Przewód ochronny – co to jest i do czego służy?

10 stycznia 2022 0

Autor:

Przewód ochronny to bardzo istotny element każdego obwodu rozdzielczego oraz odbiorczego. Co prawda nie mają wpływu na poprawne funkcjonowanie układu instalacji elektrycznej, ale zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami takie przewody powinny być niezbędnym elementem wyposażenia wskazanych wyżej obwodów. Co istotniejsze należy je prawidłowo przyłączyć do zacisku uziemienia (odrębnie). W związku z tym w tego typu prace zaangażowani są jedynie właściwie wyszkoleni i wykwalifikowani specjaliści.

Do czego służy przewód ochronny?

Przewód ochronny odpowiada za kilka istotnych kwestii. Ich podstawowym zadaniem jest optymalne zabezpieczenie przeciwko groźnym porażeniom. Brak wspomnianych przewodów ochronnych mógłby doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Użytkownicy są w tym momencie narażeni na porażenie prądem i mogą nadwyrężyć swoje zdrowie. Dzieje się tak nawet w przypadku wymieniania zwykłej żarówki.

Jak widać rola przewodów ochronnych jest dość ważna, dlatego absolutnie nie można ich pomijać w swoich rozważaniach o projektowaniu i tworzeniu instalacji elektrycznej. Przewody ochronne  są skonstruowane w taki sposób, aby nie były obciążone prądami roboczymi. Łączą poszczególne elementy przewodzące z uziemieniem. Sprawdza się to nie tylko na co dzień, ale też przy rozmaitych awariach i występowaniu niekorzystnych czynników atmosferycznych (np. burzy).

Przewody ochronne – właściwości i rodzaje

Rozpoznanie przewodów ochronnych nie powinno być dla przeciętnych osób żadnym trudnym wyzwaniem. Przewód ochronny występuje w kolorze zielono-żółtym, zielonym lub żółtym. Obowiązująca norma IEC 60446 mówi jednak o tym, że konieczne jest zastosowanie oznaczenia pod postacią kombinacji dwóch różnych kolorów (zielonego oraz żółtego), więc takich właśnie przewodów powinno się szukać w pierwszej kolejności. Godne uwagi jest to, że wspomniane wyżej przewody ochronne dzielą się na kilka różnych rodzajów:

– klasyczne – będące odrębnym przewodem instalacji elektrycznej,

– w połączeniu z kablami neutralnymi – znajdują zastosowanie przy montażu najnowszych gniazdek,

– łączące w sobie funkcję ochronną oraz wyrównawczą – dzięki nim wzmacnia się poziom bezpieczeństwa użytkowanej instalacji, a jednocześnie potencjał poszczególnych elementów przewodzących ulega natychmiastowemu wyrównaniu.

Jak widać dobranie przewodów ochronnych to zadanie dla doświadczonych profesjonalistów. Popełnienie w tym zakresie błędu może skutkować groźnym porażeniem (np. przy wymianie gniazdka lub zaistniałej awarii). Znalezienie takich przewodów jest jednak banalnie proste, można je zamówić m.in. w internetowych sklepach elektrycznych i co ważniejsze nie pochłoną z budżetu większych pieniędzy. Posiadanie szerokiej wiedzy tematycznej jest jednak jak najbardziej wskazane, tak aby nie narazić na szwank swojego zdrowia lub życia.

Zapraszamy do przeczytania artykułu:

Rodzaje przewodów i kabli w automatyce

Przewody aluminiowe czy miedziane?

Prowadniki kablowe – dobór, montaż, zastosowanie

Kabel do falownika – jaki przewód wybrać?

Kable ziemne – co to jest, rodzaje, zastosowanie

Obciążalność długotrwała przewodów

Mocowanie kabli do ściany – jak przymocować kabel?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco