Skoki napięcia w instalacji elektrycznej – jak się zabezpieczyć?

3 marca 2022 0

Autor:

Niebezpiecznych skoków napięcia niestety nie uda się wyeliminować w całości, ponieważ w dużej mierze odpowiadają za to wyładowania atmosferyczne. Problemem jest przede wszystkim zbliżająca się burza, kiedy to posiadacze sprzętu elektrycznego powinni jak najszybciej odłączyć go od zasilania. Niestety nie wszyscy tak robią przez co można się narazić na wspomniane wyżej skoki napięcia. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym częstotliwość występowania niebezpiecznych skoków napięcia może się znacznie zmniejszyć.

Skoki napięcia  – jak zminimalizować ryzyko?

Jeśli właściciele budynków nie za bardzo wiedzą jak zabezpieczyć się przed takimi skokami powinni porozmawiać na ten temat z uznanymi elektrykami. Destrukcyjne działanie pioruna może nastąpić nawet wtedy, gdy uderzenie miało miejsce około 1,5-2 kilometry od miejsca zamieszkania danej osoby. Warto spróbować temu zapobiec i postawić na:

– instalację odgromową – jeden z najważniejszych elementów, którego nigdy nie powinno się lekceważyć. Chroni nie tylko przed uszkodzeniem zamontowanej instalacji elektrycznej, ale też przed pożarami i wybuchami. Z racji tego musi być poprawnie zainstalowana, dlatego odpowiadają za to wykwalifikowani specjaliści. Taka instalacja ma jedno podstawowe zadanie – przyjmuje na siebie uderzenie pioruna i odprowadza uzyskaną energię w głąb ziemi,

– ograniczniki – w tym przypadku zainteresowani mają styczność z ogranicznikami klasy B, C oraz D. Te pierwsze chronią przed przepięciami, które mogą wystąpić na skutek zaistniałych wyładowań atmosferycznych i znajdują zastosowanie w budynkach z instalacją odgromową. Ograniczniki C są uniwersalne i chronią przed przepięciami wywołanymi na skutek wyładowań, jak i podłączenia do sieci zbyt dużej ilości urządzeń. Działają maksymalnie na 20 metrów i mogą być stosowane w budynkach z instalacjami odgromowymi, jak i bez nich. Z kolei ograniczniki klasy D chronią zdecydowanie najdroższe urządzenia (np. znajdujące się w serwerowniach),

– zabezpieczenia instalacji elektrycznej.

Najlepiej zdecydować się na wszystkie wspomniane wyżej rozwiązania i przedyskutować to solidnie z ekspertami ze świata elektryki, tak aby nie narazić się na rozmaite zagrożenia elektryczne m.in skoki napięcia.

Niebezpieczne skoki napięcia – dużo zależy od samego człowieka

Jak już zostało wspomniane zminimalizowanie ryzyka występowania niebezpiecznych skoków napięcia jest uzależnione m.in. od samego człowieka. Jeśli ktoś podejdzie do sprawy rozsądnie i w trakcie burzy nie będzie korzystał z telewizora, pralki czy też komputera stacjonarnego nie powinien się niczym martwić.

Korzystną propozycją dla osób zamieszkujących w budynkach, które są narażone na częste występowanie wyładowań atmosferycznych (m.in. z uwagi na częstotliwość występowania burzy na obszarze danego regionu) jest listwa przepięciowa. To skuteczna ochrona dla urządzeń podłączonych do sieci zasilania. Dodatkowo może pełnić funkcję tzw. wyłącznika głównego. Kluczowe jest to, aby tak ważnych decyzji nie podejmować w pojedynkę (nie mając w tym zakresie większego doświadczenia).

Zapraszamy do kolejnych artykułów w których opisujemy:

Spadek napięcia – co to jest, przyczyny, jak zapobiec?

Ogranicznik przepięć – podłączenie, co to jest, jak działa, budowa

Bezpieczniki, elementy zabezpieczające instalacje elektryczne

Rodzaje instalacji elektrycznych – podstawowe typy

Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe – co to jest, rodzaje, zalety

Jakie są zagrożenia od urządzeń elektrycznych?

Zerowanie a uziemienie – co to jest i jakie są różnice?

Uziemienie domu – co to jest, rodzaje i na czym polega?

Spalony bezpiecznik – jak wygląda i jak sprawdzić?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco