Uziemienie domu – co to jest, rodzaje i na czym polega?

29 lipca 2022 0

Autor:

Uziemienie domu to coś, na co warto się zdecydować mimo iż nie jest obowiązkowe. Dlaczego warto? Ponieważ znacznie podnosi bezpieczeństwo korzystania z urządzeń elektrycznych w budynku, ale nie tylko. Dowiedz się najważniejszych informacji na temat uziemienia instalacji elektrycznej w domu.

Co to jest uziemienie domu?

Uziemienie to elektryczne połączenie z gruntem. Wizualnie rzec ujmując jest to trzeci przewód poprowadzony z każdego gniazdka elektrycznego. Biegnie obok przewodów neutralnego i fazowego i łączy się z innymi przewodami w jeden system prowadzący do rozdzielni. Stamtąd wyprowadzany jest pojedynczym przewodem do tzw. uziomu (obiekt zapewniający większą powierzchnię styku z ziemią) i stąd bezpośrednio do gruntu (fundamentu lub gołej ziemi).

Po co robi się uziemienie w domu?

Instalacja uziemiająca stanowi zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed przepięciami, które mogą spowodować uszkodzenie lub zniszczenie sprzętów elektrycznych w domu, a nawet spowodować pożar. Poza ochroną przeciwpożarową uziemienie domu ma na celu zapewnienie poprawnej pracy instalacji oraz ograniczenie przepięć łączeniowych i piorunowych w instalacji odgromowej.

Co więcej? Jej zdaniem jest też wyrównanie potencjałów instalacji budynku i odprowadzenia energii przepięć występujących w sieciach energetycznych lub powstałych na skutek wyładowań atmosferycznych. Odgrywa zatem ważną rolę jeśli chodzi o ochronę zdrowia i życia osób, a także zabezpieczenia budynków przed zniszczeniami.

Na czym polega uziemienie?

W przewodach uziemiających nie płynie prąd oraz posiada on bardzo niski opór elektryczny. Dzięki bezpośredniemu połączeniu z ziemią prąd z uszkodzonego gniazdka czy urządzenia nie przepłynie przez człowieka, lecz właśnie przez przewód uziemiający. Odprowadzi do ziemi zbędne ładunku, gdzie rozpłyną się nie powodując szkód dla otoczenia.

Uziemienie w domu – gdzie warto zastosować?

Z pewnością uziemienie budyniu warto zastosować wszędzie tam, gdzie są obecne urządzenia działające na prąd elektryczny. Mówimy więc tu o każdym domu, bloku mieszkalnym, biurowcu, sklepie, magazynie itd. Dlaczego? Ponieważ gdyby doszło do uszkodzenia przewodu elektrycznego łączącego sprzęt z gniazdkiem, na powierzchni urządzenia zgromadzą się ładunki elektryczne. W razie ich dotknięcia porazi nas prąd o napięciu takim samym jak w gniazdku. Ponadto uziemienie nie tylko zabezpiecza sprzęt AGD i komputery przed przepięciami, ale może nawet poprawić ich działanie (np. zasilacza komputerowego) i zwiększyć żywotność całego urządzenia.

Sprawdzaj uziemienie domu

Pomimo iż nie ma przepisów nakazujących uziemienie domu, ani tym bardziej jego kontroli, warto pilnować, aby instalacja działała poprawie. W tym celu należy poddawać uziemienie domu okresowym kontrolom – zarówno pod kątem prawidłowego działania, jak i budowy i sposobu montażu. Inspekcję najlepiej jest zlecić wyspecjalizowanej firmie, która będzie umiała także sprawdzić, czy instalacja spełnia normy przeciwpożarowe oraz budowlane. Stosowne przepisy znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Co to jest uziom?

Uziemienie domu, czyli inaczej uziom ma wiele korzyści. Zapewnia prawidłowe działanie instalacji elektrycznej ponieważ odprowadza ładunki elektryczne do ziemi. Co to uziom i jakie są rodzaje uziomów? O tym poniżej.

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie naszego domu przed pożarem jest uziemienie. Instalacja uziemiająca może być nieoceniona jeśli chodzi o ochronę życia i zdrowia mieszkańców. Ponadto chromi sprzęty przed zniszczenie w wyniku zwarcia elektrycznego. Elementem każdej instalacji uziemiającej jest uziom, czyli element stykający się z ziemią i pośredniczący w odprowadzaniu ładunków wyładowań. W zależności od wyglądu i sposobu montażu wyróżniamy uziom otokowy, fundamentowy i szpilkowy. Istnieją też tzw. uziomy naturalne.

Rodzaje uziomów

Istnieje kilka rodzajów uziemień w zależności od potrzeb danego obiektu, sposobu montażu i etapu budowy, na którym można je zastosować. Rozróżnienie to stosujemy mając na myśli rodzaje uziomów, które są wykorzystane. Opiszmy je pokrótce:

Rodzaje uziomów:
-Uziom szpilkowy
-Uziom otokowy
-Uziom fundamentowy
-Uziom naturalny

Uziom szpilkowy

Uziom szpilkowy inaczej uziom pionowy. Kilkumetrowy pręt (lub pręty) z miedzi lub stali wkopany w ziemię na głębokość co najmniej 3 metrów. Zakończony z góry złączem, do którego podpina się przewód uziemiający. Znajduje zastosowanie przede wszystkim w domach jednorodzinnych, a jego montaż nie wymaga ingerencji w konstrukcję budynku. Co istotne, uziom szpilkowy może być dodatkowym zabezpieczeniem dla już obecnego uziemieniu fundamentowego lub otokowego. Uziom szpilkowy to najczęściej stosowany typ uziemienia w budynkach jednorodzinnych, stanowiący niekiedy także jako element instalacji odgromowej. Jego inna nazwa to uziom pionowy. Ma postać zakopanej w gruncie rury lub pręta o długości co najmniej 3 m. Uziom szpilkowy produkuje się z odpowiedniego rodzaju stali odpornej na wilgoć. Może być to stal ocynkowana, miedź, stal ocynkowana ogniowo lub pomiedziowana. Łączy się z nim przewód uziemiający, odgromowy lub taśmę bednarkę. Zaletą tego uziomu jest możliwość zainstalowania na już zbudowanych posesjach. Jego ograniczeniem jest zaś mała powierzchnia styku z ziemią.

Uziom fundamentowy

Uziom fundamentowy – ten rodzaj uziemienia trzeba wykonać jeszcze na etapie budowy. Polega na połączeniu przewodów uziemiających ze zbrojeniem budynku (czyli prętami o średnicy nie mniejszej niż 10 mm). Plusem jest to, iż sam fundament posiada już dużą powierzchnię styku z ziemią. Aby jednak uziemienie fundamentowe spełniają swoją funkcję, powinno tworzyć pierścień wokół całego budynku. Najtańszym i najtrwalszym typem uziomu jest uziom fundamentowy. W nowym budownictwie jest to niemal standard, lecz w przypadku już stojących budynków stosuje się go rzadko. Tworzy się go na etapie budowy fundamentów, gdzie przewód uziemiający łączy się ze zbrojeniem betonu. Ma dużo zalet. Po pierwsze zapewnia bardzo dużą powierzchnię styku z ziemią zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa. Po drugie zapewnia rezystancję niezależną od warunków atmosferycznych

Uziom otokowy

Uziom otokowyzakłada użycie taśmy bednarki wyprodukowanej z ogniowo ocynkowanej stali. Oplata się nią dom w odległości ok. 1 m od ścian i umieszcza na głębokości co najmniej 50 cm. Minusem jest konieczność wykonania wykopu, plusem – dodatkowa ochrona przeciwpiorunowa. Jeśli uziom szpilkowy nie wystarcza, stosuje się uziom otokowy. Ma kilka wariantów, ale najbardziej popularnym jest ten z taśmą bednarką w roli głównej. Robi się wówczas wykop wokół budynku w odległości 1m od ścian. Taśmę trzeba umieścić w wykopie na głębokość co najmniej 80 cm W wykopie instaluje się bednarkę, która otacza dom tworząc pętlę. W jednym miejscu wyprowadza się jej koniec na powierzchnię i łączy z przewodem uziemiającym.

Uziom naturalny

Uziom naturalny to określenie stosowane do wszystkich instalacji, które z jakichś powodów znalazły się w ziemi. Można więc zaliczyć do nich miedzy innymi zbrojenia betonu wpuszczone w grunt, rury wodociągowe, ołowiane płaszcze oraz pancerze kabli elektroenergetycznych.

Zapraszamy do kolejnych artykułów w których opisujemy:

Połączenie wyrównawcze – co to jest, rodzaje, za co odpowiada?

Ogranicznik przepięć – podłączenie, co to jest, jak działa, budowa

Wyłącznik różnicowoprądowy – czym jest i w jaki sposób działa?

Wyłącznik nadprądowy – jak dobrać, podłączenie, charakterystyka

Bezpieczniki, elementy zabezpieczające instalacje elektryczne

Rodzaje instalacji elektrycznych – podstawowe typy

Skoki napięcia w instalacji elektrycznej

Faza w gniazdku – gdzie, z której strony, brak fazy?

Połączenie szeregowe i równoległe

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco