Rozdzielnica niskiego napięcia – co to jest, co zawiera?

25 kwietnia 2022 0

Autor:

Rozdzielnica to centrala, w których znajdują się rozmaite urządzenia sterownicze oraz elementy służące do bezproblemowego łączenia i rozdzielania obwodów. Mają niebagatelny wpływ na poprawne funkcjonowanie instalacji elektrycznej. W związku z tym muszą być właściwie dobrane. Odpowiadają za to doświadczeni specjaliści ze świata elektryki. Współcześnie projektowane rozdzielnice występują w formie natynkowej lub jako skrzynki wbudowane w ścianę. Sprawdź co zawiera standardowa rozdzielnica niskiego napięcia w domu.

Rozdzielnica niskiego napięcia i wysokiego – czym się od siebie różnią?

Rozdzielnica niskiego napięcia i wysokiego różnią się od siebie przede wszystkim miejscem występowania. Rozdzielnia niskiego napięcia znajduje zastosowanie na bardzo dużych przestrzeniach. To napowietrzne pola, które są podzielone na kilka sekcji, dzięki czemu transmisja energii może się odbywać na ogromnych odległościach. Rozdzielnice niskiego napięcia znajdują z kolei zastosowanie w domach jednorodzinnych.

Alternatywnym rozwiązaniem są tzw. rozdzielnice szafowe i skrzynkowe, jednak oba te modele występują przede wszystkim w pomieszczeniach o charakterze przemysłowym. Brak doświadczenia może doprowadzić do tego, że podjęcie ostatecznej decyzji, co do doboru odpowiedniej tablicy rozdzielczej będzie znacznie utrudnione. Co za tym idzie należy bazować na wiedzy fachowców.

Rozdzielnia niskiego napięcia – czym się charakteryzuje?

Rozdzielnica niskiego napięcia działa na stosunkowo prostej zasadzie. Rozdzielnice niskiego napięcia odpowiadają za poprawną pracę rozmaitych odbiorników dostarczając do nich prąd o optymalnych parametrach. Budowa takiej tablicy rozdzielczej nie jest zbyt skomplikowana, ponieważ składa się:

– z przewodu doprowadzonego do tablicy od skrzynki z licznikiem (po jednej stronie),

– z podłączonych obwodów (po drugiej stronie).

Ważne jest to, aby popracowali nad tym uznani specjaliści. Dzięki temu nie będzie dochodziło do żadnych błędów i przykrych niespodzianek. Zazwyczaj w domach jednorodzinnych zastosowanie znajduje jedna tablica rozdzielcza, chociaż zdarzają się sytuacje, że w większych domach mogą się pojawić przynajmniej dwie tablice (na każdym piętrze). Trzeba to bardzo dokładnie przeanalizować, dlatego też jeśli ktoś nigdy wcześniej się tym nie zajmował powinien jak najszybciej skonsultować się z fachowcami. Każda rozdzielnica niskiego napięcia powinna zawierać w sobie następujące elementy:

– ochronnik przeciwprzepięciowy – to doskonałe zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem,

– ogranicznik poboru mocy – na samym początku dochodzi do ustalenia maksymalnego limitu wartości mocy, a gdy zostanie on przekroczony zasilanie obwodu jest automatycznie odłączane,

– wyłącznik nadmiarowo-prądowy – ochrona przed negatywnymi skutkami niespodziewanych przeciążeń i zwarć,

wyłącznik różnicowoprądowy – w momencie, gdy w użytkowanej instalacji elektrycznej dojdzie do jakichś nieprawidłowości wyłącznik natychmiastowo odłączy zasilanie.

Pozostaje jeszcze zastanowić się nad tym, jak powinna wyglądać wielkość tablicy rozdzielczej niskiego napięcia. W zdecydowanej większości przypadków są to rozdzielnice składające się z 24 lub 36 modułów.

Rozdzielnice niskiego napięcia – jakie jeszcze mogą pełnić funkcje?

Omawiane rozdzielnice pełnią różnorodne funkcje. Wszystko zależy od tego w jakiej postaci występują, gdzie są umieszczone oraz jak są zbudowane.

Bardzo ważnym elementem profesjonalnie wyposażonej tablicy rozdzielczej jest programator czasowy, który odpowiada za włączanie i wyłączanie obwodów w określonym przez użytkowników czasie. Oczywiście trzeba to najpierw poprawnie skonfigurować, dlatego najlepiej będzie, gdy zajmą się tym wybitni specjaliści. Przyda się to np. podczas sterowania oświetleniem.

Ważną rolę w tablicach rozdzielczych pełnią tzw. aparatury sygnalizacyjne, które będą informować użytkowników o tym, że doszło do jakiejś poważnej awarii lub drobnej usterki. Na elementach dodatkowych nigdy nie powinno się oszczędzać, gdyż jest to troska o własny komfort i bezpieczeństwo. Pomocne okażą się też wysokiej jakości przekaźniki priorytetowe, które będą odpowiadać za sprawne odłączenie odbiorników o największym poborze prądu. Dochodzi do tego w sytuacji, w której w jednym momencie pracuje zbyt wiele urządzeń i może to doprowadzić do przeciążeń lub zwarć. Optymalnie byłoby, gdyby tablica rozdzielcza była wyposażona we wszystkie wspomniane wyżej funkcje.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

– Rodzaje przekaźników elektrycznych w automatyce

Przekaźnik czasowy – zasada działania, budowa, rodzaje

Przekaźnik półprzewodnikowy (SSR) – zasada działania, budowa, rodzaje

Przekaźnik impulsowy – rodzaje, zasada działania, który wybrać?

Wyłącznik, rozłącznik, odłącznik – co to jest i jakie są różnice?

Montaż rozdzielnicy elektrycznej – jak podłączyć?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco