią końcówką.

Jak gęsto wkręcać wkręty do blachy trapezowej? Ile wkrętów na m2 blachy trapezowej?

Do zamontowania blachy trapezowej na jednym metrze kwadratowym połaci dachowej potrzeba od około 5 do 8 wkrętów. Konkretna liczba wkrętów zależy od tego, jak bardzo skomplikowana jest powierzchnia dachu. Standardowa blacha trapezowa, której wysokość profilu wynosi 20 mm, będzie potrzebowała najprawdopodobniej 6 wkrętów mocujących o wymiarach 4,8 mm/35 mm na każdy metr kwadratowy. Do takiego typu blachy trapezowej mocuje się jeden wkręt mocujący w co drugiej dolnej podstawie trapezu profilu. Z kolei na nakładce, czyli w miejscu, w którym łączą się dwa arkusze blachy, należy wkręcić jeden wkręt łączący o wymiarach 4,8 mm/20 mm na każdym metrze bieżącym.

Jak wkręcać wkręty do blachy trapezowej?

Blachy trapezowe o profilach wysokości 35 mm (lub większej) należy łączyć na zakładce wzdłużnej na górnej podstawie trapezu. Należy pamiętać, by arkusze blachy zawsze ustawiać pod kątem prostym do linii okapu. Linia ta wyznacza bazę do układania następnych arkuszy blachy. Jeśli pojawią się jakiekolwiek nierówności połaci dachu, należy je zamaskować na kalenicy i na krawędziach dachu obróbkami dekarskimi.

Podczas mocowania blachy trapezowej do podłoża stosuje się wkręty z uszczelką gumową. Jest ona powiem odporna na wpływ temperatury oraz promieniowanie UV. Wkręt dokręca się do momentu, w którym uszczelka z gumy wyjdzie na około 1 mm poza podkładkę. W trakcie mocowania blachy trapezowej do łat nie wolno po niej chodzić. Jeżeli jest to konieczne, należy założyć buty o gumowych podeszwach i stąpać jedynie po dnie fal.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Wkręty nierdzewne – właściwości, zastosowanie, jakie kupić?

Blachowkręty nierdzewne – właściwości i zastosowanie

Wkręty samowiercące – rodzaje i zastosowanie

Jak mierzyć wkręty?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco