Rozdzielnica budowlana – co to jest, zastosowanie, jaką wybrać?

14 stycznia 2022 0

Autor:

Rozdzielnica budowlana inaczej erbetka występuje na wielu placach budowy. Rozdzielnice budowlane odpowiadają za skuteczne i regularne dostarczanie prądu do maszyn i sprzętów, z których korzysta się na budowach. W innych przypadkach wszelkie prace byłyby zaburzone i znacznie opóźnione.

Rozdzielnica budowlana – za co będzie odpowiadać?

Rozdzielnica budowlana będzie odpowiadać przede wszystkim za to, aby na działce budowlanej podłączyć prąd i zasilać urządzenia zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Powinna być podłączona bezpośrednio do wewnętrznej linii zasilającej. Co najważniejsze odpowiadają za to inwestorzy, dlatego warto poszerzyć na ten temat swoją wiedzę i mieć świadomość tego, do czego konkretnie służą popularne erbetki.

Erbetka budowlana – z czego się składa?

Erbetka to specjalnie skonstruowana skrzynka, w której znajdują się:

– aparatura sygnalizacyjna,

– aparatura pomiarowa,

– aparatura zabezpieczająca,

– aparatura sterownicza,

– aparatura rozdzielająca.

Brak któregokolwiek z wymienionych wyżej elementów sprawiłby, że rozdzielnica budowlana nie funkcjonowałaby na takim poziomie, na jakim życzyłby sobie tego klient/inwestor. Istotne jest to, aby wybrana erbetka była dopasowana do specyfiki konkretnej budowy. Inne rozdzielnice budowlane wybiera się na mniejsze place budowy, a inne na zdecydowanie większe. Kluczowe jest wsparcie doświadczonych specjalistów, którzy na temat takich erbetek wiedzą po prostu wszystko.

Podstawowym zabezpieczeniem opisywanej rozdzielnicy budowlanej jest wyłącznik nadmiaroprądowy (ewentualnie wyłączniki różnicowoprądowe). Dodatkowymi elementami składowymi są: gniazda oraz zaciski. Te ostatnie pełnią niezwykle istotną rolę ochronną, ponieważ odchodzą od nich różnicówki i chronią użytkowników przed porażeniem elektrycznym (np. podczas burzy lub awarii instalacji elektrycznej).

Dużą wagę w rozdzielnicach budowlanych przykłada się do odpowiednio skonstruowanej obudowy, która powinna się charakteryzować podwyższoną odpornością na działanie promieniowania UV (z racji tego tworzy się je z tworzywa sztucznego i lakieruje – alternatywą są malowane proszkowo rozdzielnice metalowe i stalowe). Ponadto erbetka musi być odporna na wilgoć, zapylenie, zmienne temperatury i zachlapania. Kluczowym parametrem jest w tym przypadku współczynnik IP.

Osoby inwestujące w rozdzielnice budowlane powinny mieć świadomość tego, że ich obudowy muszą być zamykane na klucz, tak aby wnętrze rozdzielnicy było zabezpieczone przed osobami trzecimi. W związku z tym warto regularnie sprawdzać stan techniczny erbetki i w razie czego jak najszybciej ją wymienić. W ten sposób dba się o bezpieczeństwo własne oraz innych ludzi. Najpopularniejsze obudowy występują obecnie w kolorze szarym.

Rozdzielnice budowlane – na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak widać dobieranie rozdzielnic budowlanych warto pozostawić prawdziwym profesjonalistom, ponieważ w przeciwnym razie inwestorzy narażają się na popełnienie dużego błędu i przykre konsekwencje. Na samym początku zainteresowani powinni się zastanowić nad tym, na jakim konkretnie placu budowy zostanie wykorzystana dana rozdzielnica budowlana. Następnie przechodzi się do wykorzystywanych gniazd i zabezpieczeń. Jak już zostało wspomniane kluczowym aspektem będzie wysoki współczynnik IP (ochrona przed czynnikami zewnętrznymi i awariami).

Jeśli chodzi o dobieranie erbetek do domów jednorodzinnych zaleca się korzystanie z rozdzielnic budowlanych wraz z 4 gniazdami dwufazowymi i 2 trójfazowymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć je z przedłużaczami i rozdzielaczami. Ważną kwestią jest też dobór renomowanego producenta oraz przeanalizowanie własnych możliwości finansowych. Szacuje się, że porządnie skonstruowana erbetka może kosztować kilkaset złotych (najprostsze modele około 200-300 złotych, natomiast te bardziej rozbudowane nawet powyżej 700 złotych). Atrakcyjną opcją będą rozdzielnice z uchwytami montażowymi, dzięki czemu nie będzie problemów z przymocowaniem erbetki do dowolnie wybranego podłoża (przydadzą się oczywiście kołki montażowe oraz śruby).

Zapraszamy do kolejnych artykułów w których opisujemy:

Rozdzielnica niskiego napięcia

Ogranicznik przepięć – podłączenie, co to jest, jak działa, budowa

Wyłącznik krańcowy – co to jest, rodzaje, właściwości

Rozłącznik izolacyjny – co to jest, jak dobrać, budowa, zastosowanie

Wyłącznik różnicowoprądowy – czym jest i w jaki sposób działa?

Wyłącznik nadprądowy – jak dobrać, podłączenie, charakterystyka

Bezpieczniki, elementy zabezpieczające instalacje elektryczne

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco