Zerowanie a uziemienie – co to jest i jakie są różnice?

5 lipca 2022 0

Autor:

Zarówno uziemienie, jak i zerowanie są to metody ochrony przeciwporażeniowej, które stosuje się w instalacjach elektrycznych. To, co je różni, to fakt, że uziemienie jest znacznie nowocześniejszą metodą, w związku z czym powoli zastępuje ona zerowanie. Czym charakteryzuje się uziemienie? Co cechuje zerowanie? Zerowanie a uziemienie – poznaj różnice pomiędzy tymi środkami ochrony przeciwporażeniowej. Zapraszamy do lektury!

Zerowanie – co to jest i czym się charakteryzuje?

Zerowanie opiera się na podłączeniu elementów przewodzących, takich jak np. metalowa obudowa urządzenia z przewodem ochronnym lub też z przewodem ochronno-neutralnym. W sytuacji, gdy izolacja zostanie uszkodzona, za sprawą szybkiego działania zabezpieczenia elektrycznego, możliwe będzie samoczynne odłączenie zasilania.

Czynność zerowania można określić jako metaliczne zamknięcie pętli zwarcia, prowadzące do automatycznego wyłączenia zasilania przez zabezpieczenie nadprądowe w razie zwarcia z częścią przewodzącą dostępną. Warto dodać, że zerowanie może być stosowane w instalacjach, których napięcie sięga maksymalnie 500 V w układzie sieciowym TN. W tym przypadku punkt neutralny urządzenia zasilającego jest uziemiony bezpośrednio, natomiast zabezpieczone części przewodzące połączone są z neutralnym punktem.

Uziemienie – co to jest i co warto o nim wiedzieć?

Uziemienie to przewód wytworzony z przewodnika, który łączy ciało naelektryzowane z ziemią. Za sprawą tego połączenia naelektryzowane ciało oddaje lub przyjmuje określoną liczbę ładunków, ulegając w ten sposób zobojętnieniu, co oznacza, że staje się obojętne elektrycznie. Jaki jest tego cel? Otóż uziemienie ma zapewnić bezpieczną oraz prawidłową pracę urządzeń, które przewodzą prąd. Warto również dodać, że uziemienie składa się z przewodów ochronnych, a także ochronno-neutralnych.

Obecnie w instalacjach elektrycznych, poza przewodem fazowym oraz neutralnym, doprowadza się również przewody uziemiające. Nie mają one negatywnego wpływu na funkcjonalność sieci czy wydajność urządzeń, które są do niej podłączone. Te przewody nazywane są przewodami ochraniającymi i zlokalizowane są najczęściej w domowej rozdzielnicy. Stamtąd poprowadzone są do elementu metalowego, który następnie połączony jest z ziemią, dzięki czemu doskonale spełniają swoją funkcję ochronną.

Najczęściej stosowane przewody ochronne mają oznaczenie PE (ang. protective earth), a ich kolor jest żółto-zielony. Równie popularne są również przewody PEN (ang. protective earth neutral), czyli przewody neutralne, które także mają funkcję ochronną. Ich kolor jest zaś niebieski.

Zapraszamy do kolejnych artykułów w których opisujemy:

Połączenie wyrównawcze – co to jest, rodzaje, za co odpowiada?

Ogranicznik przepięć – podłączenie, co to jest, jak działa, budowa

Wyłącznik różnicowoprądowy – czym jest i w jaki sposób działa?

Wyłącznik nadprądowy – jak dobrać, podłączenie, charakterystyka

Bezpieczniki, elementy zabezpieczające instalacje elektryczne

Rodzaje instalacji elektrycznych – podstawowe typy

Skoki napięcia w instalacji elektrycznej

Faza w gniazdku – gdzie, z której strony, brak fazy?

Połączenie szeregowe i równoległe

UdostępnijShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Powiązane produkty

Newsletter
Bądź na bieżąco