Rodzaje instalacji elektrycznych – podstawowe typy

12 stycznia 2022 0

Autor:

Instalacje elektryczne znajdują szerokie zastosowanie w wielu budynkach mieszkalnych oraz przemysłowych. Składają się z rozmaitych urządzeń o odpowiednio dobranych parametrach technicznych. Nad ich stworzeniem i montażem pracują doświadczeni specjaliści, tak aby nie narazić potencjalnych użytkowników na żadne niebezpieczne sytuacje (np. zwarcie). Poniżej przedstawiamy najważniejsze rodzaje instalacji elektrycznych.

Rodzaje instalacji elektrycznych ze względu na ich miejsce i sposób montażu oraz czas użytkowania

Instalacje elektryczne mogą być montowane w kilku wybranych miejscach. Chodzi o:

– instalacje przemysłowe – spotykane w zakładach przemysłowych i wydobywczych,

– instalacje budowlane (nieprzemysłowe) – znajdują uznanie we wszelkich budynkach użyteczności publicznej, a konkretniej w gospodarstwach domowych,

– instalacje rolnicze – można się z nimi spotkać m.in. na gospodarstwach rolnych, hodowlanych i ogrodniczych.

Kluczowe jest to, że pożądana instalacja elektryczna może być w różnoraki sposób montowana. W tym przypadku należy wyróżnić instalację: podtynkową (umieszcza się je w ściennych rowkach, w których zlokalizowane są przewody), natynkową (głównie w garażach oraz piwnicach, stosuje się do tego odpowiednio dobrane opaski) i wtynkową (istotne jest to, aby znalazła się tuż pod warstwą tynku, należy to zrobić niezwykle precyzyjnie i z pomocą klamer oraz drutów – ważne jest dobranie gniazd, puszek i łączników).

Zróżnicowany może być również czas użytkowania konkretnej instalacji elektrycznej. Ma to związek z podziałem instalacji na stałą oraz tymczasową.

Typy instalacji elektrycznej a rodzaj urządzenia

Instalacje elektryczne mogą być podzielone m.in. ze względu na rodzaj zasilanych urządzeń elektrycznych. Zainteresowani mają styczność z instalacjami oświetleniowymi i siłowymi. Obie wersje pełnią w budynkach bardzo ważną rolę. Instalacje oświetleniowe służą do zasilania wszelkich urządzeń grzewczych, podgrzewaczy wody i źródeł światła. Z racji tego spotyka się je w budynkach mieszkalnych.

Instalacje siłowe charakteryzują się nieco innymi parametrami, ponieważ odpowiadają za poprawne zasilanie odbiorników i urządzeń przemysłowych oraz silników. W związku z tym zauważa się je na terenie rozmaitych zakładów przemysłowych.

Jak jeszcze można podzielić instalacje elektryczne?

Wskazane wyżej rodzaje instalacji elektrycznych są zdecydowanie najpopularniejsze, chociaż nie można przy tym zapominać o klasyfikacjach dodatkowych. W dzisiejszych czasach instalacje elektryczne dzielą się również na te, które mogą pracować w tradycyjnych warunkach (o niewielkim wpływie czynników zewnętrznych), w warunkach szczególnych i trudnych (duży wpływ czynników zewnętrznych) oraz poza budynkami (kluczowy jest prawidłowy montaż).

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że instalacją elektryczną nazywa się też wszelkiego typu instalacje komputerowe czy też teletechniczne. Najlepiej porozmawiać na ten temat z doświadczonymi fachowcami, którzy wytłumaczą przeciętnym osobom na czym to wszystko polega i z jakimi rodzajami instalacji elektrycznych mają styczność na co dzień oraz w szczególnych warunkach. Coraz większą popularnością w dzisiejszych czasach cieszą się też instalacje alarmowe, sterowania i monitorowania, przeciwpożarowe oraz znajdujące zastosowanie w inteligentnym budownictwie. Nad ich doborem za każdym razem powinni czuwać wykwalifikowani specjaliści, tak aby po drodze nie narazić się na poważne zaniedbania i rażące błędy. Mogłoby to skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami.

Zapraszamy do kolejnych artykułów w których opisujemy:

Ogranicznik przepięć – podłączenie, co to jest, jak działa, budowa

Wyłącznik krańcowy – co to jest, rodzaje, właściwości

Rozłącznik izolacyjny – co to jest, jak dobrać, budowa, zastosowanie

Wyłącznik różnicowoprądowy – czym jest i w jaki sposób działa?

Wyłącznik nadprądowy – jak dobrać, podłączenie, charakterystyka

Bezpieczniki, elementy zabezpieczające instalacje elektryczne

Rozdzielnica budowlana – co to jest, zastosowanie, jaką wybrać?

Skoki napięcia w instalacji elektrycznej

Zabezpieczenie przewodów elektrycznych i instalacji

Awaria instalacji elektrycznej w domu

Zerowanie a uziemienie – co to jest i jakie są różnice?

Uziemienie domu – co to jest, rodzaje i na czym polega?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco