Zabezpieczenie przedlicznikowe – co to jest, jakie wybrać?

18 stycznia 2022 0

Autor:

Zabezpieczenie przedlicznikowe to jeden z najważniejszych elementów obwodu elektrycznego, który chroni przed wystąpieniem wielu groźnych sytuacji oraz usterek. Znajduje się bezpośrednio przed urządzeniem pomiarowym, a co najważniejsze dostępu do niego nie mają odbiorcy oraz osoby postronne. Dostawca energii jest zobowiązany do jego solidnego zaplombowania.

Zabezpieczenie przedlicznikowe – za co będzie odpowiadać?

Zabezpieczenie przedlicznikowe spełnia wiele przydatnych funkcji. Podstawowym zadaniem jest skuteczna ochrona przed:

– negatywnymi skutkami zwarć,

– przykrymi konsekwencjami wszelkich przeciążeń elektrycznych.

Z racji tego ważne jest to, aby zadbać o prawidłowy montaż takiego zabezpieczenia. Zajmują się tym dobrze przeszkoleni fachowcy, dzięki czemu zabezpieczenie przedlicznikowe wykazuje się dużą skutecznością działania oraz uniwersalnością.

Zabezpieczenia przedlicznikowe – jakie elementy wchodzą w jego skład?

W tym miejscu warto poświęcić dłuższą chwilę elementom składowym zabezpieczeń przedlicznikowych. Mogą to być m.in.:

– bezpieczniki (wkładki topikowe, wyłączniki nadprądowe automatyczne selektywne i gniazda bezpiecznikowe),

– wyłączniki instalacyjne kategorii B – stosowane przede wszystkim w budownictwie mieszkaniowym. Bardzo popularne, stosunkowo proste w montażu i uważane za niezawodne. Doskonale zabezpieczą urządzenia o niewielkim prądzie rozruchowym,

– wyłączniki instalacyjne kategorii C – jak łatwo się domyśleć tego typu wyłączniki sprawdzą się w przypadku urządzeń o znacznie większym prądzie rozruchowym (z tego też względu są wykorzystywane w zakładach przemysłowych oraz szeroko pojętym przemyśle).

Prawidłowa konstrukcja zabezpieczeń przedlicznikowych to podstawa sukcesu (mogą się różnić od siebie wysokością), chociaż jak widać nie warto zapominać o ich odpowiednim doborze. Za każdym razem powinny za to odpowiadać osoby wykwalifikowane oraz z bogatym doświadczeniem zawodowym (branżowym).

Jak dobrać zabezpieczenie przedlicznikowe? na co trzeba uważać?

Wymienione wyżej informacje mogą świadczyć o tym, że zabezpieczenia przedlicznikowe są jedną z najskuteczniejszych form zabezpieczenia obwodów elektrycznych przed negatywnymi skutkami przeciążeń i zwarć. Nie oznacza to jednak, że takie zabezpieczenia są pozbawione wad. Trzeba mieć pełną świadomość tego, że takie urządzenia mogą się stosunkowo często wyłączać (np. wtedy, gdy do jednego obwodu elektrycznego podłączy się zbyt dużą ilość urządzeń). Jeśli zainteresowani chcą mieć pewność, że takie sytuacje nie będą się powtarzać w przyszłości pozostaje im zwiększyć moc przyłącza (odpowiada za to dystrybutor energii, trzeba się do niego zgłosić ze specjalnym wnioskiem).

Poważnym problemem może się okazać brak plomby na zabezpieczeniu przedlicznikowym. Można to zauważyć np. podczas przeprowadzania prac remontowych na klatkach schodowych (zwykle wypatrują to przedstawiciele firm budowlanych lub remontowych). Taki fakt należy bezzwłocznie zgłosić do zakładu energetycznego. Jego pracownik powinien pojawić się na miejscu i dokładnie zaplombować wspomniane urządzenie.

Kluczową kwestią jest także właściwa wielkość zabezpieczenia przedlicznikowego. Określa to umowa, którą podpisuje się z wybranym zakładem energetycznym. Wpływ na taką wielkość ma wartość mocy przyłączeniowej (ta z kolei jest określana przez właścicieli budynków, na skutek analizy zamontowanych w obiekcie urządzeń).

Jakie zabezpieczenie przedlicznikowe?

Za dobór zabezpieczenia przedlicznikowego odpowiadają doświadczeni fachowcy z branży elektrycznej. Oczywiście jest to konsultowane z właścicielem konkretnego budynku. Po załatwieniu wszelkich formalności na miejscu pojawia się wykwalifikowany monter i przystępuje do montażu omawianego urządzenia. Na samym końcu zabezpieczenie powinno być precyzyjnie zaplombowane.

Zabezpieczenie przedlicznikowe to główna ochrona użytkowanej instalacji odbiorczej. Wielkość oraz typ zabezpieczenia powinny być wskazane w tzw. warunkach przyłączeniowych wraz z przydziałem mocy.

W kolejnych artykułach opisaliśmy:

Wyłącznik nadprądowy – jak dobrać, podłączenie, charakterystyka

Ogranicznik przepięć – podłączenie, co to jest, jak działa, budowa

Wyłącznik różnicowoprądowy – czym jest i w jaki sposób działa?

Bezpieczniki, elementy zabezpieczające instalacje elektryczne

Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe – co to jest, rodzaje, zalety

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco