Zabezpieczenie przewodów elektrycznych i instalacji

16 kwietnia 2022 0

Autor:

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej na etapie prac wykończeniowych to klucz do sukcesu. Fachowcy powinni zadbać o to, aby budowa domu na ostatniej prostej nie została w żaden sposób zaburzona oraz opóźniona. Prawidłowo wykonane prace zabezpieczające doprowadzą do tego, że budowa może być odpowiednio oświetlona i wszelkie czynności zostaną przeprowadzone z należytą starannością. Sprawdź jak powinno wyglądać zabezpieczenie przewodów elektrycznych i całej instalacji.

Zabezpieczenie instalacji elektrycznej – najpierw rzetelny projekt

W pierwszej kolejności inwestorzy wraz z zatrudnionymi specjalistami powinni się zabrać za stworzenie rzetelnego projektu. Chodzi tutaj o umiejętne poprowadzenie całej instalacji elektrycznej czy też dobór komponentów zabezpieczających. Fachowy projekt sprawi, że w przyszłości nie będzie trzeba dokładać żadnych:

– przewodów,

– gniazd wtykowych,

– włączników światła.

Całe przedsięwzięcie może być dość czasochłonne, ale lepiej robić to cierpliwie i bez zbędnego pośpiechu. Niewłaściwie zaprojektowana instalacja elektryczna prowadzi do licznych przeciążeń i zwarć, a tego raczej każdy inwestor chciałby uniknąć.

O czym nie można zapomnieć przy zabezpieczaniu instalacji elektrycznej?

Początkowe prace mające związek z instalacjami elektrycznymi powinny obejmować:

– instalację roboczą – dzięki niej nie ma żadnych przeciwwskazań, aby prowadzić wszelkie roboty i podłączyć elektronarzędzia. Jest niezwykle prosta i demontuje się ją jeszcze przed ułożeniem kabli,

– instalację właściwą.

Zabezpieczenie przewodów elektrycznych

Kluczową rolę odgrywa właściwe rozprowadzenie przewodów elektrycznych, które powinny trafić do włączników, punktów oświetleniowych i gniazdek na surowych ścianach. Dopiero potem pokrywa się to tynkiem. Alternatywą jest umieszczenie przewodów w plastikowych rurkach, co umożliwia późniejszą rozbudowę instalacji elektrycznej, choć jest nieco droższym procesem.

Co istotniejsze wysuwające się ze ściany puszki i przewody muszą być odpowiednio zaizolowane, dzięki czemu ochroni się je przed nadmiarem wilgoci. Do wykonania izolacji przyda się zwykła taśma, chociaż całość można okryć plastikowym workiem (folią).

Rozdzielnica, oznaczenie przewodów i sprawdzenie całej instalacji elektrycznej

Pozostało zabrać się za rozdzielnicę, oznaczenie przewodów i sprawdzenie całej instalacji elektrycznej. Tablica rozdzielcza musi być umiejscowiona w łatwo dostępnym miejscu, tak aby móc do niej swobodnie dotrzeć. Jednocześnie wypada pamiętać o tym, że nie może utrudniać realizowania prac wykończeniowych. Specjaliści dobrze się na tym znają i będą w stanie podpowiedzieć mniej zorientowanym osobom.

Montaż instalacji cieplnej lub wodno-kanalizacyjnej niesie za sobą ryzyko uszkodzenia przewodów elektrycznych, przed czym wypadałoby się udanie zabezpieczyć. W związku z tym trzeba je właściwie oznaczyć, dzięki czemu będą doskonale widoczne dla robotników (zwłaszcza w miejscach, w których instalacje będą się krzyżować).

Końcową czynnością jest dokładnie sprawdzenie instalacji elektrycznej. Należy to zrobić minimum dwa razy. Pierwszy test odbywa się po ułożeniu wszystkich przewodów elektrycznych, a drugi po zakończeniu prac wykończeniowych. W ten sposób inwestorzy mają stuprocentową pewność tego, że po drodze nie doszło do żadnych nieprawidłowości i instalacja nie została uszkodzona. Najlepiej zrobić to w towarzystwie wybitnych fachowców. Godne uwagi jest oczywiście to, że każda instalacja elektryczna powinna przechodzić regularne przeglądy. Robi się to minimum raz na 5 lat, dzięki czemu wydłuży się jej żywotność, a użytkownicy zadbają o jej sprawne i bezproblemowe funkcjonowanie. Realizując poprawne zabezpieczenie przewodów elektrycznych i instalacji domownicy zapewnią sobie bezpieczeństwo i większy komfort psychiczny.

W kolejnych artykułach opisujemy:

Klasa szczelności IP – co oznacza 68 67 44 65 55 54 44 20 66?

– Izolacja przewodów elektrycznych – jak i czym wykonać?

Koszt instalacji elektrycznej – cena, ile kosztuje?

Bezpieczniki, elementy zabezpieczające instalacje elektryczne

– Rodzaje instalacji elektrycznych – podstawowe typy

Zabezpieczenia przeciwprzepięciowe – co to jest, rodzaje, zalety

Zabezpieczenia na kable przed zalaniem – jakie wybrać?

Naprawa przewodów elektrycznych – jak naprawić kabel?

Połączenie wyrównawcze – co to jest, rodzaje, za co odpowiada?

Puszka instalacyjna – co to jest, rodzaje i zastosowanie

Uprawnienia SEP – rodzaje, jak zdobyć, do czego uprawniają?

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco